Ett 150 kvm stort dansgolv byggs nu på Loppholmarna inför nästa helgs stora fest – Linde Stadsfest.- Det är ett evigt skruvande men det här blir riktigt bra när det är klart och då kommer också andra arrangörer att ha nytta av golvet, säger Kenth Persson på VTB-Event som står som arrangör för Linde Stadsfest.Dansgolvet kommer nämligen få ligga kvar till nästa års stadsfest.
Just nu pågår alltså förberedelserna inför en av sommarens stora fester: Linde Stadsfest. Festen arrangeras för femte året i rad och man firar jubileet på helt ny mark på Loppholmarna. Flytten från Flugparken i centrum till Loppholmarna nere vid sjön, innebär nya möjligheter för arrangören, bland annat att kunna arrangera båttävlingen ”Malenpaddlingen”. Fem lag har anmält sig för tävlingen, men arrangören hoppas på ännu fler innan startskottet ljuder nästa helg.
– Det vore ju ännu roligare om det blev fler lag. Det är inte för sent att anmäla sig, så vi får hoppas att det kommer fler lag innan det är dags, säger Kenth Persson.

Sedan i torsdags har man arbetat med att bygga ett stationärt dansgolv på Loppholmarna. Ungefär en tredjedel av golvet är färdigt och arbetet återupptas efter en kort paus för att fira midsommar.
– Det tar sin lilla tid det här, konstaterar Kenth som finner en viss tröst i att han skruvar med en skruvdragare och inte för hand.
– Det kommer att gå åt över 6500 skruvar innan det här är klart, men det är värt allt arbete för det blir riktigt bra. Dessutom får vi möjlighet att bygga vidare på det här nästa sommar, då vi planerar att bygga till en scen vid dansgolvet. Det hade vi gärna byggt i år istället, men det saknades både tid och pengar för det, säger Persson.
Eftersom arrangören inte monterar isär golvet efter Linde Stadsfest, kommer man låta andra använda det.
– Ja, det finns kanske andra som vill arrangera något där i sommar. Till exempel små trubadurtillställningar, danser och liknande. Då är det bara de hör av sig till oss, säger Kent.
Skivinspelning har lockat få
Det enda som oroar arrangören nu, är att man kan tvingas att ställa in tävlingen ”Bergslagens bästa trubadur”. Startfältet är mycket, mycket glest just nu.
– Det är jättekonstigt. Vi trodde att betydligt fler än de tre anmälda vi har skulle ta chansen. Första pris i tävlingen är ju en skivinspelning, det måste väl ändå vara lockande tycker man. Vi hoppas verkligen att fler väljer att anmäla sig till tävlingen under de närmaste dagarna, så vi inte måste ställa in. Just nu är det i alla fall för få för att genomföras som det var tänkt, suckar Kenth Persson.
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.