Marcus blev en BEL: ”Man blir stolt över sig själv!”
Robert Andersson fick det skolövergripande BEL-stipendiet, en kille som brinner för det han gör och kämpar för att uppnå sina goda resultat. Marcus Engström, Ekonomiprogrammets pristagare, upplever att det här är en anledning att känna sig stolt över sig själv. Och Tobias Oskarsson och Linus Lindkvist, El- och energiprogrammet, fick dela pris men här inte missnöjda för det.
Robert Andersson, från Samhällsvetenskapsprogrammet, blev den elev som fick ta det skolövergripande BEL-priset, och det var en märkbart stolt ung man som skakade hand med utdelarna från Sparbanksstiftelsen.
– Det känns riktigt, riktigt bra!, säger Robert glädjestrålande efter ceremonin.
Robert Andersson. Foto: Ida Lindkvist
– Det finns många andra i klassen som också är väldigt duktiga, berättar han ödmjukt.
Robert säger vidare att han är mycket engagerad i integrationsprojektet ”Skola utan gränser”, där han också är ungdomsledare. Vid valet 2014 var han med och ordnade demokratitorg på skolan både för EU-parlamentsvalet och det vanliga valet.
– Och så är jag med i SKMA där jag varit två gånger. Första gången berättade de mycket vad det är för något, sedan har
jag nyss varit där på konferens där man talade mer fördjupat om antisemitism, säger Robert.
Efter sitt sista år på gymnasiet och den stundande studenten är han inte helt säker på vad han vill göra för något, men självfallet finns det än dock flertalet planer.
– Jag vet inte riktigt. Antingen blir det högskolan direkt, eller kanske volontärarbete. Jag har faktiskt ingen aning än men jag ska försöka bestämma mig innan april, ler Robert.
Marcus Engström från Ekonomiprogrammet är också nöjd med att få ha mottagit både ära och 10,000 kronor.
Marcus Engström. Foto: Ida Lindkvist
– Det är skitkul, absolut. Jag är väldigt tacksam. Nu ser man att hårt arbete lönat sig. Det är jättekul att få uppskattning, ja, otroligt roligt, säger Marcus nöjt och håller hårt i sitt kuvert.
Att han skulle få priset var inte helt oväntat, men riktigt säker kan man aldrig vara. Marcus fortsätter:
– Man har ju alltid hoppats. Jag har ju vetat att det finns och därför har man ju gjort sitt bästa och varit engagerad, och att man nu jobbat hårt ger ju resultat.
– Det är jättekul, man blir stolt över sig själv. Det är tuff konkurrens så man är verkligen tacksam.
Linus Lindkvist och Tobias Oskarsson fick dela på sitt stipendium, och där finns ingen missunnsamhet.
Tobias Oskarsson och Linus Lindkvist. Foto: Ida Lindkvist
– Det var rättvist!, tycker de båda.
– Vi kompletterar varandra, så det känns bra, säger Tobias.
– Det är ju en bekräftelse att man har gjort någonting bra. Och så kanske man motiverar yngre att kämpa lika hårt som vi har gjort, konstaterar Linus med ett brett leende.
Både Linus och Tobias hade framförallt förhoppningar att de skulle få pris, men det fanns dessutom lite känn.
– Ja, men lite grann faktiskt, säger Tobias och Linus förklarar:
– Att man var en av kandidaterna, ja. Men att man skulle vinna, det var osäkert.
Tobias tillägger:
– Ja, man vet ju inte vad de skulle gå efter.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Gunilla Pöchhacker och Marie Selander från Företagarna Bergslagen överlämnade checken till Tomas Klockars (M). Foto: Företagarna
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Trafikolycka i Hällabacken
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall tv...
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
Balkongbrand var snabbt under kontroll
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift...