Marcus blev en BEL: ”Man blir stolt över sig själv!”
Robert Andersson fick det skolövergripande BEL-stipendiet, en kille som brinner för det han gör och kämpar för att uppnå sina goda resultat. Marcus Engström, Ekonomiprogrammets pristagare, upplever att det här är en anledning att känna sig stolt över sig själv. Och Tobias Oskarsson och Linus Lindkvist, El- och energiprogrammet, fick dela pris men här inte missnöjda för det.
Annons
Robert Andersson, från Samhällsvetenskapsprogrammet, blev den elev som fick ta det skolövergripande BEL-priset, och det var en märkbart stolt ung man som skakade hand med utdelarna från Sparbanksstiftelsen.
– Det känns riktigt, riktigt bra!, säger Robert glädjestrålande efter ceremonin.
Robert Andersson. Foto: Ida Lindkvist
– Det finns många andra i klassen som också är väldigt duktiga, berättar han ödmjukt.
Robert säger vidare att han är mycket engagerad i integrationsprojektet ”Skola utan gränser”, där han också är ungdomsledare. Vid valet 2014 var han med och ordnade demokratitorg på skolan både för EU-parlamentsvalet och det vanliga valet.
– Och så är jag med i SKMA där jag varit två gånger. Första gången berättade de mycket vad det är för något, sedan har
jag nyss varit där på konferens där man talade mer fördjupat om antisemitism, säger Robert.
Efter sitt sista år på gymnasiet och den stundande studenten är han inte helt säker på vad han vill göra för något, men självfallet finns det än dock flertalet planer.
– Jag vet inte riktigt. Antingen blir det högskolan direkt, eller kanske volontärarbete. Jag har faktiskt ingen aning än men jag ska försöka bestämma mig innan april, ler Robert.
Marcus Engström från Ekonomiprogrammet är också nöjd med att få ha mottagit både ära och 10,000 kronor.
Marcus Engström. Foto: Ida Lindkvist
– Det är skitkul, absolut. Jag är väldigt tacksam. Nu ser man att hårt arbete lönat sig. Det är jättekul att få uppskattning, ja, otroligt roligt, säger Marcus nöjt och håller hårt i sitt kuvert.
Att han skulle få priset var inte helt oväntat, men riktigt säker kan man aldrig vara. Marcus fortsätter:
– Man har ju alltid hoppats. Jag har ju vetat att det finns och därför har man ju gjort sitt bästa och varit engagerad, och att man nu jobbat hårt ger ju resultat.
– Det är jättekul, man blir stolt över sig själv. Det är tuff konkurrens så man är verkligen tacksam.
Linus Lindkvist och Tobias Oskarsson fick dela på sitt stipendium, och där finns ingen missunnsamhet.
Tobias Oskarsson och Linus Lindkvist. Foto: Ida Lindkvist
– Det var rättvist!, tycker de båda.
– Vi kompletterar varandra, så det känns bra, säger Tobias.
– Det är ju en bekräftelse att man har gjort någonting bra. Och så kanske man motiverar yngre att kämpa lika hårt som vi har gjort, konstaterar Linus med ett brett leende.
Både Linus och Tobias hade framförallt förhoppningar att de skulle få pris, men det fanns dessutom lite känn.
– Ja, men lite grann faktiskt, säger Tobias och Linus förklarar:
– Att man var en av kandidaterna, ja. Men att man skulle vinna, det var osäkert.
Tobias tillägger:
– Ja, man vet ju inte vad de skulle gå efter.
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Svenska Futsalligan gjorde sitt första besök någonsin till Lindesberg under lördagen. Fjolårssäsongens slutspelstvåa, Svärtinge, gick segrande ur striden mot IFK Lindesberg. Foto: Hasse Persson
Det blev en repris från damernas serieinledande bortamatch när Lindesbergs första futsalmatch i den högsta ligan skulle spelas under lördagen. Svärtinge är ett väletablerat lag inom Svenska Futsalligan och gav också en kross i Lindesberg Arena. Mot slutet av den historiska hemmamatchen så blev det två snabba hemmamål innan slutsignalen ljöd och slutresultatet 9-2 blev fastställt.
– Vi vet att det kommer att bli tufft men vi är ödmjuka inför uppgiften, säger Emelie Alfredsson.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Han är den nye kommunpolisen: ”Känns jättebra”
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrå...
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
FotoFredag: En ny plats
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare ...