Michael Tybell har arbetat som rektor på Brotorpsskolan i fyra år. Nästa år blir han rektor på Stadsskogsskolan. Foto: Brotorpsskolan
Omtyckt rektor byter skola
Efter årsskiftet lämnar Michael Tybell rektorstjänsten på Brotorpsskolan för att tillträda motsvarande tjänst på Stadsskogsskolan.
– Det har varit fyra fantastiska år på Brotorp, en skola med ett härligt gäng pedagoger, underbara elever och konstruktiva föräldrar med framåtanda, säger Michael Tybell.
Michael har trivts mycket bra på Brotorpsskolan, men efter årsskiftet väntar alltså nya utmaningar för honom. Dock blir det inte en helt främmande värld för Michael, att gå från låg- och mellanstadieskolan till högstadieskolan Stadsskogsskolan. Här har han nämligen arbetat förr.
– Jag började som lärare på Stadsskogsskolan och blev senare rektor där. Efter Stadsskogen arbetade jag sex år på Fröviskolan för att sedan komma hit till Brotorpsskolan. Jag har trivts väldigt bra här. Det har varit fyra fantastiska år på Brotorp, en skola med ett härligt gäng pedagoger, underbara elever och konstruktiva föräldrar med framåtanda, säger Michael Tybell.
En tydlig agenda på skolan, är att skapa en goda relationer mellan eleverna – och mellan lärare och elev. Här har naturligtvis även rektorn haft sin roll. Ett exempel han själv lyfter fram, är då han gav eleverna i läxa att vid minst ett tillfälle komma in på hans kontor för att, som Michael uttrycker det, bara sitta en stund och ”snacka skit”. Ett enkelt men effektivt sätt att stärka banden, bygga ett förtroende och samtidigt ge tillfälle att prata om saker man behöver få ventilera med någon vuxen.
– Det är ganska många som än idag kommer till mitt kontor och snackar med mig. Det brukar vara mellan 10-20 elever i veckan. Jag tycker det är viktigt att barnen känner trygghet i skolan, att man kan prata med vuxna om allt möjligt, förklarar Michael Tybell.
Viktigt är det också att våga, tycker rektorn. Och det är viktigt att uppmuntra eleverna att tro på sig själva och inte låta någon annan tala om för dem vad de kan och inte kan göra.
Rektorn sjunger solosång. Foto: Ida Lindkvist
Detta är något som Michael Tybell markerade för eleverna i samband med en skolavslutning för ett par år sedan. Hans stora engagemang för eleverna fick många vuxna som närvarade vid denna avslutning, att fälla tårar och hylla hans mod.
Det han själv utsatte sig för, var att kliva utanför den egna trygghetsramen och sjunga inför publik. Att våga göra det obekväma, att göra det andra sagt att han inte kan.
Musiken ligger nämligen rektorn varmt om hjärtat, men han hade fått höra att sång inte är hans starka sida. Det nervösa framträdandet blev en omedelbar succé och har hyllats stort.
– Jag känner mig jättestolt och glad, att så många har berörts och uppskattat det där. Sedan dess har det ju blivit en tradition att jag sjunger på skolavslutningen, skrattar Michael Tybell.
Fotnot: Michael Tybell efterträds av biträdande rektorn Anna Unosson.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Leo Larsson, Theodor Warvelin, Felicia Falk och Malte Nilsson är fyra av ungdomarna som tagit initiativ till festivalen Solsting.
Foto: Jennie Einarsson
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
Uppskattat traktormuller drog stor publik
Vad gör en tradition – hur blir den till och hur överlever den? Ibland kan man tro att det bara behövs en något galen idé och lite människor ...
Ingela Björkman, HR-chef på Sparbanken Bergslagen och Jonathan Rudman från StartCentrum tillsammans med årets Drömjobbare. Dlin Hasso saknades dessvärre vid fototillfället. Foto: Privat
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.
Lista: Här firas midsommar
Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder arrangeras firanden p...
Villa som brann i vintras brann igen
En villa i Guldsmedshyttan blev i december 2024 totalförstörd i en brand. Idag, onsdag, fick räddningstjänsten rycka ut till samma adress igen - d...