Det var på förhand en lång resa till en tung uppgift som väntade LIF Lindesberg. OV Helsingborg HK är obesegrad under säsongen av en anledning och kan mestadels liknas med ett elitlag som har fastnat i Allsvenskan. Trots att skåningarna laddar för en återkomst i Elitserien, så fick man däremot visst motstånd av det gästande Lindelaget.
Torsdagens resa blev lång för att LIF Lindesberg skulle ställas mot sin tuffaste uppgift för säsongen. Redan i våras när det redovisades vilka lag som skulle dyka upp i Allsvenskan, så blev OV Helsingborg HK seriens stora favorit. Favoritskapet är inte helt utan anledning då skåningarna brukar studsa tillbaka till Elitserien, efter en säsong i Allsvenskan.
Inför torsdagens match mot gästande LIF Lindesberg så står sig även skånelaget som obesegrat efter 18 matcher.
På papper såg det ut som en, näst intill, omöjlig uppgift för Lindetruppen. Även om statistikens siffror imponerade så var inte LIF Lindesberg helt utslagna.
Trots att Helsingborg tog en tidig ledning, så kunde hemmalaget aldrig gå ifrån med någon utökad ledning. En tremålsledning var det största som hemmalaget kunde få med sig mot LIF Lindesberg, som bjöd på halvtidssiffrorna 16-14 med fem sekunder innan halvtidsvilan.
Det var först sex minuter in i den andra halvleken som Helsingborg började att få hål på LIF Lindesbergs spel. Med tre raka mål för hemmalaget så uppstod ett långt målbyte, vilket även blev dödsstöten för Lindetruppen som släpper matchen med drygt fem minuter kvar till slutsignalen.
Nu väntar en längre vila för den orangea truppen som har sju matcher kvar av säsongen. Två poäng skiljer LIF Lindesberg från sin sjunde plats från placeringarna under det negativa kvalstrecket, vilket gör att de kvarstående matcherna blir otroligt viktiga. Minsta poäng kommer att behövas för att hålla sig i Allsvenskan.
Resultat OV Helsingborg HK-LIF Lindesberg
Slutresultat: 37-26 (16-14)
Publik: 412 personer
Målgörare: Oskar Cosmo (7), Joel Karlström (3), Tobias Warvne (3), Herman Bosson (3), Anton Flood (2), Asso Eliassi (2), Axel Nilsson (2), Martin Boija (2), Hampus Högberg (1), Viktor Forsberg (1)
Nästa match: Onsdagen 7:e februari vs Anderstorps SK i Lindesberg Arena med matchstart kl. 19.00
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
Lördag 15 november drar Gåvobodens årliga julklappsinsamling igång – en tradition som varje år sprider julglädje hos utsatta barnfamiljer i Lindesbergs kommun. På Nya Snickerifabriken står nu den stora julklappssäcken redo att ta emot gåvor från allmänheten. Initiativtagaren Elin Olofsson hoppas åter på ett varmt gensvar från alla som vill bidra till att göra julen lite ljusare för de barn som behöver det mest.
– Jag hoppas att vi ska kunna hjälpa till att minska den stress som många känner inför julen. Det är en sådan hets kring att ha det nyaste och senaste, och många har kanske inte den möjligheten, säger Elin Olofsson från Gåvoboden.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
På måndag nästa vecka ska Barn- och utbildningsnämnden fatta nytt beslut gällande Vedevågskolans framtid. Förslaget som ligger till beslut är att lägga ned skolan helt från och med hösten 2026.
– Eftersom vi har tagit beslutet en gång, så tror jag inte att det blir någon skillnad, men jag kan ju inte säga det med säkerhet så klart, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
INSÄNDARE/DEBATT: Hållplatsen Snickartorp i Vedevåg har en busskur i riktning mot Lindesberg, men inte åt andra hållet. I riktningen mot Frövi står det bara en skylt vid sidan av vägen. Detta kan ses som rimligt om man utgår från att all trafik i Vedevåg går mot Lindesberg då Regionen brukar prioritera busskurer för hållplatser där många väntar på morgonen samtidigt som avhoppstationer endast behöver en skylt.