Flera av de politiska partierna har uttalat sig i frågan gällande ett återinförande av de nu nedstängda jourlinjerna vid akutmottagningen på Lindesbergs lasarett. Nu vill även Moderaterna visa sitt ställningstagande och ge ett förslag på hur man istället skulle kunna utveckla verksamheten på akutmottagningen.
– Vi har fördelen att ha tre sjukhus i vårt län och jag tycker det är självklart att patienter ska kunna få hjälp med och vård för enklare åkommor vid alla tre sjukhusen under dygnets alla timmar. Det säger Sebastian Cehlin, moderat oppositionsråd, i ett pressmeddelande.
Förra veckan presenterade Hälso- och sjukvårdsnämnden sin utvärdering om vilka konsekvenser neddragningen vid akutmottagningen i Lindesberg har medfört. Enligt rapporten har majoriteten uppnått sitt mål att för att kunna erbjuda mer vård under dagtid och för att reducera verksamhetens kostnader. Nämnden beslutade därmed att regionen behåller en neddragen nattakut i Lindesberg. Reaktionerna har därefter varit många, bland annat från de politiska partierna. Nu kommer ett förslag från Moderaterna på hur man istället kan utveckla akutmottagningens verksamhet.
– Den styrande majoriteten har varit tydlig med att man inte planerar att återinföra primärjouren inom kirurgi och ortopedi vid Lindesbergs lasarett. Därför är det oerhört viktigt att snabbt hitta en annan lösning som säkerställer att patienter med exempelvis sår som behöver sys, frakturer som behöver behandlas eller blåsor som behöver tömmas kan få hjälp med sådant även kvälls- och nattetid på Lindesbergs lasarett.
Vi föreslår därför att Regionen ser över möjligheten att stärka bemanningen på Lindesbergs lasarett med specialistutbildade akutläkare för att patienter med akuta besvär ska kunna få hjälp dygnet runt, meddelar Sebastian Cehlin, Oppositionsråd i Region Örebro län och Pär-Ove Lindqvist, Oppositionsråd (M) Lindesbergs kommun och ledamot i Regionfullmäktige.
”Mer vård per betald skattekrona utan att den medicinska kvaliteten har försämrats eller att belastningen på ambulanserna har ökat.” Det menar Hälso- och sjukvårdsnämnden att resultatet av nedstängningen är. Moderaterna vill dock se att patienter vid akutmottagningen i Lindesberg ska kunna få sina akuta tillstånd behandlade på plats, detta genom att öka tillgängligheten med hjälp av akutläkare.
– Akutläkare är specialister på att känna igen de akuta tillstånden och hantera dessa. Det gäller såväl kirurgiska som medicinska besvär. Det skulle kunna vara ett mycket effektivt sätt att öka tillgängligheten på akutmottagningen vid Lindesbergs lasarett för patienter i norra länsdelen, avslutas pressmeddelandet.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
Under måndagens sena timmar bjöds stora delar av landet på en mäktig uppvisning över himlavalvet, när norrskenets gröna skimmer dansade över skyarna. LindeNytt efterlyste läsarbilder, och vilken respons det blev! Av bilderna att döma kunde det färgsprakande fenomenet ses över hela kommunen, och även en bit utanför, och många var snabba med kameran.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.
Hundratals invånare anslöt till måndagens stora invigning av Idun vårdcentral i Storå, nu i privat regi med Mia Konradsson vid rodret. Tillsammans med hela personalstyrkan hälsade hon samtliga välkomna innan hon klippte det vita bandaget som idag fick agera band vid invigningen.
– Jag vill tacka för all hjälp vi har fått, och för förtroendet att vi får öppna en vårdcentral här, sade hon innan bandaget gick itu.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi i Miljöpartiet de Gröna i Lindesbergs kommun har tagit del av utredningen om Vedevågs skola. Den visar fördelar och nackdelar med avveckling. Aspekter vid avveckling är enligt enkät bättre arbetsmiljö, elever får fler kompisar i samma åldrar, dock ökad oro för stökigare miljö, otrygghet, mindre individanpassning, samt minskad fritid pga. transporter för elever och vårdnadshavare.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu är det äntligen klart. Storå vårdcentral öppnar igen. Under det nya namnet Idun vårdcentral bjuds alla in den 29 september kl. 14.30 till öppet hus för att se lokalerna, möta personalen och tillsammans fira att vårdcentralen är tillbaka.
Lindesbergs kommun gör nu en insats för att hjälpa de lokala företagen att hitta rätt kompetens. En förstudie inleds med syfte att kartlägga företagens behov genom intervjuer, och därigenom lägga grunden för en aktivitetsplan som ska främja tillväxt.
– Ingen kommun kan ensam lösa framtidens kompetensutmaningar. Det är i samarbetet med företagen vi hittar lösningarna – och med det jäklar anamma som finns här kan vi i det lilla skapa något riktigt storslaget, säger Zila Conejeros, enhetschef på arbetsmarknadsenheten i Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.