Mellan den 2-10 oktober kommer polisen skärpa bälteskontrollen i hela landet. Storsatsningen görs tillsammans med NTF och Vägverket. Syftet är inte enbart att visa bilförarna att bältet inte får slarvas med – istället kommer man komplettera kontrollen med information.
Slarvet med bältesanvändning är störst i tätortstrafiken. Bortförklaringar och ursäkter som ”jag skulle ju bara åka en så kort bit” duggar ofta tätt. Men även kortare åkturer kan innebära en trafikolycka – och även lägre hastigheter kan innebära allvarliga personskador om bältet inte används.
I november 2002 höjdes bötesbeloppet från 300 kr till 600 kr. Med denna åtgärd i samband med skärpta kontroller var förhoppningen att folket skulle använda bältet oftare. Men i Lindesberg var nonchalansen ändå påtaglig. I mars 2003 utsågs Lindesberg till sämst i länet. Ett bedrövligt resultat, konstaterade trafikansvarig hos polisen.
Med ihärdigt informationsflöde och bälteskontroller på stan, så vände snart trenden. Lindesberg gick från sämst i Örebro län till en förebild för hela landet. I riket ökade bältesanvändningen med 5,9 procent medan Lindesberg redovisade en ökning med hela 17 procentenheter.

















































