Michael Tybell har arbetat som rektor på Brotorpsskolan i fyra år. Nästa år blir han rektor på Stadsskogsskolan. Foto: Brotorpsskolan
Omtyckt rektor byter skola
Efter årsskiftet lämnar Michael Tybell rektorstjänsten på Brotorpsskolan för att tillträda motsvarande tjänst på Stadsskogsskolan.
– Det har varit fyra fantastiska år på Brotorp, en skola med ett härligt gäng pedagoger, underbara elever och konstruktiva föräldrar med framåtanda, säger Michael Tybell.
Michael har trivts mycket bra på Brotorpsskolan, men efter årsskiftet väntar alltså nya utmaningar för honom. Dock blir det inte en helt främmande värld för Michael, att gå från låg- och mellanstadieskolan till högstadieskolan Stadsskogsskolan. Här har han nämligen arbetat förr.
– Jag började som lärare på Stadsskogsskolan och blev senare rektor där. Efter Stadsskogen arbetade jag sex år på Fröviskolan för att sedan komma hit till Brotorpsskolan. Jag har trivts väldigt bra här. Det har varit fyra fantastiska år på Brotorp, en skola med ett härligt gäng pedagoger, underbara elever och konstruktiva föräldrar med framåtanda, säger Michael Tybell.
En tydlig agenda på skolan, är att skapa en goda relationer mellan eleverna – och mellan lärare och elev. Här har naturligtvis även rektorn haft sin roll. Ett exempel han själv lyfter fram, är då han gav eleverna i läxa att vid minst ett tillfälle komma in på hans kontor för att, som Michael uttrycker det, bara sitta en stund och ”snacka skit”. Ett enkelt men effektivt sätt att stärka banden, bygga ett förtroende och samtidigt ge tillfälle att prata om saker man behöver få ventilera med någon vuxen.
– Det är ganska många som än idag kommer till mitt kontor och snackar med mig. Det brukar vara mellan 10-20 elever i veckan. Jag tycker det är viktigt att barnen känner trygghet i skolan, att man kan prata med vuxna om allt möjligt, förklarar Michael Tybell.
Viktigt är det också att våga, tycker rektorn. Och det är viktigt att uppmuntra eleverna att tro på sig själva och inte låta någon annan tala om för dem vad de kan och inte kan göra.
Rektorn sjunger solosång. Foto: Ida Lindkvist
Detta är något som Michael Tybell markerade för eleverna i samband med en skolavslutning för ett par år sedan. Hans stora engagemang för eleverna fick många vuxna som närvarade vid denna avslutning, att fälla tårar och hylla hans mod.
Det han själv utsatte sig för, var att kliva utanför den egna trygghetsramen och sjunga inför publik. Att våga göra det obekväma, att göra det andra sagt att han inte kan.
Musiken ligger nämligen rektorn varmt om hjärtat, men han hade fått höra att sång inte är hans starka sida. Det nervösa framträdandet blev en omedelbar succé och har hyllats stort.
– Jag känner mig jättestolt och glad, att så många har berörts och uppskattat det där. Sedan dess har det ju blivit en tradition att jag sjunger på skolavslutningen, skrattar Michael Tybell.
Fotnot: Michael Tybell efterträds av biträdande rektorn Anna Unosson.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Bildextra: Smash Into Pieces
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför ...
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte...
Lindlöven är klara för semifinal!
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram ...