Inom ungefär två år beräknas den nya och moderna avfallsangläggningen som ska ersätta Södra Måle stå färdig. LindeNytt kan nu avslöja att norra industriområdet i centrala Lindesberg pekas ut som en möjlig plats för den kommande återvinningscentralen.
– Lägger man den efter en mellersta infarten från riksväg 50 blir det lättillgängligt för en stor mängd människor i centrala Lindesberg samt orter runtomkring, säger kommunstyrelsens ordförande Bengt Storbacka (S).
I början av mars rapporterade LindeNytt att avfallsanläggningen i Södra Måle ska sluttäckas och avslutas, och att kommunstyrelsen därför fattat beslut om att en ny och modern återvinningscentral ska utformas i centrala Lindesberg. Sedan dess har man fått in fyra förslag på lämpliga platser för den nya anläggningen, något som man nu dragit ner till två.
– Norra industriområdet ligger närmast till hands, vi har tittat på fyra förslag och har kunnat ta bort två av dessa. Men både jag och Bengt tycker nog att det vore bäst att vara där vi är idag, vid Stafettgatan, säger kommunstyrelsens vice ordförande Jonas Kleber (C).
– Även norrut längs rakan finns det möjligheter, fyller Storbacka i.
Området vid den befintliga miljöstationen på Stafettgatan är dock i minsta laget för den yta om cirka 2,5 hektar som krävs för den typen av anläggning, men det är något man ska titta vidare på.
– Vi är vid vägs ände, vi kan inte vara kvar vid Måle. Visst hade vi kunnat bygga en ny vid infarten till Måle, men då kommer vi inte undan det här med resorna. Förhoppningsvis blir det mindre kilometer att köra nu, säger Jonas Kleber.
Då var det oktober månad då – och nu känner man att det är höst på riktigt. Alla de vackra färgerna, den friska luften och dimmiga morgnar. Jag gillar det verkligen och jag gillar att fotografera det också.
Under cirka 1,5 år har industribranschen, tillsammans med Lindeskolan och Lindesbergs kommun, arbetat hårt för att kunna återstarta det Industritekniska programmet. Nu står det klart att programmet blir sökbart för årets niondeklassare, och första årskursen startar redan hösten 2026.
– Nu kör vi så det ryker! säger gymnasiechef Staffan Hörnberg glatt.
Kommunledningen i Lindesberg har fått ta emot kritik från både medborgare och andra politiker, gällande sitt arbete med nedläggningsdrabbade Baettr och varslande Billerud. På onsdagen kallade man därför till en pressträff för att redovisa hur man jobbar med frågorna.
– Att Guldsmedshyttan överlever efter att Baettr lämnar är det viktigaste för oss just nu, och att vi kan behålla kompetensen i regionen, säger Martina Björck, näringslivsansvarig på kommunen.
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.
39 lag deltog i helgens tävling på Frykensjöarna i Sunne kommun – alla på jakt efter de längsta gäddorna. Efter två dagars trolling stod det klart att Guldsmedshyttans ”Team Hytta Trolling”, bestående av Ronnie Gyllstrand och Marcus Hjelm, är svenska mästare i gäddtrolling.
– Det är lite svårt att ta in allt. När man är så nördig och inne i just det här är det nog svårt för utomstående att föreställa sig den här känslan, säger Ronnie Gyllstrand till LindeNytt.
Under den senaste veckan har mitt arbete tagit mycket av min tid, men jag har ändå hunnit med att bege mig ut och fotografera också. Efter varje arbetspass under de senaste två veckorna har jag alltid tagit en liten omväg hem i hopp om att kunna få se några vilda djur och fåglar.
Ett persontåg i trafik blev stoppat utanför centrala Lindesberg på torsdagsförmiddagen. Anledning var att tåget hade kört på något – just då oklart vad. Efter att räddningstjänsten sökt i närområdet, kunde man snart konstatera att det rörde sig om en viltolycka.
– Man hittade ett rådjur i närheten, som tåget hade kört på, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.