Förskoleklassarna från Löa med fler av deras finurliga holkar. Foto: Jennie Einarsson
Löa friskola till final – i SM i fågelholk
Av totalt 450 inskickade bidrag till SM i fågelholk har Naturskyddsföreningen nu utsett 15 finalister. Bland dessa härstammar inte mindre än två stycken bidrag från förskoleklassen på Löa friskola, som med fantasi och finurlighet skapat bidragen ”Trulle” och ”Ugglis”.
– Vi såg när de presenterade finalisterna på en livesändning. De blev så glada när de visade upp de 15 finalisterna, däribland våra två bidrag, att de skrek rakt ut, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen på Löa skola.
SM i fågelholk anordnas av Naturskyddsföreningen och har funnits sedan 2008, detta för att uppmuntra holkbyggandet och ordna fler bohål åt fåglarna. Här får skolklasser från hela landet delta i tre olika ålderskategorier från förskoleklass till gymnasiet.
Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen på Löa friskola, är den som har haft ansvaret för fågelholksbygget. Hon berättar att det är någonting man har arbetat med under flera år på skolan.
– Fågelholkar har vi byggt här i närmare 10 år tror jag, oavsett om det har varit tävling eller inte. Vi har haft det som tradition, att alla som går ut förskoleklassen i Löa skola ska ha byggt en fågelholk, berättar hon.
För omkring fem år sedan fick Annette nys om att det fanns SM i fågelholk och då började man skicka in sina bidrag, vilket har gett fin utdelning för skolan som tidigare har tagit hem två fina specialpris för att man gjort särskilda insatser för fåglarna.
– Första gången vi vann så fick vi åka till Morskoga och besökte fågeltornet, sedan kom Naturskyddsföreningen ut och bjöd på tårta också. Andra gången så fick vi en fågelholk med en kamera i som vi har sittandes på skolan så man följa livet i holken på en TV här.
Nu är det däremot första gången som förskoleklassen går vidare till final med sitt holkbygge och då dessutom med två holkar av totalt 15 utsedda finalistbyggen av de 450 inskickade bidrag – ett mycket gott betyg för de små fågelholksbyggarna i Löa.
– Vi såg när de presenterade finalisterna på en livesändning. De blev så glada när de visade upp de 15 finalisterna, däribland våra två bidrag, att de skrek rakt ut ”Åh, titta det är de! Det är ju våra holkar!!!”, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen på Löa skola.
Sara Voight, Emelie Andersson och Moa Nordin. Foto: Jennie Einarsson
Förskoleklassens finalbidrag ”Trulle” och ”Ugglis” är skapade av alla barn gemensamt, man har skruvat med skruvdragare, sågat och målat och kryddat med en stor portion av fantasi.
Ugglis och Trulle – Löaskolans bidrag som tagit sig till finalen. Foto: Naturskyddsföreningen
– Trulles örhänge är också en fågelgunga, berättar förskoleklasserna Sara Voight, Emelie Andersson, Moa Nordin när de berättar om fågelholksbygget.
Vem som tar hem titeln ”Årets holkbyggare 2023” avgörs via röstning som är öppen på Naturskyddsföreningens webb fram till och med den 2 april. Vinnarna presenteras sedan den 4 april och med endast ett fåtal dagar kvar är nerverna är på helspänn.
Samtliga finalistbidrag i 2023 års tävling. Foto: Naturskyddsföreningen
– Det är jättepirrigt, utbrister Moa Nordin, och kompisarna håller med.
Vad årets pris består av är inte heller någonting som man vet än så länge, men tjejerna är helt överens om att glass och tårta skulle vara det bästa priset.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ann-Louise Hytter på Lindesbergs Fastigheter vill sprida julkänsla under advent. Foto: Camilla Lagerman
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
14 november 2025 klockan 18:10 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.
FotoFredag: Småfåglar
I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa lite fågelbilder som jag har fotograferat under de senaste veckorna. Det har blivit mycket småfågel d...