Bosse Lindgren har sin loppis öppen för fjärde året. Foto: Ida Lindkvist

Loppisarnas guldkorn: Trädgårdens Loppis

Loppisarna ligger tätt efter landsvägen, än mer nu under sommaren. I de olika bodarna, ladorna och stugorna är det som gjort för att fynd ska hittas och göras, det ska ta sin lilla stund att i lugn och ro leta sig igenom hyllor, bänkar och vrår. Tidningen Expressen listade i fredags de loppisar här i Sverige där man kan göra allra bäst loppisfynd, och i Örebro län fanns hela tre stycken loppisar medräknade som ligger inom kommungränsen. LindeNytt ger sig ut på en miniturné för att träffa de här loppisarnas ägare, och först åker vi till Bosses loppis.

Första stoppet görs i Lindesberg, vid den Södra kyrkogården. Man svänger in vid skyltarna som utlovar både Trädgårdscenter och loppis. Efter en kort bit på den lilla grusvägen når man fram till Bosse Lindgrens marker där han har stora växthus och en loppis på två plan. En familj kikar runt bland de många tingen, någon annan kommer in och vill köpa ägg som Bosse garanterar är dagsfärska.

– Det är fjärde året nu som jag har loppis, berättar Bosse och tillägger att trädgården däremot har hängt med i 35 långa år.

Bosse har alltid tyckt om och varit intresserad av gamla saker. Hans samlande fick sin start redan då han bara var i tjugoårsåldern, och så småningom, med åren, föddes så också idén om att öppna och driva egen loppmarknad.
– Loppis passar bra med trädgård och blommor också, man kan ju plantera i gamla krukor och bunkar, säger Bosse.

Loppisbesökarna är många och Bosse ser ett tydligt intresse hos både unga och gamla, loppis är något som går hem i alla olika generationer.
– Det är loppisar överallt, ler Bosse och fortsätter:

– Yngre köper andra saker, de vill mer ha inredningsgrejer, och äldre vill ha mer antikviteter, de samlar mer. Koppar till exempel var jättedyrt i slutet av 70-talet, nu är det knappt värt skrotpriset. Men det är väl så att de yngre har inget minne av det från när de var små, och då blir det så.

Här inne ryms det mycket roligt. Foto: Ida Lindkvist
Här inne ryms det mycket roligt. Foto: Ida Lindkvist

Hos Bosse ryms det allra mesta, och det är ingen risk för att det ska gapa tomt någonstans. Men det är än dock vissa prylar som han tycker är lite mer intressant än andra.
– Det är roligare med skrotsaker, rostjärn och smidesjärn, gamla redskap, jordbruksredskap som man hade förr.

– Sådant från förr tycker jag är kul att ta in, men det blir allt möjligt!

Och Bosses loppis skiljer sig ju som sagt lite från de flesta andra. Vid kassan kan man köpa sådant som ekologiska ägg, italiensk olivolja och gurka. Dessutom, några meter åt vänster från loppisens ingång, så blir man ståendes i ljumna växthus. Där växer allt möjligt, såsom paprika, tomat, gurka, gräslök, jordgubbar och stora vinrankor hänger i taket.
– Jag är mest intresserad av det ätbara, sådant som är ekologiskt odlat, förklarar Bosse och förtydligar att det är stor smakskillnad om man jämför det som köps i butiken och på det som man odlar på egen hand.

Men framförallt är det de där ljuva små potäterna som är väldigt populära.
– Färskpotatis, det är något som folk vill köpa. Och sedan ska man ha lite smör till, då räcker det med bara smör och potatis!

Bosses loppis och Trädgårdscenter har öppet:
Måndag-fredag 10-18
Lördag-söndag 10-15

Publicerad 13 juli 2015 klockan 17:30

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Folkfest under Vårmönstringens cruising

Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.

10 maj 2026 klockan 13:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Besökare och utställare kom från när och fjärran för att uppleva SHRA:s stora motorfest - Vårmönstringen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder

I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.

9 maj 2026 klockan 21:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen

FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av ...

Så blir Vårmönstringen – nya reglerna för cruising

SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande...

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen

Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och ...

Foto: Camilla Lagerman

Garage med fordon och solpaneler i brand

Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

7 maj 2026 klockan 17:25 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Foto: Timmy Lundegård

Krog kan bli av med tillståndet – nu skärper man rutinerna inför helgens stora fest

Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.

7 maj 2026 klockan 14:18 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Kvinna skadad i explosion på fabrik
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård...
7 maj 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här övas krigets logistik i skogarna utanför Lindesberg
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i ...
6 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Enastående prestationer prisades under årets BEL-ceremoni
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena...
6 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Bilden är tagen vid ett tidigare läger i Kloten. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Fullspäckat sommarlov väntar – gratis aktiviteter för barn och unga

Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.

5 maj 2026 klockan 12:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

24Livs i Vedevåg är drabbade av stöldvåg. Foto: Jennie Einarsson

Stöldvåg mot obemannad butik i Vedevåg – vädjar om hjälp

Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.

4 maj 2026 klockan 10:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man ...

FotoFredag: Våren är här och naturen vaknar på riktigt

FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även må...

Till minne: Greger Nilsson

MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.

Fullt framför scenen på Loppholmarna när vårens intåg firades i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Fin Valborgskväll i Lindesberg – men brasan svek

Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.

1 maj 2026 klockan 08:51 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Varnar för ökad risk för skogsbränder: ”Extra vaksam”

Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken...

Fyra Lionsklubbar arrangerar diabetesläger för barn

För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och ...

Skogsbrand i Fellingsbro under kontroll

Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre ...

Polisens tack efter lugn helg

Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med ...

Miljonförstärkning till förskolan: ”De sliter verkligen”

Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när ...

900 soldater intar Lindesbergs kommun i stor militärövning

Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.

27 april 2026 klockan 09:16 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Polisen misstänker att centrumbränder var anlagda
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att ...
25 april 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Flera fordon i brand i centrala Lindesberg
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden ...
25 april 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Lista: Här firas Valborg
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser d...
24 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-24

2026-04-23

2026-04-23

2026-04-22

2026-04-22

2026-04-21

2026-04-20

2026-04-20

2026-04-18

2026-04-18

2026-04-17

2026-04-17

2026-04-16

2026-04-16

2026-05-10 17:57