INSÄNDARE/DEBATT: I media skrivs oftast om de utmaningar som finns i förskola och skola. Ofta är de kopplade till elevens förutsättningar och skolans förmåga att möta dessa och samtidigt möjliggöra att barn och elever lär. Jag tror att alla inser att förskolans och skolans uppdrag är komplext.
Nyligen ägde Barn och utbildningsförvaltningens kvalitetsdagar rum. Det är dagar då Barn- och utbildningsnämndens ledamöter träffar förvaltning och skolledning i förskola, grundskola och gymnasieskola. Jag tycker det är väldigt värdefulla dagar då vi får information och kan diskutera olika sakfrågor. Det blir alltid många intryck från sådana här dagar, bland annat kan jag konstatera att vi har en på många sätt kvalitativ utbildningskedja i Lindesbergs kommun.
I och med att det finns en konsensus kring att tidiga insatser är viktiga för individens mående och lärande vill jag gärna lyfta förskolornas arbete i Lindesberg lite extra. Det är lite svårt att sätta fingret på endast en sak då det i själva verket handlar om flera faktorer och våra pedagoger och ledning har också arbetat stenhårt i flera års tid för att komma dit de är idag.
Alla vuxenögon ser barnet och arbetar strukturerat med sig själva som verktyg i att möta barnets behov och känslor. De bygger relation med varje barn för att skapa trygghet. Förskolan arbetar strukturerat med kollegialt lärande och kompetenshöjande insatser för att bättre rusta pedagogerna att möta alla barn. Verksamhetschef, rektorer och pedagoger har också byggt en organisation som kontinuerligt stärker det som fungerar bra i arbetet och skruvar på det som behöver utvecklas. För naturligtvis finns det också saker som kan utvecklas. Resultatet av detta arbete har lett något jag bedömer är ganska unikt. Den organisatoriska förmåga som de byggt är gemensam för alla kommunens förskolor. De har byggt upp strukturen över tid, tillsammans. De upprätthåller den också, tillsammans. Samtidigt som varje rektor och dess pedagoger arbetar med varje förskolas utmaningar. Även här kan de konkret ta de hjälp av varandra vid behov.
En helt nödvändig förutsättning för att denna organisatoriska förmåga har utvecklats är att ledningen över tid har varit densamma. Forskning pekar tydligt på att en ledning som stannar i organisationen är en framgångsfaktor i utvecklingsarbete och här har vi ett konkret exempel. Jag är stolt över mycket i kommunens hela utbildningskedja, men jag är lite extra stolt över förskolans organisatoriska förmåga.
Helene Lundin
Ledamot i barn- och utbildningsnämnden
Kristdemokraterna
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.