Markus Andreasson, platschef Cummins Meritor, Fredrik Jansson, chef Affärsområde Värme Linde energi, Joakim Johansson, VD Linde energi. Foto: Jennie Einarsson
Mångmiljonsatsning på fjärrvärme ska göra Cummins Meritor till en grönare fabrik
Med en mångmiljonsatsning på lokal fjärrvärme tar Cummins Meritor i Lindesberg ett stort steg mot att bli en fossilfri fabrik.
– Det är ett viktigt projekt för oss i den här fabriken, men också för Cummins som stort. Hållbarhet och klimatavtryck blir allt viktigare, även för en lastbilstillverkare, säger fabrikschef Markus Andreasson.
Genom att ersätta måleriavdelningens användning av fossil gasol med lokalproducerad fjärrvärme beräknar Cummins Meritor i Lindeberg att minska sitt koldioxidutsläpp med hela 1760 ton per år.
En 250 meter lång kulvert kommer inom kort att grävas ner för att sedan ansluta måleriavdelningen till fjärrvärmenätet. Genom den kommer man sedan kunna förse fabriken med fjärrvärme motsvarande 300 villors årsförbrukning av energi.
– Det här är en av de största anslutningarna vi har i vårt fjärrvärmevärmenät, den motsvarar ungefär 300 villors årsförbrukning av energi. Det här är också ett jättebra exempel på fjärrvärme när den kommer till sin rätta, och vi är väldigt glada att Cummins Meritor har valt den här lösningen, berättar Linde energis värmechef Fredrik Jansson.
Joakim Johansson, VD Linde energi, Fredrik Jansson, chef Affärsområde Värme Linde energi, Markus Andreasson, platschef Cummins Meritor. Foto: Jennie Einarsson
På Cummins Meritors Lindesbergsfabrik har man kapacitet att tillverka upp till 1000 fram- och bakaxlar till den tunga fordonsindustrin – varje dag. På måleriet, där samtliga axlar målas och torkas innan leverans, använder man 2,2 ton gasol per dygn. I höst ersätts den fossila gasen med lokalproducerad fjärrvärme.
– Det är ett viktigt projekt för oss i den här fabriken, men också för Cummins som stort. Hållbarhet och klimatavtryck blir allt viktigare, även för en lastbilstillverkare. Det blir ju en del i att också stärka vår egen konkurrenskraft, både internt inom koncernen men också mot andra eventuella leverantörer av bakaxlar, säger fabrikschef Markus Andreasson.
Markus Andreasson, platschef Cummins Meritor berättar om mångmiljoninvesteringen som ska minska fabrikens koldioxidutsläpp med 1762 ton per år. Foto: Jennie Einarsson
Arbetet med att ansluta måleriet till fjärrvärmenätet beräknas vara klart till hösten, där en stor del av konverteringen kommer att ske under sommaruppehållet. Totalt beräknas investeringen kosta 10-tals miljoner, men ungefär 30 procent av kostnaden får man finansierad genom Naturvårdsverkets satsning Klimatklivet. För Linde energi ser man projektet som något mycket positivt, där man poängterar vikten av samarbetet mellan de lokala aktörerna.
– Samarbetet med Cummins Meritor är jätteviktigt för oss som energibolag, vi vill vara nära våra stora kunder i den här omställningsresan. Vi vill ju vara den här möjliggöraren, så vi inte blir ett hinder. För oss är det viktigt att skapa värden i lokalsamhället, säger Linde energis VD Joakim Johansson.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ann-Lis Karlsson och Tomas Viberg visar upp en klassisk tradarmacka. Foto: Jennie Einarsson
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
Blombergska Bokhandeln i Lindesberg har i närmare 170 år varit en inslag i det lokala näringslivet, men nu tar det stopp. Under onsdagen lämnade ägarna, Ann Vass-Björklund och Christina Orrbo, in en konkursansökan för bolaget.
– Vi har under en längre tid levt med näsan precis ovanför vattenytan, men nu gick det inte längre. Vi är otroligt ledsna, säger Ann.
När förskolan Grönsiskan stängde sina dörrar för sista gången i början av året, påbörjades en helt ny resa för dess gamla lokaler. Efter otaliga timmars hårt slit får Hagaberg snart sin första egna restaurang, när Uffes pizzeria öppnar på torsdag.
– Jag har ju hållit på med det här sedan jag var 16 år gammal, det är det här jag brinner för, berättar Uffe Kocamaz.
Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavägen i centrala Lindesberg.
– Bara för att man inte bor jättecentralt ska man inte berövas möjligheten till smidig hjälp. Hela landsbygden måste kunna leva i Sverige, det kan inte bara vara de tre storstäderna där allt ska fungera effektivt och smidigt, säger butikschef Markus Vikander.
Ingela Björkman, HR-chef på Sparbanken Bergslagen och Jonathan Rudman från StartCentrum tillsammans med årets Drömjobbare. Dlin Hasso saknades dessvärre vid fototillfället. Foto: Privat
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
På nationaldagen var det tänkt att årets upplaga av lådbilstävlingen Trollrallyt skulle gå av stapeln. En illavarslande väderprognos har dock fått arrangörerna, Bergslagens IF, att tänka om i planeringen.
– Eftersom det ska regna hela fredagen har vi bestämt att flytta Trollrallyt till lördagen den 7 juni istället, förklarar Ali Jamal Yassin, ordförande i arrangerande Bergslagens IF.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
Bildspel: Vårfesten blev en stor succé
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för ...