Påsken är en stor högtid som har många uttryckssätt. För många så är ett besök i kyrkan givet, för att minnas och fira det Jesus gjorde för människan för nästan 2000 år sedan. För andra så betyder det sol och härlig skidåkning i fjällen och för merparten att träffa nära och kära, äta gott och umgås. För många barn så innebär det att klä ut sig och ge sig ut på jakt efter sötsaker och önska en glad påsk.
En av de äldre traditionerna som är förknippade med påsken är som bekant att klä ut sig till påskkäring. Ett talesätt som är betydligt nyare men som jag tycker är bra lyder, ”det var bättre förr”, men det är något som verkligen inte stämmer med traditionen att klä ut sig till påskgumma. Traditionen är sprungen ur någonting riktigt hemskt, de gamla häxprocesserna som sträcker sig så långt tillbaka som till slutet av 1600-talet då ungefär 300 personer avrättades för att man trodde att de rest till den ondes gästabud på Blåkulla.
Det är oklart hur länge traditionen att klä ut sig till påskkärring har funnits, men första gången ordet nämndes i skrift var i ett lexikon från 1807. Troligen så fanns traditionen tidigare än så eftersom den var vida spridd över flera landskap i Västsverige. Bohuslän, Dalsland, Värmland och delar av Västergötland är landskap där påskkärringars närvaro tidigt finns belagd. Från början var det inte små söta barn som klädde ut sig, utan det var ungdomar och sminket bestod från början av sot som smetades ut i ansiktet. Ett alternativ till sotet var att bära någon typ av skräckinjagande mask.

Min åsikt är att det är bättre nu, när påskkärringarna som kommer på besök är av en yngre, sötare modell och där utklädnaden består av klänning, förkläde och huckle. Sminkningen består av lite rödrosiga kinder med eventuellt lite svarta prickar på kinderna och det man får är ett specialdesignat påskkort och en glad påsk hälsning. Det är inte ovanligt att pojkar klär ut sig till påskgubbar med tidstypiska herrkläder, hatt och mustasch. Påskharen, katten och hunden är inte heller helt ovanliga utklädnadsobjekt.
Se nu till att ha skafferiet välfyllt med påskgodis för att ge till de glada påskkärringarna som kommer och knackar på för att önska en glad påsk. Då gör du de små glada och du kommer känna värmen stiga inombords. Skicka gärna in dina bästa bilder på påskkärringar och påskharar till LindeNytt på info@lindenytt.com. De bästa bilderna publicerar vi gärna.
Glad påsk önskar LindeNytts redaktion!
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.