Efter årsskiftet lämnar Michael Tybell rektorstjänsten på Brotorpsskolan för att tillträda motsvarande tjänst på Stadsskogsskolan.
– Det har varit fyra fantastiska år på Brotorp, en skola med ett härligt gäng pedagoger, underbara elever och konstruktiva föräldrar med framåtanda, säger Michael Tybell.
Michael har trivts mycket bra på Brotorpsskolan, men efter årsskiftet väntar alltså nya utmaningar för honom. Dock blir det inte en helt främmande värld för Michael, att gå från låg- och mellanstadieskolan till högstadieskolan Stadsskogsskolan. Här har han nämligen arbetat förr.
– Jag började som lärare på Stadsskogsskolan och blev senare rektor där. Efter Stadsskogen arbetade jag sex år på Fröviskolan för att sedan komma hit till Brotorpsskolan. Jag har trivts väldigt bra här. Det har varit fyra fantastiska år på Brotorp, en skola med ett härligt gäng pedagoger, underbara elever och konstruktiva föräldrar med framåtanda, säger Michael Tybell.
En tydlig agenda på skolan, är att skapa en goda relationer mellan eleverna – och mellan lärare och elev. Här har naturligtvis även rektorn haft sin roll. Ett exempel han själv lyfter fram, är då han gav eleverna i läxa att vid minst ett tillfälle komma in på hans kontor för att, som Michael uttrycker det, bara sitta en stund och ”snacka skit”. Ett enkelt men effektivt sätt att stärka banden, bygga ett förtroende och samtidigt ge tillfälle att prata om saker man behöver få ventilera med någon vuxen.
– Det är ganska många som än idag kommer till mitt kontor och snackar med mig. Det brukar vara mellan 10-20 elever i veckan. Jag tycker det är viktigt att barnen känner trygghet i skolan, att man kan prata med vuxna om allt möjligt, förklarar Michael Tybell.
Viktigt är det också att våga, tycker rektorn. Och det är viktigt att uppmuntra eleverna att tro på sig själva och inte låta någon annan tala om för dem vad de kan och inte kan göra.

Detta är något som Michael Tybell markerade för eleverna i samband med en skolavslutning för ett par år sedan. Hans stora engagemang för eleverna fick många vuxna som närvarade vid denna avslutning, att fälla tårar och hylla hans mod.
Det han själv utsatte sig för, var att kliva utanför den egna trygghetsramen och sjunga inför publik. Att våga göra det obekväma, att göra det andra sagt att han inte kan.
Musiken ligger nämligen rektorn varmt om hjärtat, men han hade fått höra att sång inte är hans starka sida. Det nervösa framträdandet blev en omedelbar succé och har hyllats stort.
– Jag känner mig jättestolt och glad, att så många har berörts och uppskattat det där. Sedan dess har det ju blivit en tradition att jag sjunger på skolavslutningen, skrattar Michael Tybell.
Fotnot: Michael Tybell efterträds av biträdande rektorn Anna Unosson.










































