Påsken är en stor högtid som har många uttryckssätt. För många så är ett besök i kyrkan givet, för att minnas och fira det Jesus gjorde för människan för nästan 2000 år sedan. För andra så betyder det sol och härlig skidåkning i fjällen och för merparten att träffa nära och kära, äta gott och umgås. För många barn så innebär det att klä ut sig och ge sig ut på jakt efter sötsaker och önska en glad påsk.
En av de äldre traditionerna som är förknippade med påsken är som bekant att klä ut sig till påskkäring. Ett talesätt som är betydligt nyare men som jag tycker är bra lyder, ”det var bättre förr”, men det är något som verkligen inte stämmer med traditionen att klä ut sig till påskgumma. Traditionen är sprungen ur någonting riktigt hemskt, de gamla häxprocesserna som sträcker sig så långt tillbaka som till slutet av 1600-talet då ungefär 300 personer avrättades för att man trodde att de rest till den ondes gästabud på Blåkulla.
Det är oklart hur länge traditionen att klä ut sig till påskkärring har funnits, men första gången ordet nämndes i skrift var i ett lexikon från 1807. Troligen så fanns traditionen tidigare än så eftersom den var vida spridd över flera landskap i Västsverige. Bohuslän, Dalsland, Värmland och delar av Västergötland är landskap där påskkärringars närvaro tidigt finns belagd. Från början var det inte små söta barn som klädde ut sig, utan det var ungdomar och sminket bestod från början av sot som smetades ut i ansiktet. Ett alternativ till sotet var att bära någon typ av skräckinjagande mask.

Min åsikt är att det är bättre nu, när påskkärringarna som kommer på besök är av en yngre, sötare modell och där utklädnaden består av klänning, förkläde och huckle. Sminkningen består av lite rödrosiga kinder med eventuellt lite svarta prickar på kinderna och det man får är ett specialdesignat påskkort och en glad påsk hälsning. Det är inte ovanligt att pojkar klär ut sig till påskgubbar med tidstypiska herrkläder, hatt och mustasch. Påskharen, katten och hunden är inte heller helt ovanliga utklädnadsobjekt.
Se nu till att ha skafferiet välfyllt med påskgodis för att ge till de glada påskkärringarna som kommer och knackar på för att önska en glad påsk. Då gör du de små glada och du kommer känna värmen stiga inombords. Skicka gärna in dina bästa bilder på påskkärringar och påskharar till LindeNytt på info@lindenytt.com. De bästa bilderna publicerar vi gärna.
Glad påsk önskar LindeNytts redaktion!
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att underkännas. Felet har drabbat röstningslokaler i nästan hela landet och i Lindesbergs kommun inväntar man fortfarande besked huruvida kommunen är berörd.
– Just nu är vi i det skedet att vi inväntar information från Valmyndigheten, säger Johanna Fjällman, valsamordnare i Lindesbergs kommun.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.