Det gamla stängslet mot järnvägen skall uppgraderas för en miljon kronor. Foto: Fredrik Norman
Nytt stängsel mot järnvägen för snyggare miljö och högre säkerhet
Det gamla Gunnebostängslet som idag inhägnar järnvägen i centrala Lindesberg, skall ersättas med ett modernt stängsel som inte bara ser snyggare ut – utan också innebär en högre säkerhet vid spårområdet. Investeringen landar på en miljon kronor – hälften finansieras med statliga medel.
I samband med ombyggnationen av busstationen och resecentrum, vill trafikverket och Lindesbergs kommun passa på att byta ut det gamla stängslet längs järnvägen på en sträcka om drygt 400 meter. Det är mellan stationsområdet och den norra järnvägsövergången vid Lidl man planerar för insatsen.
Det betydligt högre stängslet skall minska obehörigt spårbeträdande och skadegörelser. Foto: Fredrik Norman
Det nya stängslet är i första hand en säkerhetsåtgärd som vidtas. Att det sedan beskrivs som en snyggare installation än vad som är fallet idag, med det lägre Gunnebostängslet, är ett plus i kanten.
– Framförallt gör stängslet det mycket svårare att gena över spårområdet, påpekar Gunnar Jaxell på Lindesbergs kommun.
Under många år har man konstaterat de allvarliga konsekvenserna som dagens låga variant inneburit, då det i relativt hög grad genas över spåren från stationsområdet till Banvägen och vice versa. Det nya stängslet mäter två meter i höjd och är tillverkat i ett starkare material än det befintliga stängslet.
På Lindesbergs kommun har man fått besked från Trafikverket, att bytet av stängsel skall göras innan årets slut. Ett önskemål finns att fortsätta uppgraderingen söderut i framtiden.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lillemor Bodman (M) ordförande barn- och utbildningsnämnden, Dan Johansson vd för Linde Maskiner samt ordförande för Teknikcollege Bergslagen, Erika Alfredsson verksamhetsledare för Teknikcollege i länet, Andreas Blom rektor på Lindeskolan, Staffan Hörnberg gymnasiechef, Marie Andersson Jansson från Guldsmedshyttans Mekaniska, Tom Persson (SD) vice ordförande i kommunstyrelsen, Magnus Storm (C) oppositionsråd och ledamot i barn- och utbildningsnämnden, Tomas Klockars (M) kommunstyrelsens ordförande. Foto: Camilla Lagerman
Under cirka 1,5 år har industribranschen, tillsammans med Lindeskolan och Lindesbergs kommun, arbetat hårt för att kunna återstarta det Industritekniska programmet. Nu står det klart att programmet blir sökbart för årets niondeklassare, och första årskursen startar redan hösten 2026.
– Nu kör vi så det ryker! säger gymnasiechef Staffan Hörnberg glatt.
Vid en pressträff på fredagsmorgonen presenterade Lindesbergs kommun artisterna till Strålande Jul, som spelas in i Lindesberg arena 25 november. Bland dessa finns både mellovinnare, barnfavoriter och Lindesbergs egen Martin Almgren.
Lindlöven vinner direkt i säsongspremiären. Trots ett inledande 3-0 efter matchens första åtta minuter så blev det lite av en rysare när Falu IF kom ikapp med 4-3. Foto: Hasse Persson
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.
Vedevågsbaserade Backa Studios bjuder nu in till en exklusiv förhandsvisning av sin nya film ”Må Du Leva” på Lindesbergs Bio. Torsdag 2 oktober får alla Lindesbergare en unik chans att se det stämningsfulla zombiedramat före resten av landet. Filmen är den senaste produktionen från filmmakarna i Vedevåg och visas exklusivt i Lindesberg innan den har premiär i övriga Sverige.
– Lindesbergs Bio är ”vår bio” så känns det jätteroligt att ha en förhandsvisning här, säger regissören Malin Dahl.
Se läsarnas bilder av norskenet
Under måndagens sena timmar bjöds stora delar av landet på en mäktig uppvisning över himlavalvet, när norrskenets gröna skimmer dansade över ...
Säsongspremiär för HockeyEttans nya struktur
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den...
39 lag deltog i helgens tävling på Frykensjöarna i Sunne kommun – alla på jakt efter de längsta gäddorna. Efter två dagars trolling stod det klart att Guldsmedshyttans ”Team Hytta Trolling”, bestående av Ronnie Gyllstrand och Marcus Hjelm, är svenska mästare i gäddtrolling.
– Det är lite svårt att ta in allt. När man är så nördig och inne i just det här är det nog svårt för utomstående att föreställa sig den här känslan, säger Ronnie Gyllstrand till LindeNytt.
På många platser i Mellansverige, kunde man under den sena måndagskvällen skåda norrsken. Så även i våra trakter, där man nu på sociala medier flitigt postar bilder på fenomenet man fick beskåda. Är du en av de som fångade norrskenet med kameran? Skicka då gärna bilderna till oss och skriv på vilken plats bilden är tagen. Samtliga läsarbilder kommer att publiceras. Skicka till camilla@lindenytt.com
Onsdagen den 1 oktober premiäröppnar Lindehörnan i Kebabhusets gamla lokaler på Kristinavägen i Lindesberg. Ägarna Serven Cicek och Jenny Stenberg lovar dock att detta inte är ”ännu en pizzeria” utan något mer nytänkande.
– För oss handlar det om kärleken till maten, att skapa en samlingspunkt i vårt område, en plats där alla kan känna sig välkomna, säger Serven.
Under onsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Medan grannkommuner som Nora och Ljusnarsberg klättrar uppåt, är Lindesberg kvar i botten på plats 288.
– Det lönar sig att arbeta nära företagen. För kommuner som vill växa och vara attraktiva är ett gott företagsklimat avgörande. Det hoppas jag att fler beslutsfattare tar till sig, säger Karl Hulterström regionchef för Svenskt Näringsliv.