Marcus blev en BEL: ”Man blir stolt över sig själv!”
Robert Andersson fick det skolövergripande BEL-stipendiet, en kille som brinner för det han gör och kämpar för att uppnå sina goda resultat. Marcus Engström, Ekonomiprogrammets pristagare, upplever att det här är en anledning att känna sig stolt över sig själv. Och Tobias Oskarsson och Linus Lindkvist, El- och energiprogrammet, fick dela pris men här inte missnöjda för det.
Robert Andersson, från Samhällsvetenskapsprogrammet, blev den elev som fick ta det skolövergripande BEL-priset, och det var en märkbart stolt ung man som skakade hand med utdelarna från Sparbanksstiftelsen.
– Det känns riktigt, riktigt bra!, säger Robert glädjestrålande efter ceremonin.
Robert Andersson. Foto: Ida Lindkvist
– Det finns många andra i klassen som också är väldigt duktiga, berättar han ödmjukt.
Robert säger vidare att han är mycket engagerad i integrationsprojektet ”Skola utan gränser”, där han också är ungdomsledare. Vid valet 2014 var han med och ordnade demokratitorg på skolan både för EU-parlamentsvalet och det vanliga valet.
– Och så är jag med i SKMA där jag varit två gånger. Första gången berättade de mycket vad det är för något, sedan har
jag nyss varit där på konferens där man talade mer fördjupat om antisemitism, säger Robert.
Efter sitt sista år på gymnasiet och den stundande studenten är han inte helt säker på vad han vill göra för något, men självfallet finns det än dock flertalet planer.
– Jag vet inte riktigt. Antingen blir det högskolan direkt, eller kanske volontärarbete. Jag har faktiskt ingen aning än men jag ska försöka bestämma mig innan april, ler Robert.
Marcus Engström från Ekonomiprogrammet är också nöjd med att få ha mottagit både ära och 10,000 kronor.
Marcus Engström. Foto: Ida Lindkvist
– Det är skitkul, absolut. Jag är väldigt tacksam. Nu ser man att hårt arbete lönat sig. Det är jättekul att få uppskattning, ja, otroligt roligt, säger Marcus nöjt och håller hårt i sitt kuvert.
Att han skulle få priset var inte helt oväntat, men riktigt säker kan man aldrig vara. Marcus fortsätter:
– Man har ju alltid hoppats. Jag har ju vetat att det finns och därför har man ju gjort sitt bästa och varit engagerad, och att man nu jobbat hårt ger ju resultat.
– Det är jättekul, man blir stolt över sig själv. Det är tuff konkurrens så man är verkligen tacksam.
Linus Lindkvist och Tobias Oskarsson fick dela på sitt stipendium, och där finns ingen missunnsamhet.
Tobias Oskarsson och Linus Lindkvist. Foto: Ida Lindkvist
– Det var rättvist!, tycker de båda.
– Vi kompletterar varandra, så det känns bra, säger Tobias.
– Det är ju en bekräftelse att man har gjort någonting bra. Och så kanske man motiverar yngre att kämpa lika hårt som vi har gjort, konstaterar Linus med ett brett leende.
Både Linus och Tobias hade framförallt förhoppningar att de skulle få pris, men det fanns dessutom lite känn.
– Ja, men lite grann faktiskt, säger Tobias och Linus förklarar:
– Att man var en av kandidaterna, ja. Men att man skulle vinna, det var osäkert.
Tobias tillägger:
– Ja, man vet ju inte vad de skulle gå efter.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Nu skall bron över järnvägen renoveras. Foto: Lindesbergs kommun
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 24 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta ...
LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...