Kommunchef Lennart Jansson är djupt oroad för morgondagen och de effekter rådande finanskris kommer att få på Lindesbergs kommuns ekonomi. Värst ser det ut att bli 2010-2011, men redan nästa år kommer ekonomin backa pga situationen.
Kommunchefen uppskattar att Lindesberg kommer att tappa cirka tre miljoner kronor i skatteintäkter redan 2009. Det är dock inget dråpslag mot ekonomin även om det kommer att bli kännbart. Mest oroande är hur effekterna slår längre fram.
-Nästa års förlorade skatteintäkter kan vi klara av, men det blir naturligtvis mindre och mindre marginaler att leva på. Fortsätter det bakåt, som det nu ser ut att göra, måste åtgärder vidtas, säger Lennart Jansson.
I första hand ser kommunchefen att bakslaget skall lösas genom att rätta magen efter matsäcken.
-Besparingar är det enda sättet eftersom man inte löser problemen genom att höja kommunalskatten. Så någon skattehöjning blir inte aktuell, kommenterar Jansson.
Det oroliga läget på marknaden är dock inte något som hindrar den just nu största investeringen: hallbygget vid Lindeskolan. Även om kronan svajar gentemot euron, så menar Lennart att det inte kommer att äventyra ärendet eller ekonomin.
Underskottet växer
Prognosen om framtiden blir inte heller särskilt mycket ljusare av det faktum att Lindesbergs kommun redan i år går mot ett växande underskott. I förra veckan visade siffrorna att underskottet just nu pekar på nio miljoner. Läs tidigare artikel>>
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.