Sedvanligt skänkte Lions Club Lindesberg 10 000 kronor till Linde bergslags församling i måndags. Pengar som kommer gå till behövande. Samtidigt passade Lions på att lämna över hela 25 000 kronor till föreningen bakom Turistbåten Råsvalen.
Turistbåten har trafikerat Lindesbergs farvatten i många år – men hade det inte varit för en mycket entusiastisk och hårt arbetande förening, hade båten inte haft en chans att hålla sig flytande. Deras insatser premieras nu av Lions Club Lindesberg. Igår, måndag, överlämnades en check på hela 25 000 kronor som ett bidrag till deras fortsatta verksamhet.
Bengt-Göran Karlsson i Lions menar att de är värda varenda krona – och mycket mer.
– De gör så mycket gott för Lindesberg och det ligger hårt slit av ideella krafter bakom det. Vi vill gärna bidra till deras verksamhet och uppmärksamma dem för deras goda insatser under alla åren de hållit på, förklarar Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg.
Då var det oktober månad då – och nu känner man att det är höst på riktigt. Alla de vackra färgerna, den friska luften och dimmiga morgnar. Jag gillar det verkligen och jag gillar att fotografera det också.
Under cirka 1,5 år har industribranschen, tillsammans med Lindeskolan och Lindesbergs kommun, arbetat hårt för att kunna återstarta det Industritekniska programmet. Nu står det klart att programmet blir sökbart för årets niondeklassare, och första årskursen startar redan hösten 2026.
– Nu kör vi så det ryker! säger gymnasiechef Staffan Hörnberg glatt.
Kommunledningen i Lindesberg har fått ta emot kritik från både medborgare och andra politiker, gällande sitt arbete med nedläggningsdrabbade Baettr och varslande Billerud. På onsdagen kallade man därför till en pressträff för att redovisa hur man jobbar med frågorna.
– Att Guldsmedshyttan överlever efter att Baettr lämnar är det viktigaste för oss just nu, och att vi kan behålla kompetensen i regionen, säger Martina Björck, näringslivsansvarig på kommunen.
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.
39 lag deltog i helgens tävling på Frykensjöarna i Sunne kommun – alla på jakt efter de längsta gäddorna. Efter två dagars trolling stod det klart att Guldsmedshyttans ”Team Hytta Trolling”, bestående av Ronnie Gyllstrand och Marcus Hjelm, är svenska mästare i gäddtrolling.
– Det är lite svårt att ta in allt. När man är så nördig och inne i just det här är det nog svårt för utomstående att föreställa sig den här känslan, säger Ronnie Gyllstrand till LindeNytt.
Under den senaste veckan har mitt arbete tagit mycket av min tid, men jag har ändå hunnit med att bege mig ut och fotografera också. Efter varje arbetspass under de senaste två veckorna har jag alltid tagit en liten omväg hem i hopp om att kunna få se några vilda djur och fåglar.
Ett persontåg i trafik blev stoppat utanför centrala Lindesberg på torsdagsförmiddagen. Anledning var att tåget hade kört på något – just då oklart vad. Efter att räddningstjänsten sökt i närområdet, kunde man snart konstatera att det rörde sig om en viltolycka.
– Man hittade ett rådjur i närheten, som tåget hade kört på, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.