Fembarnspappan Tesfayuohanes Bayene Sengal kom till Sverige från Eritrea för ungefär åtta år sedan. Efter åtta år på SFI har han fortfarande stora problem med svenska språket, men klarar ändå vardagen fint tack vare sitt arbete på Sällinge Säteri, där han bland annat mjölkar kor och hjälper till på gården. Men när busslinjerna 350 och 352 slutar gå i mitten av december står han utan jobb, då han idag är helt beroende av dessa för att kunna pendla till och från sitt arbete.
– Jag har ett jättebra arbete och jag trivs, det är mitt liv, det betyder allt, säger han till LindeNytt.
Under hösten 2020 började Tesfayuohanes Bayene Sengal arbeta på Sällinge Säteri, som drivs av makarna Ann-Charlotte och Jörgen Larsson. Tillsammans med en kvinna från Syrien, en kille från Iran och en svensk tjej fick han möjligheten att testa jobbet på lantgård. Arbetet finansierades då av bland annat Jordbruksverket, då projektet Grön Arena genomfördes, ett projekt som från början skulle sponsrats av Lindesbergs kommun men som senare valde att inte genomföra det.
– Eftersom vår gård är en godkänd Grön Arena gård var tanken att fyra personer skulle få komma hit och arbeta under åtta veckor, det var både ungdomar och vuxna som behövde daglig verksamhet, praktik eller arbetsträning. Men lagom till att vi hade byggt klart allt på gården kom ett meddelande att kommunen inte längre skulle gå vidare med det. Som tur var gick Jordbruksverket in så vi kunde genomföra projektet, och det var då vi fick kontakt med Masugnen och fick hit bland annat Tesfayuohanes, berättar Ann-Charlotte.
Arbetet på gården flöt på bra, man gjorde ost, mjölkade kor, bakade bröd och odlade, och när projektet gick mot sitt slut lovade Ann-Charlotte att Tesfayuohanes och kvinnan från Syrien skulle få fortsatt säsongsarbete. Detta visade sig bli början på en mycket fin relation, och Tesfayuohanes fick sedermera en fast anställning på Sällinge Säteri.
– Han har jättesvårt med svenskan, men det blir bättre och bättre förståelse mellan oss. Vi skrattar mycket och han är alltid så himla glad när han kommer, han har fått en helt annan självkänsla av att få prova en massa saker. Han betyder så mycket för oss, vi behöver honom för han är väldigt duktig, säger Ann-Charlotte.
För att ta sig från bostaden i Lindesberg till sin arbetsplats på Sällinge Säteri är Tesfayuohanes helt beroende av kunna åka buss. När beskedet kom att linjerna 350 och 352 ska läggas ned blev det en chock för både honom och makarna Larsson, som nu inte vet hur framtiden kommer se ut.
– Bussen har varit helt avgörande för att han fick fortsatt tjänst hos oss. Vi har lagt schemat efter busstiderna och ändrat mjölkningstider för att han ska få utvecklas, då han så gärna vill vara med och göra det. Han är ju jättestolt och glad över det!
– Det känns jättejobbigt eftersom jag inte kommer kunna arbeta, jag har varken bil eller körkort. Vad ska jag göra då? Om jag inte kan åka buss har jag inget jobb, därför kommer jag demonstrera imorgon, säger Tesfayuohanes.
Imorgon, fredag, genomförs en demonstration i Lindesberg med start klockan 15.00 utanför kommunhuset, för att visa sitt starka missnöje över nedläggningen av busslinjerna. Därefter marscherar man ner till busstationen lagom till att buss 352 avgår.
– Nu blir det ju jättesvårt, jag har försökt förklara för honom att det kan bli så att han inte kan arbeta kvar. Vi kan inte åka och hämta honom varje dag, det är inte möjligt helt enkelt, avslutar Ann-Charlotte bedrövat.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.