INSÄNDARE/DEBATT: I media skrivs oftast om de utmaningar som finns i förskola och skola. Ofta är de kopplade till elevens förutsättningar och skolans förmåga att möta dessa och samtidigt möjliggöra att barn och elever lär. Jag tror att alla inser att förskolans och skolans uppdrag är komplext.
Nyligen ägde Barn och utbildningsförvaltningens kvalitetsdagar rum. Det är dagar då Barn- och utbildningsnämndens ledamöter träffar förvaltning och skolledning i förskola, grundskola och gymnasieskola. Jag tycker det är väldigt värdefulla dagar då vi får information och kan diskutera olika sakfrågor. Det blir alltid många intryck från sådana här dagar, bland annat kan jag konstatera att vi har en på många sätt kvalitativ utbildningskedja i Lindesbergs kommun.
I och med att det finns en konsensus kring att tidiga insatser är viktiga för individens mående och lärande vill jag gärna lyfta förskolornas arbete i Lindesberg lite extra. Det är lite svårt att sätta fingret på endast en sak då det i själva verket handlar om flera faktorer och våra pedagoger och ledning har också arbetat stenhårt i flera års tid för att komma dit de är idag.
Alla vuxenögon ser barnet och arbetar strukturerat med sig själva som verktyg i att möta barnets behov och känslor. De bygger relation med varje barn för att skapa trygghet. Förskolan arbetar strukturerat med kollegialt lärande och kompetenshöjande insatser för att bättre rusta pedagogerna att möta alla barn. Verksamhetschef, rektorer och pedagoger har också byggt en organisation som kontinuerligt stärker det som fungerar bra i arbetet och skruvar på det som behöver utvecklas. För naturligtvis finns det också saker som kan utvecklas. Resultatet av detta arbete har lett något jag bedömer är ganska unikt. Den organisatoriska förmåga som de byggt är gemensam för alla kommunens förskolor. De har byggt upp strukturen över tid, tillsammans. De upprätthåller den också, tillsammans. Samtidigt som varje rektor och dess pedagoger arbetar med varje förskolas utmaningar. Även här kan de konkret ta de hjälp av varandra vid behov.
En helt nödvändig förutsättning för att denna organisatoriska förmåga har utvecklats är att ledningen över tid har varit densamma. Forskning pekar tydligt på att en ledning som stannar i organisationen är en framgångsfaktor i utvecklingsarbete och här har vi ett konkret exempel. Jag är stolt över mycket i kommunens hela utbildningskedja, men jag är lite extra stolt över förskolans organisatoriska förmåga.
Helene Lundin
Ledamot i barn- och utbildningsnämnden
Kristdemokraterna
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.