Sommar och sol med semester och svalkande bad i sjöarna.
Men vad är det egentligen som döljer sig under ytan? Miljökontoret har under juni gjort en djupdykning och tagit ett antal prover på de populäraste badplatserna i Lindesberg. Badplatsen vid Loppholmarna brukar ofta få en anmärkning, och så var fallet även i år. Den första provtagningen gjordes den 14:e juni. Då visade det sig att halten av koliforma bakterier var för hög. Men när man tog ett nytt vattenprov en vecka senare gick testet igenom utan anmärkning.
Att det första provet visade så höga halter av bakterier beror på att bryggorna vid badplatsen nyligen spolats av. Som alla säkert känner till så brukar fåglarna lämna ett och annat ”visitkort” efter sig, och när man spolar rent bryggorna blir bakteriehalterna höga under någon dag innan cirkulationen återställer kvaliteten.
Badtemperaturen på Loppholmarna
I samband med provtagningen togs även vattentemperaturen vid badplatsen. Mätningen görs drygt 30 meter ut från stranden på ca en halvmeters djup. Det visade sig vara en mycket behaglig temperatur.
Hela 20 grader varmt, så pass långt ut från stranden, är riktigt högt med tanke på det kalla vädret vi haft under juni. Den som brukar säga att det är för kallt i vattnet får nog hitta på en bättre ursäkt för att slippa bli kallad badkruka.
Norsviken fläckfri
Badplatsen Norsviken, längre upp i Bottenån, gick igenom utan anmärkning. Där finns inte problemet med fåglarna och därav den fläckfria rapporten. Vattentemperaturen var den 20:e juni densamma som uppmättes vid Loppholmarna, alltså den badkrukevänliga temperaturen 20 grader.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.