Årets fortsätter på den negativa trenden för Linde Volley, Jönköping var nästa destination där Gislaved stod som motståndarlag. Trots att det såg ut som att Lindelaget såg ut att ta med sig minst en setpoäng till poängtavlan så gjorde motståndarlaget en vändning och tog hem matchen efter tre raka set.
Det var en ny bortamatch som väntade Linde Volley som under lördagen tog sig till Jönköping där Gislaved stod som motståndarlag, det stora målet för Lindesberg är en bra plats i slutspelet som spelas under nästa månad och med motståndare som närmar sig i tabellen så börjar poängen att bli viktigare för Linde-laget.
Med matchen mot Gislaved igång så inledde Gislaved starkt där de inledde med flera lyckade anfall och servar vilket gav dem en stark ledning, mot slutet av setet började Linde Volley att få upp ångan där Braedyn Tutton lyckades spela in en poäng genom en lyckad blockering för att sedan följas upp av två lyckade anfallspoäng från lagkamraten Antonia Babic.
Dessvärre var skadan för stor inom det första setet och Gislaved lyckades med lätthet spela hem den första setpoängen.
Linde höll dock upp ångan till det andra setet där Linde Volley tog en snabb ledning för att sedan utöka den genom flera anfallspoäng genom Emilia Johansson och Braedyn Tutton men även genom Laura Reeks som även fick in en snygg servepoäng.
Trots en 6-poängsledning så började Lindes spel att fallera där flera serve- och anfallsmissar började komma från Linde-laget som inom kort tog en time-out efter en kvittering till 11-11 från Gislaveds sida.
Motståndarlaget lyckades att spela in tre ytterligare poäng efter time-outen och efter att lagen bytt flera poäng så såg det ut som att Linde fortfarande hade chansen att ta årets första setpoäng, Gislaved höll sig dock starkast och med tre snabba poäng efter en sista time-out från Linde Volley så spelade motståndarlaget hem en ny poäng.
Det tredje och sista setet spelades inledningsvis väldigt likt det första där Gislaved drog undan med en tidig ledning och trots en anfallspoäng av Braedyn Tutton som följdes upp av tre raka servepoäng av Antonia Babic som dessutom gjorde att Gislaved tvingades till en time-out, så lyckades Linde komma nära sin motståndare inte tillräckligt för att kunna avgöra setet.
Resultat Gislaved-Linde Volley
Slutresultat: 3-0 (25-14, 25-18, 25-16)
Publik: 139 personer
Poänggörare: Braedyn Tutton (10), Antonia Babic (10), Laura Reeks (6), Emilia Johansson (5), Linnea Skogsberg (4)
Nästa bortamatch: Lördagen 15/2 vs Lund i Idrottshallen med matchstart kl. 17.30
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.