Det är inte illa när Lindesbergs Stadsbibliotek får besök av Mamma Mu och Kråkan, i alla fall om man frågar den stora barnskaran som satt bänkade för att se duon skådespela sig igenom en vacker solnedgång.
Det är Maria Fahl Vikander som tillsammans med Thomas Karlström från Tomas K Teater anlänt till bibliotekets källare för att ge publiken inblick i en kväll i Mamma Mu:s och Kråkans liv. Det är Maria som hälsar publiken välkommen, och det är många barn som tagit med sig sina föräldrar för att få se teaterföreställningen ”Mamma Mu tittar på solnedgången”.
– På en teater brukar man klä ut sig, så jag ska gå där bakom och ta på mig en annan ko-stym, säger Maria när alla åskådare funnit sig en plats och smyger iväg.
– När man spelar teater är det ju publiken som är viktigast, så vilka är då viktigast?, frågar Thomas som snart ska förvandlas till Kråkan.
– Vi!, svarar barnen glatt i en mun.
Foto: Ida Lindkvist
Thomas pratar med barnen, ser till att alla verkligen ser vad som händer på scenen. Thomas förklarar också att eftersom hans huvud saknar både hår, fjun och fjädrar så har han med sig sin kråkamössa, som matchar hans dräkt som är prydd med svarta fjädrar. Mamma Mu har också en väldigt trovärdig kostym på sig, med ett vaggande juver, horn och öron.
Mamma Mu är inte helt nöjd över att hon måste vara inne och mjölkas när det utanför är en sådan vacker solnedgång, det är ju både orättvist och tråkigt. Hon vill ju vara ute och njuta som alla som inte behöver mjölkas får lov att vara. Och Mamma Mu frågar och frågar Kråkan som blir alldeles utmattad av hennes tjatande.
– Det värsta jag vet är frågvisa och efterhängsna kor, Mamma Mu, varför frågar du så mycket?, säger Kråkan bistert och lite irriterat.
– Det är ju för att du är min allra bästa vän, svarar Mamma Mu lugnt och mjukt.
Mamma Mu i egen hög ko. Foto: Ida Lindkvist
Kråkan kan inte låta bli att spekulera i om Mamma Mu kanske är mörkrädd.
– Kor står ju ute hela dagarna och solen lyser på dem hela dagarna. Kommer det ett moln så solen försvinner en stund och då blir kor så rädda, så rädda. Men så beter sig inte kråkor!, säger Kråkan stolt.
Men kanske är Kråkan ett undantag, för när mörkret faller har han inte alls någon lust att flyga hem, framförallt inte med tanke på att det kan stå någon rackarns uggla på lur efter vägen. Kråkan vägrar att erkänna och ska nog bege sig ändå, och Mamma Mu lämnar honom för att själv gå till sängs.
– Men var tog Mamma Mu vägen?, utbrister Kråkan oroligt, det är ju inte alls roligt att vara ensam i mörkret.
– Hon är där bakom! Hon är där bakom!, ropar de hjälpsamma barnen spontant.
Foto: Ida Lindkvist
Pjäsen är inte längre än tjugo minuter och med applåder tackas Mamma Mu och Kråkan. De små vill gärna fram och hälsa på skådespelarna, och få tillbaka sin teaterbiljett som vittnar om att de varit på plats.
– Det var bra, tycker Märta Almlöf, 7 år, och Linnea Rosendahl, 5 år.
– Jag tycker lite om Mamma Mu, berättar Märta.
Men det där med mörker är inte något som oroar tjejerna.
– Nej, vi är inte mörkrädda, säger Linnea.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
Liberalerna Christian Liljenhed och Willhelm Sundman. Bilden är tagen i samband med invigningen av Svea Kvinnojours nya lokaler i Kumla. Foto: Liberalerna
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Oppositionens budget vinnare i fullmäktige
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, ...