Lördag 11 november bjuder Lindesbergs äldsta idrottsförening, Lindesbergs Tennisklubb, in till ett festligt jubileumsfirande vid klubbens anläggning på Kyrkberget i Lindesberg. Det bjuds på tårta och mängder med aktiviteter för allmänheten för att uppmärksamma att klubben firar imponerande 125 år.
– Vi är väldigt stolta över att vara en så gammal klubb, det tycker vi är ganska häftigt, säger Gabriel Vesterlund, ordförande i Lindesberg Tennisklubb.
Sedan klubben startades 1898 har föreningen haft haft tusentals medlemmar i olika åldrar som förenats i ett gemensamt intresse. I dagsläget har Lindesberg Tennisklubb 127 medlemmar vilket visar att det fortfarande är en hel del tennisentusiaster i bygden. Inte nog med att man är Lindesbergs äldsta idrottsförening, man är dessutom Sveriges tredje äldsta tennisklubb.
– Vi är väldigt stolta över att vara en så gammal klubb, det tycker vi är ganska häftigt och därför försöker vi uppmärksamma att vi har funnits så här pass länge, vi är en del av Lindesbergs historia, säger Gabriel Vesterlund, ordförande i Lindesberg Tennisklubb.
För att fira jubileet bjuder man in allmänheten till öppet hus på tennisklubben i morgon lördag 11 november klockan 11-14. Det kommer att bjudas på tårta sponsrad av Frosths konditori, korv med bröd samt finnas en hel del aktiviteter att delta i under dagen.
– Vi kommer ha minitennisturnering som alla kan vara med på från klockan 11, det finns utrustning att låna. Det blir även en träracketturnering för de som vill testa på att spela med riktigt gamla träracket och vi kommer också att ha en tipspromenad med fina priser, berättar Gabriel och tillägger att det är ett trevligt tillfälle för allmänheten att kika på hur anläggningen ser ut.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.