Nästa vecka har skolorna stängt för sportlovet och vill det sig riktigt gott, då ligger snön kvar och inbjuder till allehanda sportaktiviteter i skog och mark. Och skulle det töa bort – ja, då är inte det inte hela världen eftersom biografen i Lindesberg håller låda hela veckan lång med en filmrepertoar som inte går av för hackor.
Från och med på lördag och nästan en hel vecka framåt bjuder Kultur Compagniet på biofilm. Hela sportlovsveckan är därmed späckad med filmer i olika genres, som med stor variation i första hand riktar sig till barn och ungdom. Biografföreståndare, Anna-Sara Sundelin, berättar att man laddat upp med flera titlar som man misstänker ska locka ordentligt. Bland dessa finns filmen om Landet Narnia, som nu ligger bra till att slå det gamla rekordet på antal besökare i ”Folkan”. Filmen har bara visats fyra gånger tidigare men redan setts av 717 besökare – hittills bör tilläggas. Det är snudd på samma tittarstorm Så som i himmelen orsakade för något år sedan.
-Det är kul att filmen har blivit så uppskattad, och det är med anledning av det som vi gärna visar den igen. När vi visade filmen första gången tvingades vi till och med stoppa folk i entrén. Det var helt enkelt fullt i såväl salongen som uppe på läktaren, säger Anna-Sara och berättar att fullt hus betyder ca 250 besökare.
Vid sidan av storfilmen Narnia visar bion en annan nyhet som man tror mycket på: Lilla Kycklingen, en animerad film.
-Ja, det är ju en Disneyproduktion, så den kommer nog att locka, tror Anna-Sara och ser fram emot filmveckan, som drar igång nu på lördag.
Så här ser hela filmveckan ut:
Lördag 18/2 kl 16:00: Lilla Kycklingen
Söndag 19/2 kl 16:00: Lilla Kycklingen
Tisdag 21/2 kl 16:00: Lilla Kycklingen
Onsdag 22/2 kl 16:00: Narnia: Häxan & Lejonet
Onsdag 22/2 kl 19:00: Järn 3:an (Bio kontrast)
Torsdag 23/2 kl 19:00: Narnia: Häxan & Lejonet
Fredag 24/2 kl 19:00: Tjenare Kungen
Söndag 26/2 kl 16:00: Lilla Jönssonligan & Stjärnkuppen
Söndag 26/2 kl 19:00: Att göra en pudel
Samtliga filmer med undantag för ”Bio kontrast” kostar 40 kr.









































