Det blev ingen andra rak vinst för Lindlöven – laget föll i lördagsmötet med Kalix. Linus Lundbergs två mål hjälpte inte när Löven tappade tvåmålsledning till förlust via 3-6 i det första av helgens två matcher.
För andra helgen i rad spelar Lindlöven dubbla matcher. Laget öppnade upp mot Kalix på lördagen, en match där Linus Lundberg öppnade målskyttet halvvägs in i den första perioden. Gästerna kvitterade innan peridodvilan, men i andra ryckte Löven tidigt ifrån till 3-1 efter powerplaymål av Tony Pappila och en ny fullträff genom Lundberg.
Men matchen skulle glida Bergslagsgänget ur händerna. Kalix hämtade både upp och vände innan mittenakten var över med tre raka mål, innan gästerna punkterade tillställningen i tredje. Resultatet landade vid 3-6 sedan Löven vid ledning 3-2 haft en puck som flera av hemmaspelarna ansåg vara över mållinjen, men som inte godkändes.
– Jag ser faktiskt ingenting. Det är några som står och jublar, men målvakten lägger sig på pucken. Det blir omöjligt att se om den är inne eller inte från min position, sen kan alltid diskutera var målvakten står, kommenterar Filip Bergmark.
Viktigt hemmamöte med Boden – jagar playoff
Backen är besviken över förlusten, men blickar samtidigt fram mot söndagen. Då spelar Lindlöven på nytt hemma i Lindehov, med Boden som motstånd i en viktig streckstrid. Endast tre poäng skiljer duon åt och Löven kan vid seger ta klivet förbi och upp på playoffplats. Med Kalixförlusten i bagaget analyserar Bergmark vad som gick snett.
– När vi leder med 3-1 fuskar vi som sagt. Det är små detaljer som vi hoppar över, vi tänker inte på laget utan kör eget race. Vi tummar på grejer som blir kostsamma.
Matchfakta Lindlöven-Kalix:
Resultat: 3-6 (1-1, 2-3, 0-2)
Publik: 351
Skott: 30-30
Mål Lindlöven: 1-0 Linus Lundberg (Bringsén, Nilsson), 2-1 Tony Pappila (Lalander), 3-1 Linus Lundberg (Bringsén, Rooth)
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.