Efter höstens danssuccé anordnade Linde Dansklubb åter kurs i Lindy Hop. Eftersom intresset då var så stort kör man en repris; en kurs för de som är helt och hållet nybörjare, och därefter en fortsättningskurs.
Det blir en riktig heldag på Sandströms för Linde Dansklubb. Fem och en halvtimme lärande och dansande tillsammans med instruktörerna Jörgen Nilsson och Catrin Ljunggren. Jörgen har haft dansskorna på sig sedan trettioårsåldern, medan Catrin nästintill föddes med dem på. Hon har dansat större delen av sitt liv, och därtill instruerat, både utomlands och i Sverige. Den legendariske Frankie Manning blev hennes lärare och mentor i Lindy Hop och 1985 grundade hon dansgruppen ”The Rhythm Hot Shots” med fem andra medlemmar, och som specialiserade sig på Lindy Hop. Så de fjorton stycken som dykt upp till dagens första kurs har sannerligen något att se fram emot.
– Hon har varit världen över och dansat, hon är ett riktigt kraftpaket, säger klubbens ordförande Lennart Sjöstrand och fortsätter:
– Det var så många som tyckte om dansen förra gången, men vi borde kanske ha skippat nybörjare och haft en heldag med nybörjar-medel och medel. Vi hoppas kunna ha det till hösten, men vi blir fler på eftermiddagen. De Lindy Hoppare som fastnat för det kommer tillbaka, medan en del tycker att det är lite för svårt.

Några som förväntansfullt inväntar dagens dansande är Tommy Järlefors och Cecilia Pettersson.
– Jag var med förra gången också. Det är en gammaldags dansform som är kul att prova på. De var väldigt duktiga förra gången att avdramatisera svårigheterna, de gjorde det jättebra. Idag ska vi få lära oss att dansa efter Frankie Manning som är Lindy Hopens urfader, en av grundarna för hela dansen, säger Tommy och Cecilia tillägger om just Lindy Hopen:
– Man får uttrycka sin dansglädje!
Och visst är det så; likt tidigare danser som arrangerats av Linde Dansklubb är deltagarna glada och sparar inte på några leenden. Man värmer upp för att sedan ge sig på grundstegen. Alla steg sitter inte utan man trampar fel, man tappar bort sig, man försöker lite smått förvirrat kika på grannen för att hitta tillbaka. Och det gör absolut ingenting. Man behöver inte vara något proffs, alla är välkomna att prova på en annorlunda och rolig motionsform. Nybörjare är vi ju alla någon gång.
– Ni kommer inte att få lära er så mycket nytt, utan de som jag lärde mig från var väldigt duktiga och jag känner inte att man behöver ändra på det. Jag lär ut det dem lärde ut till mig för trettio år sedan. De flesta av är rätt gröna men jag kommer ta det från grunden och när ni går härifrån idag så kommer ni att ha mer kött på benen, säger Catrin till gruppen.

Sedan är det den där olydiga hälen som så gärna vill släpa i backen och som Jörgen och Catrin ständigt får påminna om.
– Hälen får bara vidröra golvet, vikten ska vara frampå foten. Ni får inte trilla ner, då blir det svårt att komma till nästa steg, vikten ska vara framåt, upplyser Catrin och så dansar de vidare.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.