INSÄNDARE/DEBATT: Mediabevakning och medborgardialoger på Storåskolan och Vedevågsskolan. Vad är det som händer? Som alla säkert känner till så är kommunen i ekonomisk kris och alla nämnder måste spara, så även Barn- och utbildningsnämnden. Ja, men då kanske nämnden kan be Kommunstyrelsen om mer pengar men saken är den att det finns inga.
Orsaken till det ekonomiska läget kan sökas i historien när vi inte styrde. Då fick kommunen pengar från staten när det gäller flyktingmottagandet och i pandemitider. Sen hur man hushållit med dessa pengar kan ju alltid diskuteras, När det gäller skolan kan nämnas att en stor oberoende utredning gjordes om Lindeskolans ekonomi som visade på stora brister men där dåvarande politiska styrning valde att inte agera. Det har vi gjort nu och Lindeskolan jobbar för närvarande hårt för att få en budget i balans!
Lindesbergs kommun är geografiskt stor med många mindre orter och när det gäller skolan så har vi många mindre enheter. Det blir dyrt och kanske inte alltid ger bästa kvalité. I detta läge fick Barn-och utbildningsförvaltningen ett utredningsuppdrag av nämnden där bl.a. flytt av Storåskolans högstadium till Lindbackaskolan (124 elever) och flytt av åk. 4-5 på Vedevågsskolan till Fröviskolan (ca 11 elever). Ett beslut togs i nämnden av alla partier utom två (KD och Lpo) att utredning skulle genomföras. Nämnden fick senare ta del av utredningen, ett gediget arbetsmaterial, där diskussion skulle föras och ett preliminärt beslut skulle tas på ett extra beredande den 2 december. I detta läge går oppositionen ut med ställningstaganden innan arbetet är färdigt. Tråkigt, man kan lugnt säga att förtroendet inom politiken är allvarligt skadat! Vad vill ni spara på?
Ett annat allvarligt problem i kommunen är demografin, det föds för få barn. Detta är ett problem i hela vårt land och många kommuner jobbar just nu med samma problem som vi. Det är för få barn i för många och för stora lokaler, det blir dyrt. Att göra förändringar utifrån demografin kommer vi inte undan oavsett politisk parti, att hävda nåt annat är populism. Vad händer nu om vi inte fixar budgeten? Om vi struntar i att ta tag i problemen och inte vi politiker vågar ta vårt ansvar?
Om inte kan staten tar över kommunen, sk statlig förvaltning. Då tar staten över styret och gör vad de anser är rätt för att få en budget i balans. Allt som inte är lagstadgat riskerar då att ryka och alla små enheter ligger också i riskzonen.
Slutligen; Strukturförändringarna i förskola, skola är något som måste göras frågan är bara när och av vem. Vi tror att det är bättre att det genomförs av kommunens egna politiker som är beredda att ta ansvar och som bryr sig om vår fina kommun och alla dess medborgare.
Tomas Klockars (M) Kommunstyrelsens ordförande
Lillemor Bodman (M) Ordförande i Barn- och utbildningsnämnden
Conny Ärlerud (M) Ordförande i Moderaterna i Lindesbergs kommun
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.