Under årets travsäsong på Fornaboda så har Fornabodas flerfaldiga tränarchampion, Timo Nurmos, hållit en låg profil. Till säsongens åtta färdigkörda tävlingsdagar har stallet enbart gästat Lindesberg med tre hästar. Allt ändrades när den nionde tävlingsdagen tog fart, där Solvallastallet var tillbaka på Fornaboda och åkte hem med fem segrar på sex starter.
Flera av landets stora travstall har gästat Fornaboda under de åtta färdigkörda tävlingarna. Mattias Djuse leder för tillfället tränarchampionatet före Björn Goop, Jörgen Westholm och Daniel Redén som placerar sig som tvåa, trea respektive fyra i tabellen. En tränare som har hållit en låg profil under säsongen på ”Landets grönaste travbana” är Fornabodas tränarchampion de senaste 12 åren, Timo Nurmos.
Under söndagen var Solvallatränaren tillbaka på Fornaboda med sex starthästar, där man var nära att få hem full pott. Fem segrar blev resultatet för stallet som även passade på att kvala två unghästar.
Tävlingsdagen började med att Nurmos treåringar Tactical Lady och Pralines tog varsin stark seger med Jorma Kontio i sulkyn. Loppet därefter blev det en rejäl startgalopp för stallets Global Evolution som ändå flög framåt via spåren på upploppet och stod för en gigantisk upphämtning.

Segertåget fortsatte med Nurmos Boko som fick ett bekvämt lopp efter att blivit släppt till ledningen efter det första halvvarvet. Segern blev enkel för fyraåringen som delar namn med sin tränare, vilket gav stallet sin fjärde raka seger för tävlingsdagen.
– Jag får köra fina hästar och då blir det att man får vinna. Mitt personliga rekord som kusk är nog sex segrar samma dag. Nurmos Boko var min bästa chans på förhand och han var riktigt fin idag. Pralines som vann det andra loppet kommer nog kunna siktas mot de finare treåringsloppen medan de andra kan få en rolig sensommar och höst, summerar kuskande Jorma Kontio efter sin fjärde raka seger.
Stallets femte seger kom med Le Patron Boko som gjorde sin första start sedan 2022. Hästen imponerade stort efter att karriärens sjunde start slutat med en bekväm seger på snabba 14,7am.
– Det här är en häst med en stor kapacitet. Jag vet inte bakgrunden till varför han inte har startat under de senaste två åren men han fick det behagligt i ledningen och kändes bra, berättar Jorma Kontio.

Iconic och Rose of the Year segrar i jämna målgångar
Tre av tävlingsdagens segerbuketter gick däremot inte till Timo Nurmos stall. Till det femte loppet så slog Decathlon på en galopp i starten för Jorma Kontio, vilket öppnade upp loppet för de resterande deltagarna. Istället var det Claes Sjöström som drog iväg med Axevallatränade Iconic.
Ekipaget höll länge en större ledning med 10 meter till den bakre klungan. Trots press från utvändiga konkurrenter med 700 meter kvar till mål, så stred hingsten tappert och lyckades att hålla sig först över mållinjen.
– Han höll bra i ledningen och det var nästan lite positivt för våran del att de tryckte upp farten på utsidan. Mot upploppet så kändes det som att vi hade krafter kvar men frågan var snarare om vi hade tillräckligt med fart ur den sista svängen för att svara ut de utvändiga konkurrenterna. Med 50 meter kvar till mål så kändes det klart, säger segerkusken Claes Sjöström efter segern.

Även de två sista loppen fick andra vinnare. Efter ett struligt montélopp så blev det dramatik efter att Intrinity stannade till på upploppsrakan efter en till synes säker seger. Istället var Linda Forsén snabb på att rida till med Örebrohästen Rose of the Year.
– Jag hade koll på att ledarhästen kan stanna till mot slutet så jag hoppades lite på att vi kunde få den turen med oss idag. Jag fick veta när jag red ut att min häst är mestadels stark och att han går på en växel, så vi satsade på det idag och det gick vägen, sade segerryttaren Linda Forsén.
– Det har varit mer nervöst att starta i montéloppet än vad det brukar vara till sulkyloppen. Monté är ett nytt område för oss men nu kan vi pusta ut, tillägger tränaren Philip Spelling.
Söndagens vinnare:
Lopp 1: Tactical Lady – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 1,31
Lopp 2: Pralines – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 1,30
Lopp 3: Global Evolution – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 1,42
Lopp 4: Nurmos Boko – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 1,07
Lopp 5: Iconic – Claes Sjöström (Lars Bratell) – 14,58
Lopp 6: Le Patron Boko – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 1,15
Lopp 7: Rose of the Year – Linda Forsén (Philip Spelling) – 9,09
Lopp 8: Redzone – Peter G Norman – 2,53
Nästa tävlingsdag: Söndagen 28:e juli med första start kl. 13.45.
Uttagningslopp till Breeders Crown med FRI ENTRÉ