Bedrägerier med hjälp av penningtvätt ökar i Sverige, även bland ungdomar under 18 år. Därför lanserar nu Polismyndigheten en kampanj för att informera barn och unga om penningtvätt, med målsättningen att färre unga personer ska rekryteras till kriminella nätverk.
”En ung kille blir kontaktad via Snapchat av en man i 30-årsåldern som rör sig på området där killen bor. Den unga personen blir erbjuden att tjäna extra pengar genom att upplåta sitt bankkonto. Han blir sedan informerad om att pengarna ska swishas vidare till en annan person, men att han får behålla en summa som tack för hjälpen.”
Så beskriver polisen ett exempel på hur en penningtvätt kan gå till, där barn och unga blir allt mer utsatta.
– Vid den här typen av brott har vi sett att man kanske inte alltid vet att man begår ett brott, men tar man emot pengar som kommer från brott på sitt konto, så blir man misstänkt för penningtvätt, förklarar Matilda Eriksson Rehnberg, utredare på bedrägerisektionen Region Bergslagen.
Penningtvätt handlar om att dölja spåren mellan brottet och pengarna. Ett exempel är att man använder sig av andra personers konton för att slussa pengarna vidare. Kunskapen om penningtvätt hos unga är idag begränsad och den som blir måltavla och överlåter sitt konto är inte alltid medveten om konsekvenserna. De som döms får en prick i brottsregistret, kan få svårigheter att få jobb och kan få betala skadestånd.
För att öka kunskapen och förhindra att unga personer rekryteras till kriminella nätverk, lanserar nu polisen en informationskampanj med start under vecka 21.
– Den är baserad på filmer och inlägg i sociala medier, där ungdomarna hänger, med information om vad penningtvätt är och hur en rekrytering kan se ut. Det finns även material som är riktat till vuxna i ungdomars närhet, och efter sommaren kommer skolorna få sitt material, berättar Matilda
Generellt sett är penningtvätt idag väldigt vanligt, i de flesta bedrägerifallen ingår det penningtvätt, då det behövs folk som kan tvätta pengarna från dessa brott. När det gäller personer under 18 år som blir misstänkta så är det inte lika vanligt, men man har sett en ökning i storstäderna.
– I vår region är det inte alls vanligt, men vi vet att fenomen brukar börja i storstäderna och sedan sprida sig vidare. Därför är det viktigt att gå ut med informationen brett i hela landet, även om problemet inte blivit stort här – ännu, avslutar Matilda.










































