Butiksägaren Marita Ohls har ett enormt stöd av sina kunder. Sedan i slutet av april har hon – på initiativ av hennes kunder – haft en protestlista uppsatt i butiken. Ett hundratal personer har skrivit under och stöttat Marita i kampen mot gågatan, som är ett gissel för både hennes egna verksamhet men också för andra på gatan. På tisdagsförmiddagen överlämnades namnlistorna till kommunalrådet Anders Larsson.
För snart två veckor sedan publicerade vi en artikel om Marita Ohls (Tygex), som inte alls är för att Kungsgatan blir gågata på sommaren. Redan dagen efter vår artikel tog Sveriges Radio Örebros program ”Rakt på sak” upp frågan. I programmet medverkade förutom Marita även butiksägaren Lars Nilsson (Färg & Tapetcentralen) samt Jan Gustafsson från Lindesbergs kommuns trafikenhet.
”Butiksägarna själva vill ha en gågata”. Så slagkraftigt försvaras gågatan av Lindesbergs kommuns tjänstemän. Men sedan vi uppmärksammat frågan har det framgått väldigt tydligt att så inte alls är fallet. Marita Ohls har konstaterat att gågatan innebär färre kunder. Även Lars Nilssons butik drabbas.
Idag träffade Marita kommunalrådet Anders Larsson för att överlämna den protestlista som ett hundratal skrivit under.
Kommunalrådet blev tidigt varse om att det här verkligen är ett stort problem. Inte minst då allt tyder på att kommunikationen mellan kommun och näringsidkare varit hemskt bristfällig, vilket han ser allvarligt på.
-Det här är ju en väldigt viktig fråga och självklart måste vi lyssna på vad butiksägarna själva har att säga och hur de upplever gågatan, kommenterar Anders Larsson.
Det timmeslånga mötet avslutades med goda miner och hopp om morgondagen. Protestlistan överlämnades och Anders lovade att ärendet ska upp på dagordningen.
-Det jag tänker göra nu är att ta upp den här frågan på nästa sammanträde med trafikgruppen som är satt till den 26 maj. Protestlistan kommer att tas med till mötet och min förhoppning är att vi kan lösa det här på bästa sätt, säger Anders.
En eventuell lösning, som Anders ser det, vore att Kungsgatan blir en gårdsgata istället – en gata där fotgängare har företräde.
Marita Ohls var väldigt glad efter mötet med kommunalrådet och såg samtidigt väldigt lättad ut.
-Nu har jag hopp. Jag är väldigt nöjd med mötet och det känns verkligen som att någon äntligen lyssnar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.