INSÄNDARE/DEBATT: I media skrivs oftast om de utmaningar som finns i förskola och skola. Ofta är de kopplade till elevens förutsättningar och skolans förmåga att möta dessa och samtidigt möjliggöra att barn och elever lär. Jag tror att alla inser att förskolans och skolans uppdrag är komplext.
Nyligen ägde Barn och utbildningsförvaltningens kvalitetsdagar rum. Det är dagar då Barn- och utbildningsnämndens ledamöter träffar förvaltning och skolledning i förskola, grundskola och gymnasieskola. Jag tycker det är väldigt värdefulla dagar då vi får information och kan diskutera olika sakfrågor. Det blir alltid många intryck från sådana här dagar, bland annat kan jag konstatera att vi har en på många sätt kvalitativ utbildningskedja i Lindesbergs kommun.
I och med att det finns en konsensus kring att tidiga insatser är viktiga för individens mående och lärande vill jag gärna lyfta förskolornas arbete i Lindesberg lite extra. Det är lite svårt att sätta fingret på endast en sak då det i själva verket handlar om flera faktorer och våra pedagoger och ledning har också arbetat stenhårt i flera års tid för att komma dit de är idag.
Alla vuxenögon ser barnet och arbetar strukturerat med sig själva som verktyg i att möta barnets behov och känslor. De bygger relation med varje barn för att skapa trygghet. Förskolan arbetar strukturerat med kollegialt lärande och kompetenshöjande insatser för att bättre rusta pedagogerna att möta alla barn. Verksamhetschef, rektorer och pedagoger har också byggt en organisation som kontinuerligt stärker det som fungerar bra i arbetet och skruvar på det som behöver utvecklas. För naturligtvis finns det också saker som kan utvecklas. Resultatet av detta arbete har lett något jag bedömer är ganska unikt. Den organisatoriska förmåga som de byggt är gemensam för alla kommunens förskolor. De har byggt upp strukturen över tid, tillsammans. De upprätthåller den också, tillsammans. Samtidigt som varje rektor och dess pedagoger arbetar med varje förskolas utmaningar. Även här kan de konkret ta de hjälp av varandra vid behov.
En helt nödvändig förutsättning för att denna organisatoriska förmåga har utvecklats är att ledningen över tid har varit densamma. Forskning pekar tydligt på att en ledning som stannar i organisationen är en framgångsfaktor i utvecklingsarbete och här har vi ett konkret exempel. Jag är stolt över mycket i kommunens hela utbildningskedja, men jag är lite extra stolt över förskolans organisatoriska förmåga.
Helene Lundin
Ledamot i barn- och utbildningsnämnden
Kristdemokraterna
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.