Obesegrade Hylte Halmstad blev svårslagna

De obesegrade SM-favoriterna Hylte Halmstad gästade arenan under tisdagskvällen. Trots ett starkt spel från Linde Volley fick man svårt att rå på bortalagets kapacitet men visade trots detta ett starkt spel som gör att säsongens första tabellpoäng inte känns för långt borta.

Tisdagens hemmamatch såg redan på förhand ut som en svårlöst uppgift. Med 11 spelade matcher och 33 vunna set stod Hylte Halmstad obesegrade i båda kategorier efter den första halvan av säsongen.
Laget tippas därmed av volleybollvärlden att avsluta säsongen med ett SM-guld och hade därmed en stor respekt med sig, när de stod som årets första motståndare för Linde Volley.

– Vi kände innan matchen att vi kör på som vanligt, vi måste hitta vårt bästa spel och spela så bra som möjligt mot dem samtidigt som det framförallt är bra träning, säjer Ida Larsson.

Väl i matchen var det ett nästintill felfritt bortalag som genast visade sin kapacitet. Med hårda bollar och ett väl kontrollerat spel tog sig de obesegrade SM-favoriterna sig genom tisdagens Elitseriematch, med ett nytt fläckfritt resultat.

Motstånd från hemmalaget fanns där man redan i det första setet gav bevis på lagets kapacitet där man, med fint spel från Ida Larsson och Martina Konecna spelade Linde Volley sig till 17-25, ett setresultat som oftast ses i Hylte Halmstads matcher.

Därefter fick bortalaget en enklare väg mot en säker seger där man fortsatte setskörden med två enklare set, trots inledande problem i det avgörande och tredje setet.

Framåtandan visades däremot i hemmalaget som ständigt visar prov på att man närmar sig säsongens första tabellpoäng

– Det har blivit bättre och vi har spelat mycket bättre på sistone, däremot var vi inte som bäst idag men vi hoppas på att vi är bättre mot Lund på lördag. Självklart blir det att det sätter sig i huvet när det blir mycket förluster och det skulle underlätta en del med en vinst, samtidigt vet vi att vi inte kan göra något åt en gammal match så vi struntar i dem och kör vidare framåt, säjer Ida som titulerades Matchens Lirare under tisdagen.

Matchreferat: ”Det sista setet fick en lovande inledning”
Det var ett nästintill fläckfritt spel från Hylte Halmstad som inledde matchen. Med långa bollar och hårda slag kunde de långa bortaspelarna snabbt spela åt sig poäng och inledde det första setet med 1-5.

Linde Volley gav sig däremot inte utan en strid. Med en hjälpsam miss i anfallet från bortalaget kunde Ida Larsson påbörja hemmalagets poänginspel, efter en snygg räddning på kanten kunde Larsson spika in 3-5.

Efter en ny räddning från Mariana Baddini, som hade marginalerna med sig vid nätet, kunde laget spela upp en boll till lagkapten Martina Konecna som i sin tur såg till att hemmalaget aldrig höll sig för långt bort från det ledande Hylte Halmstad.

Med en överraskande manöver från Zeinab Kamara minskades poänggapet ytterligare men trots 7-10 på poängtavlan började det obesegrade bortalaget att gå undan på nytt.

Denna gång fick Linde för svårt att stå pall för bortalagets spel som blev för tufft att försvara sig emot, hemmalaget gjorde ett tappert försök och avslutade setet med 17 inspelade poäng.

Trots ett lovande inledande set fick Linde Volley snabbt problem i set nummer två. Hylte Halmstad inledde otroligt starkt och trots två, inledningsvis, billiga bollar så visade bortalaget att det fanns mer skicklighet än tur i sitt spel.
Hemmalaget fick svårt att spela in poängen där Ida Larsson blev lagets största poängplockare genom tre inspelade poäng.

Det avslutande setet fick en lovande inledning. Efter slarviga misstag från båda lagen fick Linde Volley chansen att spela sig till ledning, med en serve från Ida Larsson kunde hemmalaget för första gången under matchen lägga sig i en ledande position.

6-5 blev däremot snabbt 7-9 efter hårda bollar från Hylte Halmstad som på nytt inledde en poängskörd. Utmanande försök fanns från Lindes sida där Zeinab Kamara hjälpte sitt lag att hålla sig nära motståndarna med dubbla blockeringar vid nätet, även Martina Konecna fick med sig en poäng innan time-out.

Därefter gjorde bortalaget processen kort och avslutade matchen med starka slag och en uppvisning med 16-25.

– Vi gör det bra lite till och från idag men trots det så gör vi inte vår bästa match. Vi tappar för mycket på servemottagandet och måste få upp det inför kommande matcher och framförallt måste vi jobba mer på att döda boll, berättar Ida Larsson direkt efter matchen, berättar Ida Larsson

Resultat Linde Volley-Hylte Halmstad
Slutresultat: 0-3 (17-25, 13-25, 16-25)
Matchvärd: Enerlite

Poänggörare: Ida Larsson (8), Lexi Pollard (6), Martina Konecna (6), Zeinab Kamara (6), Sofia Larsson (1), Mariana Baddini (1)

Matchens Lirare: Ida Larsson

Läget i tabellen: Linde Volley placeras ännu sist i tabellen utan poäng, nästjumbon IKSU innehar 7 poäng och är närmsta lag att passera vilket gör att Lindelaget måste spela in minst två vinster.
Med en ny seger tar Hylte Halmstad tillbaka sin position som tabelletta med 36 poäng, samma poängantal som Örebro.

Nästa match: Lördag den 9:e januari vs Lund i Lindesberg Arena med matchstart kl. 14.00

Publicerad 5 januari 2021 klockan 20:37

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Region Örebro län uppmanar kvinnor födda 1994–1999 att vaccinera sig mot HPV innan 30 juni. Foto: Håkan Risberg/Region Örebro län

Vill utrota HPV-relaterad cancer – men för få vaccinerar sig

I en satsning för att utrota livmoderhalscancer finns ett vaccinationserbjudande till kvinnor födda 1994–1999, där gratis vaccinering mot HPV erbjuds. För att uppnå flockimmunitet krävs att 70 procent av kvinnorna i målgruppen vaccinerar sig – men i Region Örebro län går det för långsamt. Nu går man därför ut med en uppmaning till målgruppen att ta ett stick i armen senast den 30 juni, då projekttiden löper ut.

15 maj 2025 klockan 15:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Monika Klockars, vice ordförande Socialnämnden. Foto: Moderaterna

Sanningen bakom!

INSÄNDARE/DEBATT: Det ligger ett långvarigt underskott bakom socialnämndens ekonomi. Vi har en ekonomi som är svår att budgetera för. Ett enda lagstadgat ärende kan betyda många miljoner i kostnader per år och detta kan ske från en dag till en annan. Under sju års tid har jag på nära håll följt förra styrets nedskärningar för att komma tillrätta med underskottet, viket i långa loppet leder till dyrare omkostnader då vi i Socialnämnden arbetar med människor och välfärd, något som man inte bara plockar bort.

15 maj 2025 klockan 15:31 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Efter fjolårets fullträff – nu samlas MTB-cyklisterna i trollskogen igen

Efter fjolårets succépremiär återvänder nu MTB-loppet Ramträffen till de ...

Två dygn av politiskt kaos – detta har hänt

Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina ...

Han blir ny VD för FALAB/LIBO: ”Nu börjar ett nytt kapitel”

I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad ...

Isabella Eriksson Ghazinour och Albin Forselius är två av klubbens nya mästare. Foto: Privat

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar

Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.

13 maj 2025 klockan 12:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

bildspel Bränna däck under kontrollerade former blev en omedelbar succé: ”Jättekul”

I samband med Vårmönstringen i lördags anordnades Lindesbergs första Burnout-tävling vid SHRA:s klubblokal på Linde Raceway. Eventet lockade omkring 500 åskådare som samlades för att njuta av en kombination av motorsång, däckrök och hög stämning. Mikael ”Blomman” Blomberg från SHRA konstaterar att evenemanget överträffade förväntningarna.
– Vi hade aldrig trott att så många skulle komma, det blev riktigt drag – jättekul, säger ”Blomman”.

12 maj 2025 klockan 15:59 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert ...
12 maj 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Bildspel: Vårfesten blev en stor succé
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för ...
11 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Folkfest när Vårmönstringens cruising mullrade fram
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under några timmar fylldes Kristinav...
11 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nils Detlofsson, Liberalerna. Foto: Wilhelm Sundman

Ansvar måste utkrävas – Socialnämnden bör inte beviljas ansvarsfrihet

INSÄNDARE/DEBATT: Den 12 maj ska kommunfullmäktige fatta beslut om ansvarsfrihet för socialnämnden för verksamhetsåret 2024. Trots en tydlig och allvarlig revisionskritik väljer kommunfullmäktiges ordförande att föreslå ansvarsfrihet – i direkt strid med revisorernas rekommendation. Det är ett beslut som riskerar att urholka förtroendet för det politiska systemet och vårt gemensamma ansvarstagande.

11 maj 2025 klockan 10:23 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Vårmönstringen 2025 i Lindesberg bjöd sedvanligt på en rejäl bredd vad gäller personbilar och motorcyklar. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2025 i bilder

Trots envisa regnskurar och mörka moln var stämningen på topp under årets Vårmönstring. På Lindeskolans stora grönområde stod blankpolerade bilar och motorcyklar från olika tidsepoker uppradade så långt ögat kunde nå. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen som vi delar med oss av i bildspelet ovan.

10 maj 2025 klockan 15:11 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Vårfesten vädersäkras med 300 kvadratmeter stort tält

Imorgon, lördag är det dags för den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar ...

FotoFredag: Kindla

Sedan förra helgen har jag varit hemma och sjuk, så kameran har fått vila mer än vanligt - men jag hann med att besöka ett av Örebro lä...

Lokal Vindbruksplan i Lindesbergs kommun!

INSÄNDARE/DEBATT: I Lindesbergs Översiktsplan framgår att man ser positivt på utbyggnad av vindkraftverk i kommunen...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Tomas, Lillemor och Pär-Ove, vi behöver svar – inte era känslor

REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.

9 maj 2025 klockan 09:34 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Nyhet på Vårmönstringen blir en riktig rökare: ”De modiga kommer till oss”

På lördag 10 maj är det dags för 2025 års upplaga av den omå...

Moderaternas svar till Storåupproret: ”Besviken och oroad”

INSÄNDARE/DEBATT: Jag börjar med att säga att jag blir både besviken och oroad. ...

Man död i svåra olyckan på R50

Den allvarliga trafikolyckan, strax utanför Lindesberg, fick dödlig utgång. Detta bekräftades av polisen tidigt på ...

bildspel Festligt och vänskapligt när årets främsta idrottare utsågs på Lindeskolan

Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade ...

Personbil och lastbil i frontalkrock: ”Allvarligt skadeläge”

UPPDATERAD. En person har skadats allvarligt i en svår trafikolycka, en frontalkrock ...

Tomas fascination för ödehus – släpper fjärde boken i serien

Författaren Tomas Molin håller tempot uppe och släpper för fjärde året i rad en ny ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Allvarlig trafikolycka på riksväg 50

En trafikolycka mellan en personbil och en lastbil inträffade vid 18.10-tiden på onsdagen på riksväg 50, mellan södra och mellersta infarten till Lindesberg.

7 maj 2025 klockan 19:23 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Framstående prestationer prisades under årets BEL-ceremoni
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena...
6 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Man i 35-årsåldern häktad för grov misshandel
Den man i 35-årsåldern som greps den 27 april, misstänkt för grov misshandel och grovt olaga hot, häktades den 30 april vid Örebro tingsrätt...
5 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Polisen skickar upp drönare för att bevaka cruisingen
På lördag arrangeras Vårmönstringen i Lindesberg. Som vanligt avslutas bil- och mc-utställningen med en cruising i centrala Lindesberg samt delar...
5 maj 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-05-05

2025-05-02

2025-05-02

2025-05-02

2025-05-01

2025-04-30

2025-04-30

2025-04-29

2025-04-29

2025-04-28

2025-04-27

2025-04-27

2025-04-26

2025-04-25

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-05-15 22:40