Ola Svensson – eller kort och gott ”Ola” som är hans artistnamn – kommer att stå för Linde Vårdagars huvudnummer idag, fredag. Klockan 17:00 börjar konserten på Rådhustorget (hotellet) oavsett vad vädergudarna hittar på för knas.
Ola Svensson fick sitt nationella genombrott i TV-programmet Idol. Året var 2005 och Ola slutade visserligen bara åtta i tävlingen, men fick redan året därpå betydligt större framgångar än vad en idolvinst verkligen är. Våren 2006 gick han in på svenska singellistan med ”Rain”. En månad senare släpptes debutalbumet ”Given to fly” som gick upp som etta med raketfart. Knappt hade Sveriges tonårstjejer hämtat andan innan nästa hit levererades: ”Natalie”. En sommarplåga för vissa – en superduperhit för andra.
Sedan det stora genombrottet har Ola medverkat i mängder av framträdanden, bland annat i den turnerande Rix FM-festivalen, olika TV-program och nu senaste i Melodifestivalen. Nu får han äntligen lägga till Lindesberg på meritlistan också.
Ola Svensson
Snabba frågor – snabba svar
Har du varit i Lindesberg tidigare?
-Nej, aldrig.
Vad har du för förväntningar?
-Det ska bli jättespännande att komma dit och köra min show. Jag hoppas
det blir en härlig och glad stämning.
Vem är tjejen du sjunger om i låten med samma namn?
-Jag sjunger om Natalie, som är ett ex. Låten handlar om mitt liv och
jag kommer att sjunga den i Lindesberg.
Vad har du för framtida planer?
-Jag håller på med nästa album som skall släppas i höst. Innan dess
kommer en ny singel. Sedan blir det sommarturné i Sverige och spelningar
utomlands också.
Hur gammal var du när du började sjunga?
-Jag var 4 år.
Nu något som säkert många tjejer i stan är nyfikna på: Är du singel?
-Ja, det är jag. Tänk om jag hittar min drömtjej i Lindesberg?
Linde Vårdagar – Fredag 14 maj
10:00 – ”Flugparken”
Aktiviteter för barnen. Hoppborg, skattjakt med mera
13:00 – ”Flugparken”
Godisregn från balkongen ovanför Wienerkonditoriet
14:00 – ”Varuhallstorget”
Zillah & Totte
15:00 – ”Flugparken”
DC-Team: Uppvisning, freestyle, med skateboard och cykel
17:00 – Rådhustorget / hotellet
Konsert med Ola
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.