Många tyckte till om politikernas måsten för 2007

Efter vår artikel om 10 måsten för Lindesbergs stad, en punktlista över åtgärder som våra politiker måste göra något åt, har en rad läsare tagit sig tid och skrivit till oss med synpunkter och egna förslag. Vi är naturligtvis tacksamma för alla åsikter och dessa publiceras lite längre ned i texten.

Men för att sammanfatta det hela i grova drag, så lutar mycket åt fenomenet ”gupp”. Kristinavägens gupp är ett återkommande inslag på saker våra invånare tycks reta sig på. Och mycket av detta beror troligtvis på att Centern gick ut väldigt friskt i valrörelsen då man sade sig ha för avsikt att göra något lika konkret som radikalt åt saken.
En annan sak som tycks ligga högt på önskelistan är bostadsfrågan. Centrala bostäder är en bristvara idag och det är A och O att möta upp efterfrågan på just centrala hyresfastigheter. Men också exploateringen strax utanför centrums gränser är viktig. Det nämnde vi också i vår artikel. Här har vi dock fått ett litet tillägg och ett påpekande från en skribent som varnar för riskerna med att överexploatera området runt sjön.
Vi skriver under på dennes insändare, utbyggnaden runt sjön får absolut inte förstöra det fina vi har. Området västerut, som insändaren talar om, är bra som det är och det ska bevaras för att vyn från Strandpromenaden sett inte ska förstöras. Området vi talade om i artikeln var södra änden av sjön, ett område som bland annat Anders Ceder tidigare pekat på som lämpligt för villabyggen i stil med konceptet Lindesby.

Läsarnas förslag:

Strandcafé. Övertala familjen Klingberg att få hyra/arrendera nedersta delen av deras trädgård samt det rustade huset längst ned på skolgatan till strandcafé.

Ta bort ”guppen” på kristinavägen. Det är i alla fall 30. Det är så trångt att vi med lastbil inte kan hålla sig på rätt sida när man skall svänga.

Lilla Lindesjön ser ut som en energiskog vid södra änden!
Röj det till flis om det blir is!?

Är dessa bara statspolitiker, är dit våra skattepengar går, vad får vi som inte bor i linde?

Försök att ordna en lokal tidning också som är läsbar.

En vettig utställningshall för konst, mindre mässor etc. En levande träffpunkt.

Centrumnära hyreslägenheter, eller varför inte ett helt nytt bostadsområde på tivoliplan, såsom förre stadsarktikten Hallen skissat´och som centerpartiet vill slå ett slag för.

Arbete till invandrare? Arbete till alla arbetslösa skall det väl vara, eller? Locka hit företag som kan etablera sig på orten.

Gör en ordentlig rastplats vid mellaninfarten till Linde med vägkrog mack och kiosk.

Att bygga nya bostäder är angeläget. Men det är viktigt att vara försiktig med byggnationen kring sjön. Södra och norra delen är ok men inte rakt västerut. Det är denna magiska vy sedd från stan som ger hela lindesberg dess själ. Att ifrån kungsgatans utblickar mot sjön se ett rent landskapsmotiv med till synes orörda skogar och ängar är en rent trolsk upplevelse i dygnets olika ljussättningar. skulle det på denna sidan sjön börja byggas hus, sättas gatlyktor osv bryts horisonten och sjön kommer snart att upplevas som en liten kringbyggd ankdamm.

Ta bort alla dessa vägbulor.

Att vi som inte är invandrare också ska ha samma rätt att få ett arbete som varit långtidsarbetslösa som jag tex har flyttat runt i sverige i hopp om att det ska finnas ett jobb till mej nu i snart tio år men sådant tas aldrig upp för jag har nu hunnit bli 44år vad har jag och andra med mej för chanser att få känna på att leva ett normalt liv och kunna på egen hand försörja min/våra familjer??????
det vore nått att trycka upp i ansiktet på politikerna/arbetsförmedlingen här eller hur för det är fan inte kul att höra hela tiden att man kostar skattebetalarna en massa pengar!!!!!!
PS. jag har blivit nekad ett antal ggr att få starta eget här i lindesberg pga att dom inte tror på mina affärsidéer bland annat det där ni tog upp ang badplatsen kaffe servering/kiosk på loppholmen

Att göra Kungsgatan till gårdsgata snarast? Borde inte vi näringsidkare på Kungsgatan säga vår synpunkt? Jag är av den uppfattningen att en gårdsgata bara blir en ”avstängd” gata, varken eller, så att säga. Och av erfarenhet från somrarna med gågata/gårdsgata ett irritations moment för våra kunder (kundreaktionerna har varit och är MÅNGA på somrarna)
LindeNytt svarar insändaren: En gårdsgata innebär inte att gatan på något vis blir avstängd. Dock får bilisterna anpassa sig lite mer eftersom det är fotgängaren som har företräde på gårdsgatan. Se exempel ”Bytesgatan” mellan Järnvägsgatan och Kristinavägen.
Regler för gårdsgata
*Fordon får inte föras med högre hastighet än gångfart.
*Fordon får inte parkeras på någon annan plats än särskilt anordnade parkeringsplatser.
*Fordonsförare har väjningsplikt mot gående.

Flera hus runt sjön. Underlätta för de privata markägarna runt Lindesjön att exploatera sin mark. Hjälp till med planer, vägar, vatten och avlopp. För varje tomt de lyckas sälja tjänar kommunen det mångdubbla i skatteinkomster på bygge och ny invånare.

Båtlivet har ni glömt. Det är ju båtarna som livar upp sjön. Underlätta för båtklubben att bygga båtbrygga nedanför kyrkan. Muddra upp bäckfåran nedanför Lindesby och bygg båtbrygga och bad där, så blir det lättare att sälja tomterna.

Flytta ned kommungubbarna till polishuset och tingshuset. Poliserna till vårdcentralen och vårdcentralen till kommunhuset. Gör bostäder av gamla Kirurgen. Det skulle sätta fart på stan och kommungubbarna fick träffa invånarna dagligen igen.

Publicerad 29 december 2006 klockan 11:35

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Kindla

Sedan förra helgen har jag varit hemma och sjuk, så kameran har fått vila mer än vanligt – men jag hann med att besöka ett av Örebro läns största naturreservat innan jag blev dålig. Det är Kindla naturreservat som är platsen för dagens fotokrönika.

9 maj 2025 klockan 13:13 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons


Foto: Fredrik Norman

Lokal Vindbruksplan i Lindesbergs kommun!

INSÄNDARE/DEBATT: I Lindesbergs Översiktsplan framgår att man ser positivt på utbyggnad av vindkraftverk i kommunen och att en lokal s.k. Vindbruksplan är på gång och angelägen. Vi i Miljöpartiet de gröna i Lindesberg förhåller oss positiva till en Lokal Vindbruksplan. Vi har även en rad synpunkter och krav på planens innehåll, som vi önskar delge er läsare i denna insändare/artikel.

9 maj 2025 klockan 11:23 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Tomas, Lillemor och Pär-Ove, vi behöver svar – inte era känslor

REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas...

Nyhet på Vårmönstringen blir en riktig rökare: ”De modiga kommer till oss”

På lördag 10 maj är det dags för 2025 års upplaga av den omå...

Moderaternas svar till Storåupproret: ”Besviken och oroad”

INSÄNDARE/DEBATT: Jag börjar med att säga att jag blir både besviken och oroad. ...

Foto: Fredrik Norman

Man död i svåra olyckan på R50

Den allvarliga trafikolyckan, strax utanför Lindesberg, fick dödlig utgång. Detta bekräftades av polisen tidigt på torsdagen.

8 maj 2025 klockan 08:52 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Ingrid Nilsson kammade hem titeln som årets idrottare för tredje gången. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Festligt och vänskapligt när årets främsta idrottare utsågs på Lindeskolan

Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.

7 maj 2025 klockan 22:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Personbil och lastbil i frontalkrock: ”Allvarligt skadeläge”
UPPDATERAD. En person har skadats allvarligt i en svår trafikolycka, en frontalkrock mellan personbil och lastbil, på riksväg 50 utanför ...
7 maj 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tomas fascination för ödehus – släpper fjärde boken i serien
Författaren Tomas Molin håller tempot uppe och släpper för fjärde året i rad en ny bok om fascinerande ödehus. I den nya boken får vi bland ...
7 maj 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Allvarlig trafikolycka på riksväg 50
En trafikolycka mellan en personbil och en lastbil inträffade vid 18.10-tiden på onsdagen på riksväg 50, mellan södra och mellersta infarten till...
7 maj 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Framstående prestationer prisades under årets BEL-ceremoni

Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. Totalt prisades 15 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.

6 maj 2025 klockan 16:48 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Man i 35-årsåldern häktad för grov misshandel

Den man i 35-årsåldern som greps den 27 april, misstänkt för grov misshandel och grovt olaga hot, häktades den 30 april vid Örebro tingsrätt. Åtal ska vara väckt senast den 14 maj klockan 11:00.

5 maj 2025 klockan 14:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Polisen skickar upp drönare för att bevaka cruisingen

På lördag arrangeras Vårmönstringen i Lindesberg. Som vanligt avslutas bil- och mc-utställningen med...

Man skadad i däckexplosion

En man i 25-årsåldern skadades på måndagsmorgonen i samband med en däckexplosion på en lastbil. Olyckan inträffade när mannen...

Nu öppnar kyrkan igen efter åtta månaders stängt

Under åtta månaders tid har kyrkan i Lindesberg varit stängd. Anledningen är installationen av bergvä...

Knivar. Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Förvirring kring knivlagen – får hantverkare inte bära kniv?

Under en och samma helg beslagtog polisen i Lindesberg fem knivar – något som ledde till att man via sociala medier påminde allmänheten om att det enligt svensk lag är förbjudet att bära kniv på allmän plats. Detta väckte frågor om vad som egentligen gäller för hantverkare, som ofta bär kniv i sin yrkesroll. Kommissarie Stefan Toll och polisassistent Nicole Mitakidou hjälper till att reda ut saken.
– Det handlar om sunt förnuft, vi gör självklart alltid en bedömning av omständigheterna, säger Nicole Mitakidou.

2 maj 2025 klockan 13:32 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: Fågeln jag aldrig har sett med egna ögon

Nu är det en riktig högtid för en naturfotograf och för egen del har det blivit en hel del ...

bildspel Härlig stämning när våren välkomnades i Lindesberg

Oscarsparken i Lindesberg fylldes snabbt med folk på onsdagskvällen, samlade för att tillsammans fira ...

bildspel Här välkomnar Lindeskolan våren med sång

Till kyliga vindar och tappra solglimtar hälsade Lindeskolans elever och lärare våren välkommen med sång och ...

Trio åtalas för grova våldtäkter mot barn

De tre unga män i 20-årsåldern hemmahörande i Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland ...

Billerud åtalas efter dödsolycka

Under tisdagen väckte åklagare åtal mot Billerud Skog & Industri Aktiebolag, gällande arbetsmiljöbrott genom grovt vå...

Polisen inför Valborg: ”Tveka inte att höra av dig”

Valborgsmässoafton står för dörren, och därmed även en av årets stora riskhelger för ...

Den invasiva arten sjögull bekämpas vid Sjövallen i Frövi. Foto: Jennie Einarsson

Här pågår kampen mot invasiv vattenväxt i Väringen

Stora orangea dukar guppar på vattnet vid Sjövallen i Frövi. Här testas en ny metod för att bekämpa den invasiva arten sjögull – en flytbladsväxt som kan bilda så omfattande bestånd att det skapar problem för båttrafiken och hotar den biologiska mångfalden. David Kvarnsudde, naturvårdshandläggare på Länsstyrelsen i Örebro län, är tillsammans med sina kollegor på plats för att flytta sektioner av dukarna och inleda bekämpning även från norr.
– Vi vill få bort sjögull helt från båthamnarna, så att man inte omedvetet sprider det vidare med båtarna, förklarar David.

28 april 2025 klockan 14:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Stor sökinsats efter misstänkt – kvinna grovt misshandlad
En man i 35-årsåldern greps på söndagen misstänkt för grov misshandel och olaga hot. Brottsoffret är den misstänktes fru. - Mannen lämnade ...
27 april 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

bildspel Bildextra: Storslagen show med ”extra allt” när Capricen firade 40 år
Extra allt. Så har Manskören Harmoni beskrivit showen man skulle sätta upp när Capricen firade 40 år. När man på lördagen skulle leva upp till...
27 april 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Triss i hemliga artister när Harmonis Caprice firade 40 år
Det blev onekligen ett storslaget och stjärnspäckat firande av Harmonis Caprice under deras 40-årsjubileum på lördagen. Hela tre hemliga artister...
26 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-04-25

2025-04-25

2025-04-24

2025-04-24

2025-04-22

2025-04-22

2025-04-19

2025-04-19

2025-04-18

2025-04-17

2025-04-17

2025-04-17

2025-04-16

2025-04-15

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-05-09 13:55