Efter den otroligt jämna upphämtningssegern mot Gislaved där Linde Volley vände från ett 0-2-underläge till segrande 3-2 i Lindesberg Arena så väntade en bortamatch mot Sollentuna under lördagskvällen för Linde-tjejerna, Sollentuna inledde starkt till
2-0 men Linde Volley kom tillbaka i matchen genom det 3:e setet och bjöd på en ”favorit i repris” där de vände matchen till 2-3.
Upphämtningssegrar verkar ha blivit något av en favorit hos Linde-tjejerna i Linde Volley.
I förra matchen mot Gislaved på hemmaplan tvingade Linde Volley in matchen i ett avgörande 5:e set där Lindesberg kunde vinna med 3-2 och således plocka med sig 2 poäng till elitserietabellen, när det under lördagen var dags för match i Sollentuna så blev resultatet i stora drag identiskt.
I det första setet inledde Sollentuna starkt och trots att Linde fick hålla ledningen flertalet gånger via fina anfallspoäng genom Katrina Janssen och Braedyn Tutton så tog sig Sollentuna tillbaka till ledningen där de mot setets slut kunde hålla undan för en säker setseger.
Det 2:a setet fortsatte där det förra tog slut, Sollentuna inledde i ledningen och höll denna hela setet, trots flera anfallspoäng från Lindes sida där rutinerade Laura Reeks stod för hela 4 av dessa anfallspoäng så var motståndarnas ledning för stor att ta ikapp och det andra setet gick till Sollentuna.
Precis som i senaste hemmamatchen mot Gislaved så var det i det 3:e setet som Linde Volley fick ta ut sin revansch mot motståndarlaget.
Lindesberg fick en dröminledning där ställningen, bara efter någon minut, löd 0-4 till Lindes fördel, detta efter att Linnea Skogsberg och Braedyn Tutton spelat till sig varsin anfallspoäng samt att Sollentuna stått för två anfallsmissar.
Med ett 4-poängsunderläge så begärde Sollentuna en time-out och setet blev en jämn historia efter detta där motståndarlaget tagit ikapp Lindes ledning och lade poängställningen till en 15-12-ledning.
Efter en lagd time-out från Linde så avslutade tjejerna setet med flera anfallspoäng och setsegern blev ett faktum.
Det 4:e setet blev en total Linde-dominans där Linde-tjejerna gick ifrån ordenligt med ledningen, fördelningen av poängen i laget var jämn där 16 av de 25 poängen slutade som anfallspoäng, Katrina Janssen samlade ihop flest anfallspoäng av Linde-tjejerna och spelade ihop 5 av de 16 poängen.
Lindesberg lockade således in matchen i ett rykande 5:e och avgörande set där poängskillanden mellan lagen inte höll sig stor.
Sollentuna tog den första poängen men efter en anfallsmiss från motståndarlaget och ett serveess genom Linde-spelaren Laura Reeks så kunde Linde Volley, med små marginaler, hålla upp ledningen hela vägen till 15 setpoäng och därmed ta hem sin andra raka upphämtningsseger.
Resultat Sollentuna-Lindesberg
Slutresultat: 2-3 (25-15, 25-15, 20-25, 19-25, 13-15)
Publik: 79 personer
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.