På Lindeskolans grönområde, bakom arenan, skall ett jättetält på hela 700 kvm resas i nästa vecka. I detta tält skall det sedan arrangeras festligheter i dagarna två.-I första hand arrangerar vi detta för stadens alla knattar och ungdomar, som vi tycker har alldeles för få festliga event att gå på, kommenterar Per Fritzell.
Det nystartade bolaget ”Lindevent”, Per Fritzell och Per Egeryd, vill att det skall hända lite mer i Lindesberg. Man säger sig inte ha några krav på att det skall gå med vinst, utan har som högsta prio att fixa event som höjer pulsen i stan. Plusminusnoll är gott nog, anser man.
Men ett sådant balansnummer i ekonomin räknar man inte med i den stora fest som arrangeras mellan 11-12 maj. Endast tältet man hyrt in kostar 100 000 kr, men det är en medveten förlustaffär.
-Så länge folk har roligt, särskilt våra ungdomar, så är jag nöjd. För mig personligen är det också ett sätt att tacka folket efter föreställningen med After Shave och Anders Eriksson, det blev ju en väldigt lyckad satsning som nu spiller över på det här kan man säga, berättar Fritzell.
Festligheterna vid Lindeskolan arrangeras just denna helg med anledning av Vårmönstringen lördagen 12 maj. Men festen startar redan dagen innan och är då helt tillägnad barn och ungdom.
-Ja, vi kör igång klockan 18 på fredagen med knattedisco 7-12 år. Från klockan 21 till 01 öppnar vi för de något äldre ungdomarna, från högstadiet och upp till gymnasiet. Vi kommer ha en Dj och sedan toppar vi med framträdande med Christoffer Sjögren och Jesper Hugosson, säger Fritzell.
Lördagens begivenheter blir en del av Vårmönstringen också. I tältet kommer man ha servering och utställning med specialbilar och 4-hjulingar. Det är lokala företag som ställer ut.
-Men vi kommer köra vidare när Vårmönstringen slutar, tanken är att fånga upp den här stora motorfesten och förlänga festligheterna eftersom det är så mycket folk ute just denna dag. Istället för att alla skall gå hem igen framåt kvällen, så hoppas vi att de kommer till festtältet och roar sig istället. Vi kör igång livemusik och sedan serverar vi öl och vin samt helstekt vildsvin, säger han.
På kvällen uppträder bandet ”De Sotos”, ett mycket uppskattat gäng som Fritzell själv arbetat med.
-Ett bra gäng som kommer lira rock ´n roll och har ett passande namn också, påpekar Fritzell.
DeSoto är nämligen en klassisk amerikanare som tillverkades av Chrysler fram till 60-talets början.
-Men det är mer slumpartat att bandet heter så och att de spelar just denna kväll, för de är inga bilentusiaster vad jag vet, ler Fritzell.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.