En vitvaruhandlare, en bilförsäljare och en rekondfirma: Denna trio har gemensamt att samtliga vill etablera sig på industriområdet i Lindesberg.
Ja, intresset för att etablera och bedriva handel och servicearbeten på Lindesbergs industriområde ökar. Flera önskemål om lämplig industrimark har ramlat in till Björn Carlson på Linde Exploaterings AB under den senaste tiden. Björn förklarar att det är hög tid att exploatera den ”nya industrimarken” för att kunna tillmötesgå alla intressenter.
Den nya industrimarken är idag helt och hållet uppväxt skog – den så kallade norra triangeln. Men inom bara några dagar kommer skogsägaren Libo att påbörja avverkning här och göra klart för utbyggnaden av industriområdet.
-De borde komma igång med arbetet inom ett par dagar – om de inte redan dragit igång vill säga. Jag har inte fått mer information än så gällande avverkningen, förklarar Björn.
Vidare berättar han att områdets styrka stavas ”R50”. Industrimarken kommer nämligen göras mer synlig från riksvägen, vilket också innebär att man ska öka tillgängligheten till området med nya vägar.
-Det vi idag kallar industriområdet har ju inte så mycket fria ytor kvar för etableringar – och vi kan inte lägga företagen på varandra. Därför måste vi prioritera norra triangeln för nya etableringar. Gör vi detta på rätt sätt från början, så kommer området bli mycket slagkraftigt och då kommer också etableringarna att rulla på, vågar jag påstå, avslutar Björn.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.