Nu planerar man köra bort snön från centrala Lindesberg. Foto: Fredrik Norman
Nu skall snön bort!
Snövallar som krymper utrymmet på vägarna och växande snöhögar som skymmer sikten för trafikanterna, det är resultatet av den senaste tidens ihållande snöfall. Men nu planeras insatser för att ”städa upp” efter snövädret.
– Vi planerar att komma igång med bortforsling i Lindesberg under morgondagen, som det ser ut just nu, säger Kenneth Mälman på Bergslagens Kommunalteknik.
Även om mängden snö inte är anmärkningsvärd, så har det ändå kommit tillräckligt mycket för att hålla snöröjarna sysselsatta mer eller mindre oavbrutet. Och hittills har det endast varit med den primära uppgiften att hålla vägarna öppna.
Snöhögarna i vissa korsningar innebär kraftigt försämrad sikt för trafikanterna. Foto: Fredrik Norman
– Därför börjar det nu bli en hel del snövallar och högar som en och annan klagar över, det har inte funnits tid att forsla bort snön, förklarar Kenneth Mälman på BKT.
Nu siar dock meteorologerna att nederbörden skall upphöra och med detta ställer snöröjarna in sig på just detta – bortforslingsarbetet.
– Vi påbörjar det arbetet redan idag – i Nora – och vi planerar att komma igång med bortforslingen i Lindesberg under morgondagen, som det ser ut just nu, säger Mälman.
Han påpekar samtidigt att det är tacksamt om man tänker sig för hur man parkerar bilen inför det arbete som stundar. Det är nämligen inte ovanligt att bilar står i vägen där maskinerna skall fram.
– Har man möjlighet att parkera sin bil inne på tomten så är det väldigt tacksamt om man gör så. Vi har redan haft tillräckligt med bilar i vägen som gör det svårt för oss att göra vårt jobb, konstaterar Kenneth.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Björn Johansson gör segergest efter bronset. Foto: privat
På fredagseftermiddagen stod det klart att det lokala glassföretaget ”En får tacka” i Danshyttan, Storå, återigen tilldelats en ädel valör i Glass-SM, som gick av stapel vid Stockholmsmässan under dagen. Med sin unika fårglass kammade man hem ett brons i kategorin ”Pistage”.
– Det känns väldigt roligt, det är en ny smak som jag inte har gjort förut, men den gick hem, säger Björn Johansson till LindeNytt.
Biljettförsäljningen till 2025 års Caprice med Manskören Harmoni har rusat ända sedan plåtarna släpptes vid månadsskiftet november/december. För att ingen skall behöva vända i dörren på grund av lapp på luckan, öppnar man nu ännu en sidoläktare för att försäkra sig om att alla som vill ska få chansen att se showen – som i år kommer med en extra krydda.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
INSÄNDARE/DEBATT: Ytterligare försämring för människor, ekonomi och miljö i Bergslagen är aktuellt I Lindesberg har Staten centralt ett servicecenter. Där erbjuds vägledning och service för Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, Migrationsverket, Pensionsmyndigheten och Skatteverket.
Därför lyser det rött
Den nya gatubelysningen i området Torphyttan har väckt frågor från allmänheten. Ett par av armaturerna ger nämligen ifrån sig ett rött sken ...
En äldre man är avförd med ambulans till sjukhus efter en singelolycka i Vedevåg.
– Mannen var vaken och talbar, men skadeläget är fortfarande oklart, uppger Anders Dahlman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I skogarna vid Resta, strax utanför Ramsberg, fick Sara Lindlöf i förra veckan syn på ett lodjur som lugnt spatserade bland träden.
– Jag hade ju bara sett lodjur på djurpark innan, så det var jättehäftigt att få se på riktigt! säger hon till LindeNytt.
Fredagen den 28 mars nyöppnar Café Oscar, nu med nytt namn, nya visioner och en ny kock. Dessutom har företaget fått en ny delägare i form av Tjodolf Sommestad, som kommer in med friska idéer.
– Det ska bli jättespännande. Linde Stadshotell är ju en viktig verksamhet för en småstad som Lindesberg, och jag har varit intresserad av den branschen sedan länge, berättar Tjodolf för LindeNytt.
Gräsbrand med snabb spridning i norr
En gräsbrand har blossat upp i området Torrbråten, Ramsberg. Larmet inkom strax före lunchtid på onsdagen.
- Vi har personal från fyra ...