Agneta Nilsdotter kommer att engagera sig inom politiken i Lindesberg även i fortsättningen. På fredagen bekräftade hon att hennes fortsatta engagemang kommer att ske som miljöpartist.-Jag har läst många partiprogram den senaste tiden och konstaterat att just Miljöpartiets politik ligger mig nära, säger hon.
Agneta Nilsdotter, Bengt Evertsson, Inger Griberg, Björn Pettersson, Sivert Juneholm och Maria Berdén Evertsson valde tidigare i höstas att lämna Vänsterpartiet. Detta sedan en rejäl osämja uppstått mellan dem och övriga medlemmar i partiet. Agneta Nilsdotter har redan nu gjort sitt val för framtiden och säger sig vara mycket glad och peppad inför nästa mandatperiod.
-Ja, det känns mycket bra. Jag är inte den som vill ligga på sofflocket direkt och faktum är att jag redan har blivit nominerad som kandidat till Landstingsfullmäktige för Miljöpartiet. Men fram till dess sitter jag kvar på min nuvarande stol, förklarar hon.
Vad fick dig att välja just Miljöpartiet?
-Jag har läst många partiprogram och det var Miljöpartiets jag fastnade för direkt. Deras åsikter och hjärtefrågor stämmer in på mitt egna sätt att resonera och tänka om vår framtid.
Med anledning av att Miljöpartiets nuvarande frontpersoner, Bo Haraldsson och Helen Uliczka, inte vill ha en sådan framstående roll i framtiden, finns anledning att tro att Agneta kommer ha goda chanser att bli partiets nya ansikte utåt efter kommande val.
Eller är det rena spekulationer?
-Det som talar för det, är väl i så fall att både Bo och Helen tydligt markerat att de vill satsa mer av sin tid åt sina ordinarie arbeten. Och det vore ju fantastiskt roligt om jag får detta förtroende av partiet.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.