Våren 2001 presenterade dåvarande stadsarkitekten Måns Hallén ett förslag om att låta bygga nya bostäder i sjönära läge. Platsen för detta var ”tivoliplanen” och här skulle mer eller mindre en ny ”stadsdel” byggas upp i ett framtida perspektiv – en stadsdel som t o m hade sin egen båthamn. Nu slätas planerna över – och istället lutar det åt att man låter göra parkeringsplats av det hela.
En parkeringsplats med omkring 1000 platser är tänkt att upprättas i samband med bygget av Lindeskolans arenahall. Ytmässigt är det just tivoliplanen som anses mest lämplig för arenahallens parkeringsplats och på plankontoret påpekar man att parkeringen måste vara mer än bara en stor och asfalterad yta.
-Tivoliplanen har ju använts som parkeringsplats i samband med examen och då har man sett hur olyckligt det kan bli när det inte är en ”ordnad parkering”. Vissa har helt enkelt blivit inlåsta av att andra bilar står parkerade tätt, tätt från alla håll, förklarar Hans Johansson.
Oavsett dess utformning står det klart att ytan som kommer att behövas är mycket stor. Troligtvis kommer hela tivoliplanens yta att behövas – och detta ställer till en del oreda eftersom man inte längre kan ha tivolin på platsen då.
Bostadsbygget á la Hallén som presenterades 2001 är en vision som går i graven. Men redan när detta var på tapeten så kom frågan om tivoliarrangemangens framtid upp på dagordningen. På den tiden fanns en tanke om att låta flytta tivolit till kvarteret Bulten.
-Men det går ju inte numera eftersom Bovieran har köpt den tomten, konstaterar Hans Johansson.
MoLABs VD Lennart Jansson är inte helt bekväm i frågan och anser att man bör göra en ordentlig utredning för att lösa alla frågeställningar. Det är helt enkelt för mycket oklarheter, menar han.
Tidigare artiklar:
Ny stadsdel vid sjön presenteras av Hallén
Nytt bostadsområde är redan hett eftertraktat
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.