Den senaste tidens snatterier i klädbutiker har skjutit i höjden. I stort sett varje dag tvingas polisen suckande gå igenom en skörd av anmälningar med just snatteri i butik som gemensam nämnare. Och tyvärr slutar många anmälningar med blott en suck. Brotten klaras inte upp och polisen tvingas i brist på bevis att avskriva ärendet. Butiksägarna i Lindesberg har varit mycket upprörda över utvecklingen och trots att man idag är betydligt duktigare på att anmäla snatterier samt hålla koll på kunderna i butiken, så är inte det tillräckligt alla gånger.
–Det räcker tyvärr inte alltid. Det händer ofta att bara en person håller ställningarna i butiken och då är det mycket svårt för dem att upptäcka snatterierna i tid. Oftast upptäcks dom senare vid en snabb kontroll av varorna, och då har tjuvarna hunnit lämna butiken för länge sen, förklarar Anders Nohlgren, förundersökningsledare vid närpolisen.
Taktik och teknik
Snatterierna går oftast till så att flera personer går in i butiken. Vanligt är att en av dem sedan uppehåller expediten medan de andra plockar på sig varor i lugn och ro. En annan taktik som används är att slå till när andra kunder befinner sig i butiken. I skydd av vimlet går man sedan runt och provar ut några klädesplagg och stoppar varan eller varorna innanför kläderna eller en kasse eller ryggsäck. Det senaste anmälningen kom i morse från Trivsel-Kläder i Storå. Två män befann sig i butiken och provade några plagg. Man sa inget, man svarade inte på frågan om man ville ha hjälp. Snart lämnade de butiken med ett par tröjor innanför jackan. Snatteriet upptäcktes först när männen lämnat butiken och försvunnit.
För att klara upp ett snatteriärende krävs det i stort sett att tjuven tas på bar gärning. En del butiker i staden har även lyckats med detta. Ibland har det dock krävts en språngmarsch utmed gator och torg för att haffa de skyldiga. Detta rådiga ingripande är idag nästan ett måste för att polisen ska kunna ingripa.
Djungeltrumman ljuder
Enligt polisen har butikerna blivit väldigt duktiga på att hjälpa varandra i jakten på snattarna. När en butik utsatts, eller tror sig blivit utsatt, så brukar de snart kontakta andra butiker i närheten om att snattare är i faggorna. Detta är något polisen tycker är en utmärkt handling av affärsidkarna. Detta ökar uppmärksamheten och även chanserna att gripa en snattare.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.