Nattens storm är den värsta sedan Gudrun för två år sedan. Dock summerar Linde Energi nattens storm som mycket värre än Gudrun – om man ser till skadorna och störningarna i deras elnät. Göran Karlsson på elbolaget berättar att uppemot 2500 kunder drabbades i natt – men framåt morgontimmarna hade de flesta av dessa fått strömmen tillbaka.
Vid skrivandets stund (kl 07:55) konstaterar Göran Karlsson att cirka 300 av deras kunder fortfarande har strömavbrott. Man kunde i denna stund inte ge något exakt besked om när dessa kunder får strömmen tillbaka, det kommer dock åtgärdas under dagen, berättar Göran.
Personalen som jobbat med att röja upp i skogarna har stött på många hinder.
-Det största problemet för oss har varit att ta oss fram i skogarna. Mängder av träd har legat och blockerat. Faktum är att detta arbete krävt en större insats än vad röjningsarbetet vid ledningarna krävde, säger Göran Karlsson.
Anledning till att Linde Energi drabbats mycket hårdare av denna storm än vad som blev fallet av Gudrun, beror på att vintern varit så mild och regnig. Ingen tjäle i kombination med vattenmättade marker innebär att träden faller som käglor när stormvindarna sliter tag i trädkronorna.
Värst drabbade område har varit den östra kommundelen.
Även Eon rapporterar om att mängder av avbrott skett i deras nät och att man fortfarande har stora störningar som ännu inte kunnat åtgärdas. Omkring 800 kunder uppges vara utan ström nu på morgonen.
Vakthavande befäl vid Örebropolisen, Anders Wallin, uppger att man fått in sex rapporter om träd som har fallit och blockerat de större vägarna i Lindesbergsområdet. Bland annat låg ett antal större tallar rakt över vägen vid norra infarten till Lindesberg.
Tidningsbuden har också haft stora problem att ta sig fram, eftersom småvägarna i regel drabbats mycket svårare. Många tidningsprenumeranter kan därför räkna med en tidningsfri dag idag.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.