Det blev en långdragen budgetdebatt i kommunfullmäktige under måndagen. Efter drygt fyra timmar var man redo att fatta ett beslut om kommande års budget, som föll på den styrande minoritetens alternativ. Detta efter avgörande röster från LPO, som tidigare i år valde av hoppa av majoritetssamarbetet.
Att ekonomin är ansträngd i Lindesbergs kommun märktes tydligt under budgetsammanträdet i kommunfullmäktige under måndagen. I dagsläget går kommunen mot ett minusresultat på hela 84 miljoner kronor för 2024, och det kommande året ser även det ut att bli tufft.
I de två budgetalternativen som fanns att ta ställning till, den styrande minoritetens och en från oppositionen, var den gemensamma nämnaren sparsamma investeringar och blygsamma resultat på den sista raden. M, SD, L och KDs förslag hade ett kalkylerat plusresultat om 23,4 miljoner kronor, medan S och C-budgeten visade ett beräknat överskott på 14,1 miljoner kronor.
Tomas Klockars (M), kommunstyrelsens ordförande. Foto: Camilla Lagerman
När det gick till röstning vann den styrande minoritetens alternativ med sifforna 24 för ja, 20 för nej och MP avstod från att rösta.
Vänsterpartisten Fredrik Vessling hade ett tilläggsyrkande, som han menade kunde hjälpa den sinande ekonomin på traven.
– För att vinna allmänhetens och förvaltningarnas förtroende i detta så behöver vi politiker visa vägen. Därför har vi ett tilläggsyrkande att alla politiska ersättningar utom förlorad arbetsinkomst sänks med 10 procent, sade han.
Förslaget röstades dock ned av samtliga partier förutom V och MP, och politikernas arvoden kommer därmed inte att sänkas.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Anna-Pia Bromander visar upp ett fårskinn från gården. Foto: Jennie Einarsson
Det väntar en gastronomisk upplevelse kommande helg när 2025 års upplaga av Matresan arrangeras. För sjunde året i rad får besökare möjlighet att åka ut och hälsa på matproducenter, krögare och entreprenörer för att ta del av lokalt mathantverk. I den södra delen av Lindesbergs kommun – utanför Frövi – är man redo att ta emot besökare på Bromanders får- och rekreationsgård. Här finns möjlighet att gå en tipspromenad i fårhagen och, om vädret tillåter, kommer Anna-Pia Bromander att dra fram grillen.
– Om det inte blir regn kommer jag servera grillad lammkorv gjord på våra egna djur, berättar Anna-Pia.
Två personbilar kolliderade i centrala Lindesberg på onsdagen. Enligt polisen skall det ha varit upprörd stämning mellan inblandade parter.
– Vi är på plats och medlar, det har varit lite tjafs, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunstyrelsen möte, den 26 augusti, röstade en majoritet för att avveckla Vedevågs skola. NA skrev: hur övriga partier ställer sig i denna fråga kommer att visa sig i kommunfullmäktige. Kristdemokraterna hade ingen representation på detta möte, hade vi haft det skulle vi reserverat oss mot beslutet.
2 september 2025 klockan 09:11 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
För två år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det igen, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det handlar inte om att vi ska tjäna pengar eller få mer kunder, utan vi vill hjälpa barnen, förklarar Walat Dino.
Sedan förra veckan har en starkt hotad och extremt sällsynt fågel från Asien hållit till utanför Örebro. En stäppörn. Första någonsin i Närke faktiskt. Denna rovfågel är en flyttfågel och häckar inte i Sverige. Den ses ändå nästan årligen i södra Sverige och den allra första dokumenterade observationen gjordes i Falsterbo år 1964.
Under torsdagseftermiddagen kom beskedet att Baettr lägger ner sin verksamhet i Guldsmedshyttan. Med anledning av detta meddelar Linde energi att spillvärmeleveransen från gjuteriet kommer att upphöra. Detta kommer dock inte att påverka kunderna inom fjärrvärmenätet i Guldsmedshyttan och Storå, bekräftar Fredrik Jansson, affärsområdeschef för Linde Energi Värme, i ett pressmeddelande.
Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Fredagens kräftfiske i Lindesberg blev en blöt tillställning, då ett häftigt skyfall drog in under kvällen. Trots kallduschen var dock humöret på topp hos de yngre deltagarna, som förväntansfullt vittjade både burar och håvar i jakt på kräftor.
– Bra, pappa! ropar snart treåriga Tuva när hennes pappa vittjar en av sina burar.