Det är inte illa när Lindesbergs Stadsbibliotek får besök av Mamma Mu och Kråkan, i alla fall om man frågar den stora barnskaran som satt bänkade för att se duon skådespela sig igenom en vacker solnedgång.
Det är Maria Fahl Vikander som tillsammans med Thomas Karlström från Tomas K Teater anlänt till bibliotekets källare för att ge publiken inblick i en kväll i Mamma Mu:s och Kråkans liv. Det är Maria som hälsar publiken välkommen, och det är många barn som tagit med sig sina föräldrar för att få se teaterföreställningen ”Mamma Mu tittar på solnedgången”.
– På en teater brukar man klä ut sig, så jag ska gå där bakom och ta på mig en annan ko-stym, säger Maria när alla åskådare funnit sig en plats och smyger iväg.
– När man spelar teater är det ju publiken som är viktigast, så vilka är då viktigast?, frågar Thomas som snart ska förvandlas till Kråkan.
– Vi!, svarar barnen glatt i en mun.
Foto: Ida Lindkvist
Thomas pratar med barnen, ser till att alla verkligen ser vad som händer på scenen. Thomas förklarar också att eftersom hans huvud saknar både hår, fjun och fjädrar så har han med sig sin kråkamössa, som matchar hans dräkt som är prydd med svarta fjädrar. Mamma Mu har också en väldigt trovärdig kostym på sig, med ett vaggande juver, horn och öron.
Mamma Mu är inte helt nöjd över att hon måste vara inne och mjölkas när det utanför är en sådan vacker solnedgång, det är ju både orättvist och tråkigt. Hon vill ju vara ute och njuta som alla som inte behöver mjölkas får lov att vara. Och Mamma Mu frågar och frågar Kråkan som blir alldeles utmattad av hennes tjatande.
– Det värsta jag vet är frågvisa och efterhängsna kor, Mamma Mu, varför frågar du så mycket?, säger Kråkan bistert och lite irriterat.
– Det är ju för att du är min allra bästa vän, svarar Mamma Mu lugnt och mjukt.
Mamma Mu i egen hög ko. Foto: Ida Lindkvist
Kråkan kan inte låta bli att spekulera i om Mamma Mu kanske är mörkrädd.
– Kor står ju ute hela dagarna och solen lyser på dem hela dagarna. Kommer det ett moln så solen försvinner en stund och då blir kor så rädda, så rädda. Men så beter sig inte kråkor!, säger Kråkan stolt.
Men kanske är Kråkan ett undantag, för när mörkret faller har han inte alls någon lust att flyga hem, framförallt inte med tanke på att det kan stå någon rackarns uggla på lur efter vägen. Kråkan vägrar att erkänna och ska nog bege sig ändå, och Mamma Mu lämnar honom för att själv gå till sängs.
– Men var tog Mamma Mu vägen?, utbrister Kråkan oroligt, det är ju inte alls roligt att vara ensam i mörkret.
– Hon är där bakom! Hon är där bakom!, ropar de hjälpsamma barnen spontant.
Foto: Ida Lindkvist
Pjäsen är inte längre än tjugo minuter och med applåder tackas Mamma Mu och Kråkan. De små vill gärna fram och hälsa på skådespelarna, och få tillbaka sin teaterbiljett som vittnar om att de varit på plats.
– Det var bra, tycker Märta Almlöf, 7 år, och Linnea Rosendahl, 5 år.
– Jag tycker lite om Mamma Mu, berättar Märta.
Men det där med mörker är inte något som oroar tjejerna.
– Nej, vi är inte mörkrädda, säger Linnea.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.