Påsken är en stor högtid som har många uttryckssätt. För många så är ett besök i kyrkan givet, för att minnas och fira det Jesus gjorde för människan för nästan 2000 år sedan. För andra så betyder det sol och härlig skidåkning i fjällen och för merparten att träffa nära och kära, äta gott och umgås. För många barn så innebär det att klä ut sig och ge sig ut på jakt efter sötsaker och önska en glad påsk.
En av de äldre traditionerna som är förknippade med påsken är som bekant att klä ut sig till påskkäring. Ett talesätt som är betydligt nyare men som jag tycker är bra lyder, ”det var bättre förr”, men det är något som verkligen inte stämmer med traditionen att klä ut sig till påskgumma. Traditionen är sprungen ur någonting riktigt hemskt, de gamla häxprocesserna som sträcker sig så långt tillbaka som till slutet av 1600-talet då ungefär 300 personer avrättades för att man trodde att de rest till den ondes gästabud på Blåkulla.
Det är oklart hur länge traditionen att klä ut sig till påskkärring har funnits, men första gången ordet nämndes i skrift var i ett lexikon från 1807. Troligen så fanns traditionen tidigare än så eftersom den var vida spridd över flera landskap i Västsverige. Bohuslän, Dalsland, Värmland och delar av Västergötland är landskap där påskkärringars närvaro tidigt finns belagd. Från början var det inte små söta barn som klädde ut sig, utan det var ungdomar och sminket bestod från början av sot som smetades ut i ansiktet. Ett alternativ till sotet var att bära någon typ av skräckinjagande mask.

Min åsikt är att det är bättre nu, när påskkärringarna som kommer på besök är av en yngre, sötare modell och där utklädnaden består av klänning, förkläde och huckle. Sminkningen består av lite rödrosiga kinder med eventuellt lite svarta prickar på kinderna och det man får är ett specialdesignat påskkort och en glad påsk hälsning. Det är inte ovanligt att pojkar klär ut sig till påskgubbar med tidstypiska herrkläder, hatt och mustasch. Påskharen, katten och hunden är inte heller helt ovanliga utklädnadsobjekt.
Se nu till att ha skafferiet välfyllt med påskgodis för att ge till de glada påskkärringarna som kommer och knackar på för att önska en glad påsk. Då gör du de små glada och du kommer känna värmen stiga inombords. Skicka gärna in dina bästa bilder på påskkärringar och påskharar till LindeNytt på info@lindenytt.com. De bästa bilderna publicerar vi gärna.
Glad påsk önskar LindeNytts redaktion!
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.