En av de många sporterna som under dagen erbjöds för kommunens lovlediga barn och ungdomar på arenan var en för många ny bekantskap, nämligen Ludosport. De flesta känner nog igen svärdet från en viss filmserie som utspelar sig i en galax långt långt borta, men nu i en helt ny tappning på jorden.
Ludosport är en relativt ny sport som grundades 2006 i Italien av några vänner som kom på att man borde kunna göra lasersvärdsfäktning till en riktig idrott, och på den vägen är det. Sedan dess har sporten växt explosionsartat, och finns nu etablerad i 11 olika länder i sammanlagt 3 världsdelar, och har även ett eget världsmästerskap. I Sverige finns det i dagsläget 4 klubbar, i Stockholm, Göteborg, Malmö och Lindesberg/Örebro.
Från början hämtade man mycket av sin inspiration från de klassiska Star Wars-filmerna och karaktärerna, något man numera försöker att undvika så mycket som möjligt.
– Vi vill ju sprida Ludosport som en seriös sport, vi har ju eget SM och VM. Sedan har vi fört diskussioner med Disney som äger rättigheterna till Star Wars, och även om de är positiva till oss nu, vill vi inte att sporten ska stå och falla med något sådant, berättar Eli Petterson som är instruktör.
Sporten går ut på att man duellerar med sina Polaris, som svärden kallas, och sedan får man poäng beroende på vilka kroppsdelar man träffar. Mycket likt fäktning på sätt och vis, men med vissa intergalaktiska inslag.
Lindesbergsklanen som går under namnet Clan dell´Aqua Nera tränar på Kristinaskolan, torsdagar kl 19-21, då man tar emot elever från 13 år och uppåt. Efter sommaren hoppas man dock kunna starta en barn- och ungdomsgrupp för de yngre förmågorna.
– Vi ska vara med under Linde Sports Camp, så då hoppas vi att det är många som får upp ögonen för oss, och för sporten. Jag själv fastnade när en kompis till mig, som var instruktör, bad mig komma och testa. Jag som inte alls är någon sportmänniska gillade spänningen och teknikaliteten i sporten, och det faktum att det är en grym gemenskap, avslutar Eli.
INSÄNDARE/DEBATT: Det finns tillfällen då politiska svek blir smärtsamt tydliga. Övergreppen inom äldreomsorgen är ett sådant. I flera kommuner har dementa, försvarslösa kvinnor utsatts för våldtäkter i sina hem eller på boenden – av män som haft i uppdrag att vårda dem. Det är en verklighet som är svår att ta in, men som det måste talas klarspråk om.
En man i 50-årsåldern greps av polis i lördags misstänkt för att ha misshandlat och ofredat sin partner.
– Kvinnan kontaktade polisen när mannen lämnade bostaden, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För tredje gången bjuder Örebro läns museum in till Slöjdfestival på Siggebohyttans bergsmansgård. I år innehåller programmet flera spännande nyheter, såsom läderslöjd, pilflätning, lappteknik och borsttillverkning. – Vi vill fylla Siggebohyttan med ett brett utbud av aktiviteter och inspirerande innehåll för den som är nyfiken på slöjd, säger Lina Jatko, slöjdkonsulent på museet och festivalgeneral, i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE: Lindesbergs kommun är fantastisk på många sätt. Vi har vacker natur, ett livligt näringsliv, ett fantastiskt föreningsliv för alla åldrar – och inte minst många engagerade invånare som kommer med idéer och synpunkter på hur vår kommun kan bli ännu bättre. Det såg vi tydligt när den nya Visionen togs fram i våras, då drygt 900 personer bidrog med sina tankar.
Under måndagen samlades skolpersonal från Brotorpsskolan och Björkhagaskolan i Lindeskolans aula för att få en vänlig knuff framåt i arbetet med värdegrund och arbetsmiljö inför det nya läsåret. Det handlar om att nu införa Lika Olika-metoden för att stärka grundskolebarns kunskaper och förmågor i gemenskap, relationer, språkbruk, psykiskt välbefinnande och mycket mer. Bakom projektet står Sparbanksstiftelsen Bergslagen, som både initierat och finansierat satsningen.
– Det känns väldigt viktigt om man på mikronivå kan bidra till att skapa ett mänskligare samhälle, säger Hans Sigge, Ordförande Sparbanksstiftelsen Bergslagen.
I mitten av juli öppnade Uffe Kocamaz Hagabergs första pizzeria, i det som tidigare var förskolan Grönsiskans lokaler. Under måndagen besökte stora delar av den forna förskolans personal Uffes pizzeria, något som bjöd på en hel del nostalgi.
– Man går tillbaka lite i tiden, här var samlingsrummet och där borta var rörelserummet, berättar en av pedagogerna.
Med bara dagar kvar uppmanar Manskören Harmoni att det är hög tid att nominera kandidater till årets kulturpris till Gudrun Perssons minne. Den 15:e augusti är sista dagen att skicka in förslagen.
På tisdagsmorgonen gick startskottet för konkursutförsäljningen vid Blombergska Bokhandeln i Lindesberg. Utförsäljningen som lovade halva priset på allt, fick lindesbergarna att gå man ur huse, och redan långt innan butiken öppnade sina dörrar ringlade kön lång utanför.