Kommunfullmäktige beslutade i novembersammanträdet att låta bygga en ny högstadieskola i Lindesberg som skall ersätta den slitna Stadsskogsskolan. I dag meddelar Moderaterna att man har tagit ställning och föreslår att skolan byggs i nära anslutning till Brotorpskolan.
Närmare bestämt är det Stadsskogsvallen som Moderaterna finner vara en lämplig plats för den nya högstadieskolan. I ett pressmeddelande uttalar sig moderatledaren Pär-Ove Lindqvist, att man därigenom kan dra nytta av befintlig logistik med mera.
– Detta är en optimal plats med många fördelar. Samordning med Brotorpsskolan, Idrott, kost och stödverksamheter. Bra möjligheter till angöring av bussar och bilar. Stora möjligheter att skapa en god utemiljö grundad på Stadsskogsvallen. Närhet till Ishall och Lindeskolan m.m, säger P-O Lindqvist.
Nuvarande högstadieskola, Stadsskogsskolan, har under en längre tid varit föremål för diskussion, men i huvudsak har det bara varit tal om en upprustning.
– Under den senaste utredningen av Stadsskogsskolan så framkom att det är ett bättre alternativ ekonomiskt och praktiskt att bygga en ny skola än att rusta den gamla. Detta ger möjligheten att placera skolan på en ny plats. En ny placering som är bra skulle kunna ge en nystart och en skjuts för utbildningen i Lindesberg, kommenterar Pär-Ove Lindqvist.
Fotnot: Den nya skolan skall stå klar 2016.
På fredagseftermiddagen stod det klart att det lokala glassföretaget ”En får tacka” i Danshyttan, Storå, återigen tilldelats en ädel valör i Glass-SM, som gick av stapel vid Stockholmsmässan under dagen. Med sin unika fårglass kammade man hem ett brons i kategorin ”Pistage”.
– Det känns väldigt roligt, det är en ny smak som jag inte har gjort förut, men den gick hem, säger Björn Johansson till LindeNytt.
Biljettförsäljningen till 2025 års Caprice med Manskören Harmoni har rusat ända sedan plåtarna släpptes vid månadsskiftet november/december. För att ingen skall behöva vända i dörren på grund av lapp på luckan, öppnar man nu ännu en sidoläktare för att försäkra sig om att alla som vill ska få chansen att se showen – som i år kommer med en extra krydda.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
INSÄNDARE/DEBATT: Ytterligare försämring för människor, ekonomi och miljö i Bergslagen är aktuellt I Lindesberg har Staten centralt ett servicecenter. Där erbjuds vägledning och service för Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, Migrationsverket, Pensionsmyndigheten och Skatteverket.
En äldre man är avförd med ambulans till sjukhus efter en singelolycka i Vedevåg.
– Mannen var vaken och talbar, men skadeläget är fortfarande oklart, uppger Anders Dahlman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I skogarna vid Resta, strax utanför Ramsberg, fick Sara Lindlöf i förra veckan syn på ett lodjur som lugnt spatserade bland träden.
– Jag hade ju bara sett lodjur på djurpark innan, så det var jättehäftigt att få se på riktigt! säger hon till LindeNytt.
Förra veckan var jag ute på en promenad vid ett vattendrag där jag tidigare har sett en kungsfiskare – men bara på avstånd.
Fredagen den 28 mars nyöppnar Café Oscar, nu med nytt namn, nya visioner och en ny kock. Dessutom har företaget fått en ny delägare i form av Tjodolf Sommestad, som kommer in med friska idéer.
– Det ska bli jättespännande. Linde Stadshotell är ju en viktig verksamhet för en småstad som Lindesberg, och jag har varit intresserad av den branschen sedan länge, berättar Tjodolf för LindeNytt.