Bagdad har fallit, samtidigt reste sig det irakiska folket. Ett folk som levt under oerhörda förhållanden. En vardag i skräck och förtryck. Igår sändes bilder inifrån Bagdad ut över världen när Saddam-statyn fälldes. Irakierna visade då för första gången på mycket, mycket länge sina sanna känslor för diktatorn – hat. Folk slog med skor och andra tillhyggen man hittat mot statyns ansikte för att visa sin vrede mot diktatorn och inte minst för att visa att man inte längre vill leva under hans styre. Regimen är störtad.
I Lindesberg följde Mohamed Aziz nyhetsrapporteringarna med spänning. När Bagdad föll kom äntligen det besked Mohamed och många andra irakier i Sverige väntat på i 35 år. Skräckregimen har förlorat makten.
-Det här kommer att skrivas in i historieböckerna. Det är helt otroligt. Jag är så glad, det känns så bra att Saddam har förlorat makten över landet. Nu hoppas jag att Irak får ett demokratiskt styre och fungerande samhälle. Det kommer säkert att ta lång tid innan alla lär sig leva fritt och i demokrati, men jag hoppas och tror, säger Mohamed.
Att lyckan är enorm i familjen Aziz är de inte blyga att visa öppet. Breda leenden och glädjen i ögonen riktigt lyser när LindeNytt träffar dem på torsdagen. I hemlandet Irak finns Mohameds två bröder samt tre halvsyskon fortfarande kvar.
-Jag pratade med dem igår och vi gratulerade varandra. Min bror uttryckte sig med en sådan stor glädje, och jag detsamma. De mådde så bra av nyheten om Bagdads fall. Det går inte att beskriva med ord om känslorna just nu.
Vad tror du har hänt Saddam?
-Det är svårt att svara på. Jag tror inte han är död. Troligtvis har han tagit till flykten, antingen till Syrien eller någon avsides plats i Irak.
Tror du han kan komma till makten igen?
-Nej! Han har förlorat makten över folket och har inte en chans att återta den. Han kommer troligtvis att få hålla sig borta för alltid. Jag hoppas nu att Amerika kan jaga honom tills dess att han kan gripas och ställa honom inför rätta. Att döda honom är inte straff nog för det han gjort mot folket.
Vad händer med Irak nu?
-Nu är det viktigt att landet får hjälp att bygga upp fungerande vattenreningsverk och andra viktiga saker för att få samhället att fungera och förhindra sjukdomar. Plundring är tyvärr något som inte kan undvikas, men med tiden kommer det lugna ner sig. Viktigt är också att de allierade styrkorna stannar kvar och behåller makten över Bagdad. Då kommer allt bli bra.
Saddam en ny bin Ladin?
-Det har spekulerats om att Saddam blir en ny bin Ladin-historia. Men det tror inte jag på. Han har inte samma stöd från sitt folk som bin Ladin har. De är två helt skilda människor och ledartyper. Saddam hade folket med sig på grund av sitt järngrepp, folket kunde inte göra annat. Han har mycket blod på sina händer, sitt eget folks blod. Han har aldrig tagit hänsyn till sitt eget folk. Och att hålla sig undan, som bin Ladin kan, blir därför mycket svårt.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.