Kanadagässen har åter börjat ta Loppholmarna i besittning och konsekvenserna av de stora fåglarnas närvaro rimmar illa med arbetet att göra Loppholmarna till ett välbesökt rekreationsområde. Nu föreslås en avskjutning av gässen.
Kanadagässen är kända för att skita ner ordentligt och för att få människor att vilja besöka Loppholmarna, måste åtgärder vidtas. Det konstaterar Jesper Almlöf på Utvecklingsenheten som lyfter frågan till kommunstyrelsen för beslut. Förslaget är att verkställa en order om avskjutning, men det handlar inte om en total utrotning. Istället hoppas man att övriga gäss blir skrämda och håller sig borta från platsen.
– Vi måste åtminstone göra ett försök, för det går inte att ha det som det är nu. Nu börjar det ju satsas på Loppholmarna, med aktiviteter av olika slag, och då kan vi inte ha en massa kanadagäss där som skitar ner, förklarar Jesper Almlöf.

Eftersom man inte skjuter av samtliga gäss i det lokala beståndet, finns en risk att vissa individer återvänder till stranden och därmed efterlämnar spillning i sanden.
– Därför föreslås BKT att hålla rent på stranden efter de gäss som eventuellt vågar sig tillbaka efter avskjutningen, säger Jesper Almlöf.
Den föreslagna avskjutningen kommer inte kunna genomföras innan semestern, utan tas upp i det första kommunstyrelsemötet efter semestern.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.