Efter höstens danssuccé anordnade Linde Dansklubb åter kurs i Lindy Hop. Eftersom intresset då var så stort kör man en repris; en kurs för de som är helt och hållet nybörjare, och därefter en fortsättningskurs.
Det blir en riktig heldag på Sandströms för Linde Dansklubb. Fem och en halvtimme lärande och dansande tillsammans med instruktörerna Jörgen Nilsson och Catrin Ljunggren. Jörgen har haft dansskorna på sig sedan trettioårsåldern, medan Catrin nästintill föddes med dem på. Hon har dansat större delen av sitt liv, och därtill instruerat, både utomlands och i Sverige. Den legendariske Frankie Manning blev hennes lärare och mentor i Lindy Hop och 1985 grundade hon dansgruppen ”The Rhythm Hot Shots” med fem andra medlemmar, och som specialiserade sig på Lindy Hop. Så de fjorton stycken som dykt upp till dagens första kurs har sannerligen något att se fram emot.
– Hon har varit världen över och dansat, hon är ett riktigt kraftpaket, säger klubbens ordförande Lennart Sjöstrand och fortsätter:
– Det var så många som tyckte om dansen förra gången, men vi borde kanske ha skippat nybörjare och haft en heldag med nybörjar-medel och medel. Vi hoppas kunna ha det till hösten, men vi blir fler på eftermiddagen. De Lindy Hoppare som fastnat för det kommer tillbaka, medan en del tycker att det är lite för svårt.

Några som förväntansfullt inväntar dagens dansande är Tommy Järlefors och Cecilia Pettersson.
– Jag var med förra gången också. Det är en gammaldags dansform som är kul att prova på. De var väldigt duktiga förra gången att avdramatisera svårigheterna, de gjorde det jättebra. Idag ska vi få lära oss att dansa efter Frankie Manning som är Lindy Hopens urfader, en av grundarna för hela dansen, säger Tommy och Cecilia tillägger om just Lindy Hopen:
– Man får uttrycka sin dansglädje!
Och visst är det så; likt tidigare danser som arrangerats av Linde Dansklubb är deltagarna glada och sparar inte på några leenden. Man värmer upp för att sedan ge sig på grundstegen. Alla steg sitter inte utan man trampar fel, man tappar bort sig, man försöker lite smått förvirrat kika på grannen för att hitta tillbaka. Och det gör absolut ingenting. Man behöver inte vara något proffs, alla är välkomna att prova på en annorlunda och rolig motionsform. Nybörjare är vi ju alla någon gång.
– Ni kommer inte att få lära er så mycket nytt, utan de som jag lärde mig från var väldigt duktiga och jag känner inte att man behöver ändra på det. Jag lär ut det dem lärde ut till mig för trettio år sedan. De flesta av är rätt gröna men jag kommer ta det från grunden och när ni går härifrån idag så kommer ni att ha mer kött på benen, säger Catrin till gruppen.

Sedan är det den där olydiga hälen som så gärna vill släpa i backen och som Jörgen och Catrin ständigt får påminna om.
– Hälen får bara vidröra golvet, vikten ska vara frampå foten. Ni får inte trilla ner, då blir det svårt att komma till nästa steg, vikten ska vara framåt, upplyser Catrin och så dansar de vidare.
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.