En dag med mycket deg. Karin och Emma uppskattar att man kommer sälja ca 1500 kanelbullar idag.
Med sikte på 1500 bullar
Kanelbullens dag firas traditionsenligt den 4 oktober, och så även i år.
Trots att traditionen endast har funnits i 17 år, har den redan fått ordentligt fäste, och många vill fira dagen med just en rykande färsk bulle.
Karin Haborn och Emma Sjöholm arbetar på Frosths Konditori i Lindesberg, och berättar att det hittills har bakats ca 900 kanelbullar, och bakandet kommer att fortsätta under hela dagen.
Omkring 1500 härligt doftande bullar beräknar de att sälja innan de stänger för kvällen.
– De första kunderna var här redan kl 5:30 imorse för att hämta bullar, de var på väg ända ner till Tyskland, berättar Emma.
LindeNytt ställer nyfiket frågan vad hemligheten med en riktigt god kanelbulle är.
– Den goda fyllningen! utbrister Karin
– Mjuk och färsk ska den vara! fyller Emma i och skrattar.
Foto: Camilla Lagerman
Eije Sundin från Skinnskatteberg är på resande fot på väg till Värmland, och passade på att stanna till i Lindesberg för att ta en morgonfika.
– En riktigt god kanelbulle måste vara helt genomgräddad, man vill inte ha en degig bulle. Mycket kanel och pärlsocker ska det förstås vara också!, säger han och ler.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vid en pressträff på fredagsmorgonen presenterade Lindesbergs kommun artisterna till Strålande Jul, som spelas in i Lindesberg arena 25 november. Bland dessa finns både mellovinnare, barnfavoriter och Lindesbergs egen Martin Almgren. Texten uppdateras.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Vedevågsbaserade Backa Studios bjuder nu in till en exklusiv förhandsvisning av sin nya film ”Må Du Leva” på Lindesbergs Bio. Torsdag 2 oktober får alla Lindesbergare en unik chans att se det stämningsfulla zombiedramat före resten av landet. Filmen är den senaste produktionen från filmmakarna i Vedevåg och visas exklusivt i Lindesberg innan den har premiär i övriga Sverige.
– Lindesbergs Bio är ”vår bio” så känns det jätteroligt att ha en förhandsvisning här, säger regissören Malin Dahl.
Under måndagens sena timmar bjöds stora delar av landet på en mäktig uppvisning över himlavalvet, när norrskenets gröna skimmer dansade över skyarna. LindeNytt efterlyste läsarbilder, och vilken respons det blev! Av bilderna att döma kunde det färgsprakande fenomenet ses över hela kommunen, och även en bit utanför, och många var snabba med kameran.
Säsongspremiär för HockeyEttans nya struktur
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den...
På många platser i Mellansverige, kunde man under den sena måndagskvällen skåda norrsken. Så även i våra trakter, där man nu på sociala medier flitigt postar bilder på fenomenet man fick beskåda. Är du en av de som fångade norrskenet med kameran? Skicka då gärna bilderna till oss och skriv på vilken plats bilden är tagen. Samtliga läsarbilder kommer att publiceras. Skicka till camilla@lindenytt.com
Hundratals invånare anslöt till måndagens stora invigning av Idun vårdcentral i Storå, nu i privat regi med Mia Konradsson vid rodret. Tillsammans med hela personalstyrkan hälsade hon samtliga välkomna innan hon klippte det vita bandaget som idag fick agera band vid invigningen.
– Jag vill tacka för all hjälp vi har fått, och för förtroendet att vi får öppna en vårdcentral här, sade hon innan bandaget gick itu.
Lindemarken är tillbaka i centrum för andra året i rad, och denna gången välkomnades både knallar och besökare av ett strålande vackert höstväder med varma vindar. I myllret längs Kungsgatan var det bitvis mycket trångt mellan knallarna, vilket gav en känsla av marknaden som den var förr. LindeNytt gjorde ett besök vid lunchtid för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
INSÄNDARE/DEBATT: Maten har blivit dyr och hushållen pressas hårt. Därför sänker vi nu både matmomsen och skatterna så att svenska familjer, pensionärer och ensamstående får mer kvar i plånboken varje månad.
24 september 2025 klockan 10:38 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Kvinna häktad misstänkt för mordbrand
Strax innan klockan 16 på torsdagen larmades polis och räddningstjänst till en adress i Rockhammar, strax söder om Lindesberg, där en villa brann...