LRF Konsult ger kunderna tryggheten i vardagen

Hos LRF Konsult kan kunderna få hjälp med allt från testamenten, redovisning till lönehantering och försäljning av fastigheter. Konsultbyrån firar nu 40 år i Lindesberg och är numera en väletablerad och känd aktör. Hit kommer kunderna med både sina vardagsproblem men också med de stora livsavgörande frågeställningarna. – Det är mötet med kunderna som är drivkraften i jobbet, säger biträdande kontorschef Helena Löthgren. Eftersom vi är så breda i vår kompetens kan vi samverka på kontoret och löser därmed de flesta problem.

Många förknippar LRF Konsult med en byrå som ger rådgivning till och hjälper lantbrukare med ekonomi. Men det är bara halva sanningen. LRF Konsult i Lindesberg startade 1974 och har idag nio anställda. Här erbjuder man en palett av tjänster för jord- och skogsbrukaren men över hälften av kunderna är småföretagare i andra branscher.  Det handlar om redovisning, löner, fakturering, juridisk konsultation och fastighetsmäkleri. 
– Visst har dock vi en specialkompetens när det gäller villkoren för jord- och skogsbruk, säger Helena Löthgren. Vi är det enda konsultföretaget i Lindesberg som är specialister exempelvis på EU-stöd till lantbruken och vi har en lång tradition bakom oss när det gäller att stötta jordbrukare.
För många kunder är LRF Konsult en viktig trygghet i vardagen. Det kan arbetsplatsens nestor, Kent Pernros vittna om. Han har precis, som de flesta på företaget, arbetat väldigt länge på Lindekontoret. I Kent Pernros fall handlar det om hela 38 år.
– Ekonomi och boende är ju livsavgörande för människors välbefinnande, menar Kent Pernros. Vi har många gånger fått hjälpa människor i svåra situationer när exempelvis en make eller maka avlidit. Sådana möten gör att man få nära personliga relationer till kunderna.
Alla i personalen är ense om att de personliga relationerna till kunderna och det variationsrika arbetet är nyckeln till att de trivs så bra på jobbet. Men utan den kompetens och det breda kunnandet inom redovisning, juridik och fastighet som finns lokalt i Linde och i hela koncernen skulle inte LRF Konsult vara så framgångsrik som man idag är.
– För oss är kvalitet och kompetensutveckling hela tiden en sporre till utveckling, säger Helen Löthgren. Ett exempel är att vår lönekonsult, sedan två veckor tillbaka, är auktoriserad. 
Framtiden för LRF Konsult i Lindesberg ser ljus ut liksom den gör för hela företaget i landet. LRF Konsult är ett dotterbolag till Lantbrukarnas riksförbund och har idag drygt 130 kontor över hela Sverige. Med 1 500 anställda finns det resurser att möta den omställning som nu sker inom jord och skog där de små enheterna slås ihop till större. Och på många gårdar startas nya verksamheter inom exempelvis åkeri eller besöksnäring. 
– Fler och fler företag inom andra sektorer, än jord och skog söker sig till oss för att få hjälp med bland annat redovisning, säger  Kent Pernros. Vi ser det som ett kvitto på att kunderna uppskattar LRF Konsults tjänster. 
Publicerad 9 oktober 2014 klockan 15:44

Monika Aune , 0727-43 17 08

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Ann-Lis Karlsson och Tomas Viberg visar upp en klassisk tradarmacka. Foto: Jennie Einarsson

Truckercafé öppnar på industriområdet i Lindesberg

Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.

15 augusti 2025 klockan 15:39 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Charlotte Lundell och Lisa Alvbåge framför det som blir Kotten & Co nya lokal. Foto: Camilla Lagerman

De flyttar till handelsområdet – öppnar lagom till julhandeln

I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.

13 augusti 2025 klockan 12:26 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Jättekö när Bokhandelns konkursutförsäljning startade

På tisdagsmorgonen gick startskottet för konkursutförsäljningen vid Blombergska Bokhandeln i ...

bildspel Gruvstrejken i Stripa väcks till liv 100 år senare – med hjälp av Spektakelteatern

100 år efter att gruvstrejken i Stripa bröt ut, sätter Bergslagens...

Blombergska Bokhandeln i Lindesberg går nu i graven. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Bokhandeln begärs i konkurs: ”Vi är otroligt ledsna”

Blombergska Bokhandeln i Lindesberg har i närmare 170 år varit en inslag i det lokala näringslivet, men nu tar det stopp. Under onsdagen lämnade ägarna, Ann Vass-Björklund och Christina Orrbo, in en konkursansökan för bolaget.
– Vi har under en längre tid levt med näsan precis ovanför vattenytan, men nu gick det inte längre. Vi är otroligt ledsna, säger Ann.

31 juli 2025 klockan 16:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Den gamla förskolan är nu endast ett minne blott, när Uffes pizzeria öppnar. Foto: Camilla Lagerman

Här får Hagaberg sin första pizzeria – premiär på torsdag

När förskolan Grönsiskan stängde sina dörrar för sista gången i början av året, påbörjades en helt ny resa för dess gamla lokaler. Efter otaliga timmars hårt slit får Hagaberg snart sin första egna restaurang, när Uffes pizzeria öppnar på torsdag.
– Jag har ju hållit på med det här sedan jag var 16 år gammal, det är det här jag brinner för, berättar Uffe Kocamaz.

15 juli 2025 klockan 14:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sommarsuccén Martin på sjön tillbaka i augusti
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett fjärde år. Datumet är satt till lördagen den 16 augusti, då ...
14 juli 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Efter ett guldkantat yrkesliv har Jerrys passion för hantverk fortsatt hemma i villan
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed ...
30 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Internationella träkonstnärer ställer ut hos Tormek
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind ...
30 juni 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

På Kristinavägen i Lindesberg öppnar inom kort Mobil Outlet. Foto: Camilla Lagerman

Mobilbutik i Marieberg Galleria öppnar filial i Lindesberg

Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavägen i centrala Lindesberg.
– Bara för att man inte bor jättecentralt ska man inte berövas möjligheten till smidig hjälp. Hela landsbygden måste kunna leva i Sverige, det kan inte bara vara de tre storstäderna där allt ska fungera effektivt och smidigt, säger butikschef Markus Vikander.

28 juni 2025 klockan 11:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ingela Björkman, HR-chef på Sparbanken Bergslagen och Jonathan Rudman från StartCentrum tillsammans med årets Drömjobbare. Dlin Hasso saknades dessvärre vid fototillfället. Foto: Privat

Årets Drömjobbare redo att testa sina vingar

För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.

27 juni 2025 klockan 14:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens ...

Arenarestaurangen begärs i konkurs: ”Med stor sorg”

Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke ...

Gåvoboden utan lokal – öppnar tillfälligt i en trädgård

Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu ...

Trollrallyt flyttas till lördagen den 7 juni. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Dåligt väder sätter käppar i hjulen för Trollrallyt

På nationaldagen var det tänkt att årets upplaga av lådbilstävlingen Trollrallyt skulle gå av stapeln. En illavarslande väderprognos har dock fått arrangörerna, Bergslagens IF, att tänka om i planeringen.
– Eftersom det ska regna hela fredagen har vi bestämt att flytta Trollrallyt till lördagen den 7 juni istället, förklarar Ali Jamal Yassin, ordförande i arrangerande Bergslagens IF.

3 juni 2025 klockan 13:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Wajihs gåva till studenterna – ett riktigt klipp: ”Blir så himla glada”

Inför årets studentfirande vill Wajih Daoud på Salong Diem i ...

bildspel Hyrmaskinsdagen lockade till nyfikenhet och skratt

Under en klarblå himmel och strålande sol flockades nyfikna besökare till årets upplaga av Hyrmaskinsdagen...

Pizzeria Milano firar storslaget jubileum med party

I juni 2005 tog han över Pizzeria Milano i Lindesberg, efter förra ägaren Michel Shahrestan. Nu, två ...

Nu flyttar Gåvoboden – men saknar lokal att flytta till

I morgon, lördag den 24 maj, håller Gåvoboden i Lindesberg öppet för sista gången i sin ...

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att ...

Lindesberg i den absoluta botten när företagare sagt sitt

I 25 år har Svenskt Näringsliv tagit pulsen på företagsklimatet i Sveriges kommuner. Efter att ...

Arkivfoto: Camilla Lagerman

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.

19 maj 2025 klockan 13:57 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Han blir ny VD för FALAB/LIBO: ”Nu börjar ett nytt kapitel”
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ...
13 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Bildspel: Vårfesten blev en stor succé
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för ...
11 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Folkfest när Vårmönstringens cruising mullrade fram
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under några timmar fylldes Kristinav...
11 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-05-09

2025-04-22

2025-04-17

2025-04-15

2025-04-10

2025-04-05

2025-04-04

2025-04-03

2025-03-28

2025-03-27

2025-03-26

2025-03-20

2025-03-19

2025-03-18

2025-08-20 13:36