Det har varit tyst i etern under några år, men nu väcker man nytt liv i lokalradion igen. Från och med på måndag är det frekvensen 92,6 som gäller.-Det här blir skoj, vi börjar veckan med ett morgonprogram som lite egotrippat kallas Morgon-Joel, skrattar Joel Andersson, som tillsammans med Christoffer Wilhelmsson kommer att underhålla morgonpigga Lindesbergare med allehanda upptåg.
Lokalradion hade en relativt stor lyssnarskara under dess aktiva tid. Nu hoppas man jobba sig tillbaka till hur det var på den tiden – och gärna mer därtill. Radion har väckts till liv via Studiefrämjandets ungdomsgrupper. Gänget som kommer att vara mest aktivt från starten, är Joel och Christoffer.
-Ja, varje måndag kör vi morgonprogrammet mellan klockan 07-11. Tisdag-torsdag sänder vi mellan klockan 10-18. Sedan kommer helgerna eventuellt att skötas av några andra, vilket inte är helt klart ännu varför jag inte vågar lova det just nu, säger Joel.
Morgonprogram är tämligen populära på de stora radiokanalerna. Så frågan är hur Lindes lilla radiostation ska kunna locka folk att ge upp giganterna.
-Vi kommer att ha en massa olika inslag och det allra mesta blir ju lokalt och därför av intresse att följa för invånarna, förklarar han och fortsätter:
-Bland annat kommer vi att ha med gäster som intervjuas, vi kör lite nyhetsrubriker och andra händelser på exempelvis kultursidan. Och naturligtvis blir det varvat med musik också, säger Joel.
Har någon av er radiovana sedan tidigare?
-Ja, jag, säger Joel.
-Jag var med i Radio Linde under tre år. Då gick jag i åttonde klass på Stadsskogsskolan.
Hur kommer ni att öppna premiärsändningen?
-Vi har spelat in en egen jingel, säger han glatt.
Kommer programmet att rikta sig till ungdomar eller vuxna?
-Det blir mest för den vuxna radiolyssnaren faktiskt.
Fotnot: Radio Linde huserade tidigare i Folkets Hus. Nu kommer sändningarna att ske från det så kallade ”Bingohuset” bredvid Konsum.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.