Bosse Lindgren har sin loppis öppen för fjärde året. Foto: Ida Lindkvist

Loppisarnas guldkorn: Trädgårdens Loppis

Loppisarna ligger tätt efter landsvägen, än mer nu under sommaren. I de olika bodarna, ladorna och stugorna är det som gjort för att fynd ska hittas och göras, det ska ta sin lilla stund att i lugn och ro leta sig igenom hyllor, bänkar och vrår. Tidningen Expressen listade i fredags de loppisar här i Sverige där man kan göra allra bäst loppisfynd, och i Örebro län fanns hela tre stycken loppisar medräknade som ligger inom kommungränsen. LindeNytt ger sig ut på en miniturné för att träffa de här loppisarnas ägare, och först åker vi till Bosses loppis.

Första stoppet görs i Lindesberg, vid den Södra kyrkogården. Man svänger in vid skyltarna som utlovar både Trädgårdscenter och loppis. Efter en kort bit på den lilla grusvägen når man fram till Bosse Lindgrens marker där han har stora växthus och en loppis på två plan. En familj kikar runt bland de många tingen, någon annan kommer in och vill köpa ägg som Bosse garanterar är dagsfärska.

– Det är fjärde året nu som jag har loppis, berättar Bosse och tillägger att trädgården däremot har hängt med i 35 långa år.

Bosse har alltid tyckt om och varit intresserad av gamla saker. Hans samlande fick sin start redan då han bara var i tjugoårsåldern, och så småningom, med åren, föddes så också idén om att öppna och driva egen loppmarknad.
– Loppis passar bra med trädgård och blommor också, man kan ju plantera i gamla krukor och bunkar, säger Bosse.

Loppisbesökarna är många och Bosse ser ett tydligt intresse hos både unga och gamla, loppis är något som går hem i alla olika generationer.
– Det är loppisar överallt, ler Bosse och fortsätter:

– Yngre köper andra saker, de vill mer ha inredningsgrejer, och äldre vill ha mer antikviteter, de samlar mer. Koppar till exempel var jättedyrt i slutet av 70-talet, nu är det knappt värt skrotpriset. Men det är väl så att de yngre har inget minne av det från när de var små, och då blir det så.

Här inne ryms det mycket roligt. Foto: Ida Lindkvist
Här inne ryms det mycket roligt. Foto: Ida Lindkvist

Hos Bosse ryms det allra mesta, och det är ingen risk för att det ska gapa tomt någonstans. Men det är än dock vissa prylar som han tycker är lite mer intressant än andra.
– Det är roligare med skrotsaker, rostjärn och smidesjärn, gamla redskap, jordbruksredskap som man hade förr.

– Sådant från förr tycker jag är kul att ta in, men det blir allt möjligt!

Och Bosses loppis skiljer sig ju som sagt lite från de flesta andra. Vid kassan kan man köpa sådant som ekologiska ägg, italiensk olivolja och gurka. Dessutom, några meter åt vänster från loppisens ingång, så blir man ståendes i ljumna växthus. Där växer allt möjligt, såsom paprika, tomat, gurka, gräslök, jordgubbar och stora vinrankor hänger i taket.
– Jag är mest intresserad av det ätbara, sådant som är ekologiskt odlat, förklarar Bosse och förtydligar att det är stor smakskillnad om man jämför det som köps i butiken och på det som man odlar på egen hand.

Men framförallt är det de där ljuva små potäterna som är väldigt populära.
– Färskpotatis, det är något som folk vill köpa. Och sedan ska man ha lite smör till, då räcker det med bara smör och potatis!

Bosses loppis och Trädgårdscenter har öppet:
Måndag-fredag 10-18
Lördag-söndag 10-15

Publicerad 13 juli 2015 klockan 17:30

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Elin Olofsson har öppnat Café Buffé i Vedevåg. Foto: Jennie Einarsson

Nystart för Gåvoboden – skapar mötesplats i Vedevåg

Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.

31 mars 2026 klockan 11:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.

30 mars 2026 klockan 22:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Polisen i Lindesberg utreder uppmärksammad ”äggjakt”

Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad "äggjakt". ...

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till ...

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men ...

Fullsatt när Smash Into Pieces gästade Lindesberg. Foto: Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Smash Into Pieces

Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.

28 mars 2026 klockan 14:42 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Verner, Konrad, Jamie och Walter tillsammans med Smash Into Pieces. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Här överlämnar eleverna sin tavla till idolerna

På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.

27 mars 2026 klockan 19:04 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fler elever behöver klara matematiken i skolan
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och ...
27 mars 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den ...
26 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger...
25 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Årets pristagare och unga företagare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.

25 mars 2026 klockan 16:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Nytt hot upptäcktes på Lindbackaskolan – ingen anmälan gjordes

I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.

25 mars 2026 klockan 12:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Föreningar kan inte ta över Sandströms – kommunen utreder tre alternativ

Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de ...

34,5 miljoner i plusresultat för kommunen: ”Jag känner mig optimistisk”

För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i...

Vårstädningen drar igång i Lindesberg

Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. ...

Samhällsbyggnadsförvaltningens chef Ola Vestin. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Kraftig höjning av VA-taxorna är att vänta de kommande åren

Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.

23 mars 2026 klockan 16:39 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren

I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk...

FotoFredag: Våren fortsätter att leverera

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.

Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir

Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett...

Navet samlar byn – men hotas av stigande kostnader

Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det ...

Lindlöven är klara för semifinal!

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Här lyfts tornspiran på plats igen

På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.

17 mars 2026 klockan 11:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg ...
16 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Fullsatt när Funkisveckan invigdes i Lindesberg
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med ...
16 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Mejk firar ett år med sin livsmedelsavdelning: ”Gått jättefort”
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på ...
13 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-13

2026-03-12

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-10

2026-03-09

2026-03-09

2026-03-09

2026-03-08

2026-03-07

2026-03-07

2026-03-06

2026-03-31 21:06