Lindlövens IF nådde inte riktigt ända fram i gårdagens hemmamatch mot Borlänge. Gnistan fanns där, men glöden falnade under andra perioden och laget tappade för mycket mark för att hålla matchen öppen trots en målmässigt jämn tredjeperiod.
Matchens bästa lirare i Lindlöven var: Patrik Nyman, Johan Persson och Daniel Christiansson.
Gårdagskvällens match i Lindehov inleddes – och avslutades – bra av Lindlöven. Första perioden slutade 1-1. Tredje slutade 2-2. Det var i den andra perioden som det inte riktigt stämde för löven. Borlänge fick alldeles för mycket fria och öppna ytor att lira på, och trots galant spel av backparet Daniel Christiansson och Dan Fredriksson kunde Borlänge dra ifrån med tre omgångar nätrassel bakom lövens målvakt. Perioden slutade 1-3 till Borlänge.
Resultatet kan ändå tolkas som positivt ur det perspektivet att laget dras med en del skador just nu, för bara knappt en vecka sedan kommenterade Göran Sjöö läget som lite halvmörkt på den här fronten.
Göran Sjöö är trots förlusten nöjd med insatsen igår. Det ska han vara också, för laget visade att man har kraft nog att mäta sig med de övriga och betydligt större klubbnamnen.
Lindlöven ligger nu sexa i tabellen med 21 poäng. Ett skapligt läge – trots skadeläget.
Nu på fredag arrangeras sensommarens höjdpunkt för många. Det har blivit dags att ladda burarna och bege sig ut för allmänhetens kräftfiske – om man nu haft glädjen att tilldelas ett fiskeland. Men även om man deltagit i utlottningen och då missat chansen – så finns det en ny chans nu.
– Det finns cirka 15 land kvar, som de som har lottats inte har löst ut. Den som så vill kan höra av sig till oss, så ordnar vi ett land, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: Det finns tillfällen då politiska svek blir smärtsamt tydliga. Övergreppen inom äldreomsorgen är ett sådant. I flera kommuner har dementa, försvarslösa kvinnor utsatts för våldtäkter i sina hem eller på boenden – av män som haft i uppdrag att vårda dem. Det är en verklighet som är svår att ta in, men som det måste talas klarspråk om.
Igår när jag var på väg hem efter några timmar i skogen så fick jag se en väldigt ljus rovfågel ute på en åker. Jag trodde direkt att det var en blå kärrhök då stäpphök inte är så troligt – och ängshök ännu mindre troligt.
För tredje gången bjuder Örebro läns museum in till Slöjdfestival på Siggebohyttans bergsmansgård. I år innehåller programmet flera spännande nyheter, såsom läderslöjd, pilflätning, lappteknik och borsttillverkning. – Vi vill fylla Siggebohyttan med ett brett utbud av aktiviteter och inspirerande innehåll för den som är nyfiken på slöjd, säger Lina Jatko, slöjdkonsulent på museet och festivalgeneral, i ett pressmeddelande.
På onsdagen kommer vattenleveransen stängas av för flertalet hushåll i Lindesberg. Anledningen är ett planerat arbete på ledningsnätet. Berörda hushåll hänvisas till kommunens nödvattensläp som placeras i området.
Under måndagen samlades skolpersonal från Brotorpsskolan och Björkhagaskolan i Lindeskolans aula för att få en vänlig knuff framåt i arbetet med värdegrund och arbetsmiljö inför det nya läsåret. Det handlar om att nu införa Lika Olika-metoden för att stärka grundskolebarns kunskaper och förmågor i gemenskap, relationer, språkbruk, psykiskt välbefinnande och mycket mer. Bakom projektet står Sparbanksstiftelsen Bergslagen, som både initierat och finansierat satsningen.
– Det känns väldigt viktigt om man på mikronivå kan bidra till att skapa ett mänskligare samhälle, säger Hans Sigge, Ordförande Sparbanksstiftelsen Bergslagen.
Sedan i vintras har jag funderat kring en plats där jag har lagt märke till några grenar som sett ut som något slags bobygge. Under våren har jag tittat till platsen lite då och då. Under april månad så förstod jag att någonting var på gång. Grenarna, som jag sedan i vintras funderat över, hade blivit fler i antal. Många fler.
Vid månadsskiftet augusti–september byter Lindesbergs kommun entreprenör för avfallsinsamlingen – från tidigare NordRen AB till Allmiljö i Umeå AB. Anledningen är att det sjuåriga avtalet med NordRen har löpt ut, och en ny upphandling har genomförts.
– Den stora skillnaden för våra invånare och hushåll är att sopbilarna kommer att ha en annan färg än de som används idag, säger Lars Eriksson, enhetschef för Avfall och Återvinning, i ett pressmeddelande.