Under de senaste åren har antalet barn och elever ständigt ökat inom förskola och grundskola, varför man nu bland annat kommer att öppna en ny förskola i Frövi.
Från 2015 till 2016 har det skett en markant ökning inom både förskola och grundskola. I förskolan april 2016 finns det 1275 barn, jämfört med ett år tillbaka då siffran visade 1209, en ökning med 66 barn. Grundskolan har ökat med drygt 100 elever. Även inom gymnasiet ser man en rejäl ökning, och i dagsläget har man hela 13 klasser för språkintroduktion, vilket innefattar 288 elever. Elevantalet på språkintroduktionen har dubblerats på två år. Det totala antalet elever på Lindeskolan är ungefär 1000 stycken.
Dessa ökningar resulterar naturligt i att man behöver mer personal med rätt behörighet, vilket inte är helt lätt att finna. Nästan 100 tjänster ligger utannonserade.
– De obehörigas tjänster annonseras också ut, om de inte tillsätts kan de få fortsätta, säger Henrik Arenvang, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.
– En del av de väntar på lärarlegitimation. Det är en utmaning för skolan i och med att det sker volymökningar överallt, tillägger Linda Svahn (S), ordförande i barn- och utbildningsnämnden.
En ny förskola ska också komma att öppnas, i Frövi. Det kommer att bli tre avdelningar, med möjlighet till en fjärde. I augusti beräknar man kunna starta upp verksamheten, även om det då inte kommer att vara helt färdigt.
Enligt BUN:s konsekvensbeskrivning har kommunstyrelsens tidigare aviserat besparingar på ytterligare 10 miljoner för Barn- och utbildningsnämnden, men enligt besked vid beredande kommunstyrelse i slutet av april meddelas det att sparbeting på 10 miljoner utgår för budget 2017-2018.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.