På lördag och söndag arrangeras Nordiska Mästerskapen i Judo och stolt arrangör för denna stora sammandrabbning är vår lokala klubb Frövi Judo.-Det kommer att bli ett rejält tryck när de 400 tävlande skall göra upp, förklarar Björn Nyberg, Frövi Judo.
Nordiska Mästerskapen är en prestigefylld tävling som lockar deltagare och publik från samtliga nordiska länder. Vart femte år får Sverige chansen att arrangera tävlingen och anledningen till att Frövi Judo fick äran, beror på att klubben visade sig hungrigast och erbjöd bäst förutsättningar. Detta hade varit omöjligt för bara några år sedan.
-Ja, vi kunde inte ens få hit ett SM för tio år sedan. När vi stod som arrangör för ett SM i början av 2000-talet, så fick vi arrangera det i Borlänge istället, förklarar Björn Nyberg.
Men mycket vatten har runnit under Sundsbron sedan dess. Idag är förutsättningarna optimala.
-Det enda som är lite problematiskt vid större event som detta, är det här med boendet. Men som det mesta andra går allt att lösa, det har bara inneburit att vi har fått engagera oss lite extra i just den här frågan, menar Nyberg.
Nordiska Mästerskapen drar enormt med folk. Man räknar med att 400 tävlande ställer upp.
-Och eftersom alla deltagare drar med sig folk, som familj eller vänner, blir det naturligtvis bra tryck på läktaren också. Tävlingen i sig är så stor att vi kommer att behöva hela hallens yta, det innebär att vi har fyra mattor igång samtidigt.
Arrangören ställer upp med 12 starka kort varav 3 får ett extra omnämnande.
-Om jag nu skall lyfta från några riktigt vassa namn så väljer jag att säga Carin Hamnlund, Christoffer Johansson och Frida Karlsson, svarar Björn.
Tävlingen börjar klockan 09:00 bägge dagarna och det är fri entré för alla som vill se judoeliten göra upp.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.