Podserie om bergsbrukets historia riktas till ungdomar – genom ungdom
I dagarna beviljade Knutbergsstiftelsen stöd till ett nytt spännande projekt för att väcka nyfikenhet kring industriutveckling hos den yngre generationen. I en serie podcasts för barn samtalar 10-årige Gustav med intressanta människor om bergsbruket i Bergslagens spännande historia.
– Syftet med projektet är att sprida kunskap till just unga människor, det är de som ska ta över efter oss en dag, förklarar Lasse Nilsson från föreningen Industrilandskap i Berslagen.
Projektet är ett samarbete mellan föreningen Industrilandskap i Bergslagen vars syfte är att verka för bevarandet av industriminnen i Bergslagen och Bergskraft Bergslagen AB som bedriver verksamhet inom geologi, gruva, miljö och därtill relaterade verksamheter.
Lasse Nilsson från föreningen Industrilandskap i Berslagen. Foto: Jennie Einarsson
Idén till att skapa en Podcast föddes när Lotta Sartz, Bergskraft i Bergslagen, 10-åriga son Gustav såg ett inslag på SVT om Kronohyttan i Guldsmedshyttan där man tillverkade Sveriges allra första järnkanoner på order av kund Gustav Vasa.
– Det väckte direkt ett intresse hos honom, och när jag hörde det så föreslog jag för Lotta att våra föreningar skulle gå samman och göra en serie podcasts för barn om bergsbrukets historia i Bergslagen och det tyckte hon lät som en bra idé, berättar Lasse.
I podserien samtalar Gustav Tulium Bäckström Sartz med många intressanta människor. Foto: Privat
Podcasten ges ut i 10 avsnitt som kommer finnas i en öppen läroportal. I varje avsnitt kommer Gustav samtala med olika intressanta människor om bergsbrukets spännande historia i Bergslagen och dess roll för industriutveckling. Lasse förklarar att förhoppningen är att Gustav genom sitt intresse ska kunna inspirera andra yngre förmågor.
– Syftet med projektet är att sprida kunskap till just unga människor, det är de som ska ta över efter oss en dag. Jag brukar uttrycka det så att insikt ger utsikt, förklarar Lasse och menar att engagemang och entusiasm är det som till sist ger resultat.
Ett annat spännande område man kommer att gå närmare in på handlar om de olika metaller som haft betydelse i människans historia och vilka som kommer bli nästa generations innovationsmetaller. Kommer de brytas i Bergslagen?
– Det här handlar ju om hela vår framtid nationellt, hur vi ska kunna använda våra mineraler för en hållbar framtid i en grön energiomställning och som försörjningsberedskap.
I dagarna fick man beviljat stöd från Knutbergsstiftelsen för att kunna genomföra projektet och nu är man i full gång med planeringen.
– Vi kommer ha ett fysiskt planeringsmöte om några veckor, och sedan kommer vi börja med intervjuer i början av nästa år. Vår förhoppning är att den ska vara färdiginspelad under hösten 2023, avslutar Lasse.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Roland Hellsing klev in som hemlig gäst under lördagens konsert. Foto: Camilla Lagerman
Ett hundratal båtar och flottar lade ankare utanför Lövåsen på lördagskvällen för att höra Martin Almgrens sångröst eka över sjön. Trots ett minst sagt blåsigt väder med rejäla vindbyar och vitvågor som skymtade på Råsvalen, var det inget som hindrade publiken från att uppleva en toppenkväll. Dessutom överraskades alla när en hemlig gäst plötsligt tog över scenen – en person som under många, många år själv brukar bjuda sin publik på just detta – en hemlig gäst. Det var ingen mindre än Roland Hellsing från Manskören Harmoni som rev loss en gammal klassiker.
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
Ett planerat underhåll av Kristinavägen i centrala Lindesberg kommer utföras vid två tillfällen under augusti månad. Arbetet kommer ske kvälls- och nattetid, meddelar Lindesbergs kommun.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
Här stängs vattnet av
På onsdagen kommer vattenleveransen stängas av för flertalet hushåll i Lindesberg. Anledningen är ett planerat arbete på ledningsnätet. Berö...
En grupp människor går på vägen mellan gruvbyggnaderna. De leds fram av dansaren Kazue Ikeda. En limousine kommer sakta åkande bakifrån så att gruppen måste dela upp sig. Den uppdelade gruppen återförenas när dansaren rör sig tillbaka mellan människorna som sluter upp bakom henne och gruppen rör sig tillbaka därifrån de kom. Så kommer det se ut när kompositören Mattias Risbergs verk ”Larmet som vände oss ryggen” filmatiseras vid Stripa gruva i Guldsmedshyttan.
– Vi tycker det är spännande med dans i de här miljöerna – det blir som att man förenar det mjuka med det hårda. Kontrasten som uppstår är intressant att arbeta med, säger fotograf och filmmakare Anders Storm.
Vädret visade sig från sin bästa sida när Linde Båtklubb firade sitt 30-årsjubileum på lördagen – som inleddes med en fin båtkortege. Med start från Kyrkbryggan i Lindesberg gick kortegen upp längs Bottenån med siktet inställt på klubbens stuga vid Ånäs för att där fortsätta med festligheterna. När båtarna nådde Norsviken hade fler anslutit längs färden – med glada jubileumsfirare ombord – som vinkade glatt när de passerade LindeNytts fotograf. Se bildspelet ovan.
En parad, bestående av ett 70-tal tvåbenta tillsammans med 60-talet hundar av rasen Chodský pes, promenerade under onsdagseftermiddagen genom delar av Lindesberg. Detta var även starten på årets läger för nämnda hundras, som även detta år genomförs i Gusselby.
– Nu är vi äntligen igång! Det känns jättehärligt, säger Göte Toftler.
100 år efter att gruvstrejken i Stripa bröt ut, sätter Bergslagens Spektakelteater upp föreställningen Strid! Strejk! Stripa! Här väcks människorna, drömmarna och konflikterna som ägde rum åter till liv, med hjälp av dramatik och berättarglädje.
– Det är en bred och underhållande berättelse om ett fortfarande angeläget ämne, vad är villkoren för att arbeta, säger regissör Stefan Jansson.