Efter höstens danssuccé anordnade Linde Dansklubb åter kurs i Lindy Hop. Eftersom intresset då var så stort kör man en repris; en kurs för de som är helt och hållet nybörjare, och därefter en fortsättningskurs.
Det blir en riktig heldag på Sandströms för Linde Dansklubb. Fem och en halvtimme lärande och dansande tillsammans med instruktörerna Jörgen Nilsson och Catrin Ljunggren. Jörgen har haft dansskorna på sig sedan trettioårsåldern, medan Catrin nästintill föddes med dem på. Hon har dansat större delen av sitt liv, och därtill instruerat, både utomlands och i Sverige. Den legendariske Frankie Manning blev hennes lärare och mentor i Lindy Hop och 1985 grundade hon dansgruppen ”The Rhythm Hot Shots” med fem andra medlemmar, och som specialiserade sig på Lindy Hop. Så de fjorton stycken som dykt upp till dagens första kurs har sannerligen något att se fram emot.
– Hon har varit världen över och dansat, hon är ett riktigt kraftpaket, säger klubbens ordförande Lennart Sjöstrand och fortsätter:
– Det var så många som tyckte om dansen förra gången, men vi borde kanske ha skippat nybörjare och haft en heldag med nybörjar-medel och medel. Vi hoppas kunna ha det till hösten, men vi blir fler på eftermiddagen. De Lindy Hoppare som fastnat för det kommer tillbaka, medan en del tycker att det är lite för svårt.

Några som förväntansfullt inväntar dagens dansande är Tommy Järlefors och Cecilia Pettersson.
– Jag var med förra gången också. Det är en gammaldags dansform som är kul att prova på. De var väldigt duktiga förra gången att avdramatisera svårigheterna, de gjorde det jättebra. Idag ska vi få lära oss att dansa efter Frankie Manning som är Lindy Hopens urfader, en av grundarna för hela dansen, säger Tommy och Cecilia tillägger om just Lindy Hopen:
– Man får uttrycka sin dansglädje!
Och visst är det så; likt tidigare danser som arrangerats av Linde Dansklubb är deltagarna glada och sparar inte på några leenden. Man värmer upp för att sedan ge sig på grundstegen. Alla steg sitter inte utan man trampar fel, man tappar bort sig, man försöker lite smått förvirrat kika på grannen för att hitta tillbaka. Och det gör absolut ingenting. Man behöver inte vara något proffs, alla är välkomna att prova på en annorlunda och rolig motionsform. Nybörjare är vi ju alla någon gång.
– Ni kommer inte att få lära er så mycket nytt, utan de som jag lärde mig från var väldigt duktiga och jag känner inte att man behöver ändra på det. Jag lär ut det dem lärde ut till mig för trettio år sedan. De flesta av är rätt gröna men jag kommer ta det från grunden och när ni går härifrån idag så kommer ni att ha mer kött på benen, säger Catrin till gruppen.

Sedan är det den där olydiga hälen som så gärna vill släpa i backen och som Jörgen och Catrin ständigt får påminna om.
– Hälen får bara vidröra golvet, vikten ska vara frampå foten. Ni får inte trilla ner, då blir det svårt att komma till nästa steg, vikten ska vara framåt, upplyser Catrin och så dansar de vidare.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.